Zielobór – czy zdołasz uratować miasto? Nowa gra o ekologii Wydawnictwa Muduko

Jak być eko w życiu codziennym? Co zrobić, żeby do takiej postawy zachęcać dzieci? Jak w przyjazny i angażujący sposób opowiadać o tym temacie najmłodszym? Najlepiej przez wciągającą historię i mnóstwo zabawy! W taki właśnie sposób o ekologii opowiada najnowsza gra Wydawnictwa Muduko „Zielobór” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz Wojciecha Wróbla.

Główną bohaterką jest Jeż Jagoda, mieszkająca ze swoimi rodzicami w Zieloborze – mieście, które kiedyś było zielone i pełne magii, ale dzisiaj nikt już o tym nie pamięta… Każdego dnia, ze swojego okna na dziesiątym piętrze, widzi, jak miasto z dnia na dzień staje się coraz bardziej szare. To przez dym z fabryk, który osiada na wszystkim. Boi się, że któregoś dnia Zielobór zniknie pod kolejną warstwą gęstego smogu… Niestety, ale brzmi znajomo, prawda?

Jednak życie Jagody i los miasta zmienią się lada chwila! W jaki sposób? „Zielobór” to gra książkowa, w której czytelnicy sami tworzą przygodę, podejmują decyzje, a przez to wpływają na fabułę. Mamy wiele zakończeń – i nie każde jest dobre! Ponadto opowieść dzięki historii i zagadkom w ciekawy sposób przybliża zagadnienia związane z ekologią. Pokazuje, że każde, nawet najmniejsze zmiany w codziennych nawykach mogą sprawić, że pomożemy sobie i naturze.

Ekologia jest jedną z podstawowych wartości, zawartych w misji naszego Wydawnictwa. W centrum działań jest człowiek, jego emocje i środowisko, w którym żyje. Chcemy, by nasze produkty dawały radość, a także inspirowały do działania i dalszych poszukiwań. Jednocześnie dbamy, aby były przyjazne środowisku. Więcej o naszej misji tutaj.” – zespół Muduko.

 

Źródło wpisu i zdjęć: informacja prasowa Wydawnictwa Muduko
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mechaniki w grach planszowych – mini słownik

Mechanika od greckiego słowa, mechane, oznacza maszynę. Nie bez przyczyny kojarzy się ono nam z budową i działaniem różnych maszyn. Od początku ludzkości próbujemy wyjaśniać otaczający nas świat i ująć go w zrozumiałej dla wszystkich formie. Podobnie jest w grach planszowych, gdzie także wykorzystuje się słowo mechanika. Jakie mechaniki pojawiają się w grach planszowych?

Jakie mechaniki spotkamy w grach planszowych?

Mechaniki w grach planszowych charakteryzują, na czym polega dana gra, co jest jej motorem, jaki to jest typ/rodzaj gry. Niewtajemniczonym w świat gier planszowych angielskie określenia mogą nic nie mówić, a czasem nawet odstraszyć. Dlatego przygotowałam dla Was krótką listę najpopularniejszych mechanik, jakie możecie spotkać w grach planszowych wraz z przykładami gier.

  • Work placement – to jedna z moich ulubionych mechanik. Każdy gracz posiada pewną liczbę pracowników. Waszym zadaniem jest rozmieszczanie pionków (pracowników) na polach akcji, aby wykonać przypisane do nich akcje. Najczęściej pole zajęte przez jeden pionek staje się w tej rundzie niedostępne dla pozostałych. Dla początkujących graczy polecam Agricolę rodzinną, Epokę kamienia, a dla bardziej zaawansowanych Tzolkin, czy Agricole.
mechaniki w grach planszowych

Fot. Gra Epoka kamienia

  • Deck-building – czyli budowanie talii. Gracze zaczynają z taką samą talią kart początkowych, a w trakcie gry stopniowo nabywają lepsze, pozbywając się tych słabszych. Odpowiednie karty na rękach pomogą nam wykonywać bardziej skomplikowane akcje i wygrać grę. Na początek polecam takie gry jak Challengers!, Dominion, Wyprawa do El Dorado, Star Reals/Hero Realms.

