74 % rodziców uważa, że nie należy zabierać 6-latkom dzieciństwa


Jak pokazują wyniki najnowszego ogólnopolskiego badania Streetcom Polska przeprowadzonego na zlecenie portalu www.baby-shower.pl, 74 %  rodziców jest przeciwna wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla dzieci 6-letnich. Zmiany mają również swoich zwolenników. 20% rodziców  uważa, że 6-letnie dzieci powinny rozpoczynać naukę w szkole, 6% badanych nie ma zdania.

Reforma Ministerstwa Edukacji Narodowej polegająca na obniżeniu wieku szkolnego do 6 roku życia jest tematem kontrowersyjnym i nie zyskała poparcia większości  rodziców. Najczęściej podawane przyczyny to: chęć przedłużenia dzieciństwa (32%), nieprzygotowanie szkół (30%) oraz niedojrzałość emocjonalna 6-latków (28% odpowiedzi rodziców). 6% badanych odpowiedziało, że rodzice powinni mieć wybór, ponieważ każde dziecko jest inne, 4% uważa, że obecny system jest dobry i nie należy go zmieniać.

Jakie argumenty mają zwolennicy reformy oświaty? Dzieci szybko uczą się, w tym wieku są wystarczająco rozwinięte, aby podjąć wcześniejszą naukę, a program szkolny jest dostosowany do nich. Aż 64% zwolenników reformy jako główny powód podaje zdolność do szybkiego uczenia się przez 6-latki. 11% rodziców uważa, że dzieci obecnie są wystarczająco rozwinięte, aby wcześniej rozpocząć edukację, a 8% zwolenników wskazuje na dostosowany program nauczania do wieku i możliwości najmłodszych uczniów w szkole. Mała grupa rodziców zwraca uwagę, że 6 letnie dzieci nudzą się w przedszkolu i marnują czas (7%). Część badanych powołuje się na własne doświadczenia, sami rozpoczęli wcześniej edukację i dobrze oceniają to rozwiązanie (6%).

Sposoby MEN na przekonanie rodziców okazują się mało skuteczne.  Tylko 3% zwolenników zyskał  argument za wprowadzeniem reformy, który  podkreśla, że istnieją pozytywne efekty wcześniejszego obowiązku szkolnego w innych krajach rozwiniętych. Kolejnym z podawanych przez MEN powodów nauki 6 latków w szkole jest wykorzystanie najlepszego okresu w rozwoju dziecka. Jednak 73% rodziców uważa, że rozpoczęcie edukacji w wieku 6 lat nie wpływa na lepszy rozwój.

A co z przygotowaniem szkół do przyjęcia młodszych dzieci? 88% badanych rodziców odpowiedziało, że polskie szkoły nie są przygotowane do przyjęcia 6-latków.

Badanie metodą CAWI zrealizowane zostało w czerwcu 2013 r. wśród osób zarejestrowanych w społeczności Streetcom (www.streetcom.pl) , która liczy ponad 250 tysięcy konsumentów. W anonimowym badaniu wzięło udział 13055 rodziców dzieci do 10 roku życia z całej Polski.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Lato na wysoki połysk


Czas urlopowy ruszył pełną parą. Już niedługo będziesz mogła swobodnie leniuchować na plaży, czekając na idealną opaleniznę. Jednak zanim zdecydujesz się na długie kąpiele słoneczne, zadbaj by Twoje paznokcie także były na to gotowe.

Doskonale wiesz, że nadmiar słońca może prowadzić do poparzeń, udarów oraz wysuszenia skóry. Dlatego latem, aby zabezpieczyć skórę używamy kremów ze specjalnym filtrem. Nie zawsze jednak pamiętamy, że promienie słoneczne szkodzą również naszym paznokciom.

Zablokuj szkodliwe UV

Zbyt intensywne słońce może zamienić relaks na plażowym leżaku w prawdziwy koszmar. Nadmiar słonecznych promieni może spowodować, że kolor lakierów straci na intensywności, a paznokcie zaczną żółknąć. W niektórych przypadkach szkodliwe promieniowanie może prowadzić nawet do powstania raka. Zadbaj o swoje paznokcie i zastosuj preparat Sunscreen for nails. Jego unikalna formuła pozwoli zachować intensywny kolor lakieru oraz zabezpieczy płytkę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Zabezpiecz kolor

Latem chętnie eksperymentujemy z intensywnymi kolorami paznokci. Niestety piasek, woda i słońce szybko niszczą nasz manicure, czy pedicure. Wieczorem w miejscu idealnych paznokci widzimy matowy