Fot. Gra Wyprawa do El Dorado

 

  • Bag building – jest bardzo podobna do mechaniki deck-bulding, z tą różnicą, że zamiast kart stosujemy worek, w którym umieszczamy zdobyte żetony albo kości, by wykorzystać je w późniejszym etapie gry. Spotkacie ją w: Szarlatanach z Piaskurowic, Dice Settlers.
  • Set collection – polega na kolekcjonowaniu kart, żetonów, surowców itp. niekoniecznie tego samego rodzaju. W wielu grach przekładają się na punkty zwycięstwa, ale mogą służyć do kupowania czegoś za konkretne zestawy z określonymi symbolami. Im więcej kart tego samego rodzaju, tym więcej punktów zwycięstwa. Tę mechanikę możecie spotkać w 7 Cudów Świata, Ticket to ride, czy Splendorze. 
mechaniki w grach planszowych

Fot. Gra 7 Cudów Świata. Architekci

  • Hand management – czyli zarządzenie ręką. Polega ona na takim doborze kart lub określonych zestawów kart, które przynoszą dodatkowe korzyści w trakcie gry, np. W grze Wsiąść do pociągu możemy za dany zestaw kart z wagonami wybudować kolejne połączenie kolejowe. Wśród gier, które opierają się na mechanice zarządzania ręką, znajdziemy jeszcze: Everdell, Zaginiona wyspa Arnak, 7 Cudów Świata, Star Wars: Wojny Klonów i wiele innych. 

Fot. Gra Star Wars. Wojny klonów

  • Gry kooperacyjne – polegają na współpracy wszystkich graczy. Najczęściej gramy przeciwko grze, jednak są i takie, gdzie wśród graczy ukrywa się zdrajca. Jego zadaniem jest utrudniać grę pozostałym graczom. Wśród wielu wciągających gier polecam dla najmłodszych: Lisek Urwisek, Zakazana wyspa, Księga cudów, Kroniki zamku Avel czy Magic Maze.

Fot. Gra Lisek urwisek

  • Push your luck, press your luck – to mechanika polegająca na podejmowaniu ryzyka, w celu uzyskania większych korzyści. Kusicie los i zdajecie się na łut szczęścia. Warto jednak być gotowym, by w razie niepowodzenia w miarę łagodnie poczuć klęskę. Mechanikę push your luck spotkacie w takich grach jak Mordercze krewetki, Pradawny las, Amazonia, Via Magica, czy Super farmer. 
mechaniki w grach planszowych

Fot. Gra Amazonia

  • Area Control – czyli kontrola danego obszaru przez danego gracza, ale także utrzymanie jej do końca gry. Kontrolowane obszary mogą dodawać specjalne zdolności, czy punkty zwycięstwa.  Mechanikę kontroli obszaru spotkacie w takich grach jak Carcassonne, Cyklady, Pięć Klanów, Smallworld. 

Fot. Gra 5 Klanów – materiały prasowe

  • Tile placement – polega na wykładaniu kafelków, żetonów terenu, dzięki czemu powstaje większa całość. Najbardziej popularną grą wykorzystującą tę mechanikę jest Carcassonne, wśród innych równie popularnych znajdziecie Wyspa Skye, Akropolis, Lama Land, Dragomino.

Fot. Gra Wyspa Skye

  • Draft kości/kart – polega na tym, że wybieramy kartę lub kość z dostępnej dla wszystkich graczy puli. Każdy kolejny gracz ma mniejszy wybór. Na początek polecam lekkie i przyjemne tytuły jak Pachnący ogród, Moje skarby, czy 7 Cudów Świata.
mechaniki w grach planszowych

Fot. Gra Moje skarby

  • Roll and move – czyli rzuć kostką i porusz się pionkiem o wyrzuconą liczbę oczek, które spotkacie w klasycznym Chińczyku, czy Eurobiznes. 

Jak już zapewne zauważyliście, wiele gier nie wykorzystuje tylko jednej mechaniki. Ten mini słowniczek to tylko pewna namiastka zestawienia, które zawiera najbardziej popularne mechaniki w grach planszowych. Mam nadzieję, że pomoże Wam odnaleźć ulubiony rodzaj gry. 

Odwiedź nas na Facebooku

Zdjęcia: Archiwum prywatne, materiały prasowe

Zdjęcie główne: TheAndrasBarta z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 7 maja 2023

Marchew to nie tylko beta-karoten, to klucz w „odmładzaniu na surowo”

Marchew jest częstym gościem na naszych, polskich stołach. Warzywo to doceniane jest za swoją dostępność, niską cenę, bogactwo wartości odżywczych oraz uniwersalność – idealnie nadaje się do potraw zarówno na słono, jak i słodko. Marchew kojarzy się przede wszystkim z beta-karotenem, ale warzywo to ma do zaoferowania znacznie więcej dobrego… Czy znasz wszystkie korzyści z jego spożywania?

Polska jest w czołówce europejskich producentów tego pomarańczowego warzywa. Co roku zbieramy jej około 800 tysięcy ton. Mimo to nie do końca zdajemy sobie sprawę, dlaczego jest ona tak ważna w naszej diecie i czemu szklanka świeżo wyciskanego soku z marchewki może pomóc w zapewnieniu dobrostanu całego organizmu.

Dlaczego marchew?

W projekcie Odmładzanie na surowo marchew pełni jedną z kluczowych ról ze względu na trzy charakteryzujące ją podstawowe cechy: cenę, dostępność oraz ogrom składników odżywczych i korzyści z jej spożywania dla naszego zdrowia. I tak jak o dostępności (znajdziecie ją w każdym warzywniaku i każdym markecie) i cenie (zwykle od 3 do 5 złotych za kilogram) przekonywać nie trzeba, tak warto przypomnieć o jej sile i właściwościach zdrowotnych…

Najzdrowszą i najbardziej odżywczą formą tego warzywa jest zatem oczywiście jego surowa postać, jak w większości przypadków, kiedy mówimy o warzywach i owocach. To właśnie w niej kryją się złoża wartości odżywczych, których desperacko pragną nasze organizmy. Gotowanie marchwi znacznie zwiększa jej indeks glikemiczny. Dlatego spożywanie jej w dużych ilościach w tej formie nie jest wskazana na przykład osobom zmagającym się z cukrzycą. Obróbka termiczna sprawia również, że jarzyna wytraca część swoich cennych wartości. Marchew jest także pokarmem lekkostrawnym, przez co idealnie nadaje się do jedzenia o każdej porze dnia i nocy. Pijąc świeżo wyciskany sok z 4-6 marchwi regularnie, dostarczysz sobie mnóstwa wartości odżywczych, poprawisz wzrok i skórę oraz pomożesz sobie uniknąć znacznej ilości chorób i zapaleń rozwijających się w organizmie. 

Nie bez powodu jest to również najbezpieczniejszy pokarm niemleczny dla niemowląt. Zaleca się jego podawanie dzieciom już od najmłodszych lat. Świeżo wyciskany sok z marchewki działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy u dzieci, pobudzając tym samym kości do wzrostu. Ze względu na swoje działanie, marchew polecana jest również osobom starszym, które niestety często zmagają się z problemami kostnymi i mnóstwem innych schorzeń, na które remedium może być właśnie surowa marchew. 

Marchew kopalnią wartości odżywczych

Marchew posiada bardzo małą ilość węglowodanów – w 100 g zaledwie 11 g – bardzo mało, jak na warzywo. Zawiera cenny błonnik, który pozwala nam na prawidłowe trawienie oraz pobudza wątrobę do działania. Ponadto w marchewce znajdziemy cenne składniki takie jak potas, sód, wapń i magnez. 

Marchewka to złoża również witaminy K, ale przede wszystkim alfa i beta-karotenu, które człowiekowi potrzebne są do dbania o prawidłowy wzrok oraz piękną i młodą skórę. W naszych jelitach beta-karoten zamienia się w witaminę A, która następnie magazynowana jest w wątrobie i wykorzystywana do wielu funkcji chroniących nasz organizm. Marchew zawiera też cenne przeciwutleniacze, które bronią nas przed rakotwórczymi wolnymi rodnikami. Pomarańczowa jarzyna chroni nasz układ krwionośny, wzmacniając go i wspomagając, a do tego obniża niepożądany cholesterol, który jest przyczyną wielu chorób naszej generacji – takich jak miażdżyca czy udar. Spożywanie marchewki regularnie działa łagodząco na zapalenia, które rozwijają się w naszym organizmie częściej, niż zdajemy sobie z tego sprawę.

Możliwości wykorzystania marchewki są nieskończone. Jeśli natomiast szukasz inspiracji, warto odwiedzić projekt Odmładzanie na surowo i zainspirować się zarówno wpisami innych użytkowników jak i filmami, które udostępniamy, również ze zdrowymi przepisami. 

Z marchewki oprócz pysznego napoju możemy zrobić dobrze nam znaną surówkę marchewkowo-jabłkową, a na fanów słodkości czeka ciasto, które swoim pysznym smakiem może przekonać nawet największych sceptyków tego warzywa.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Couleur z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close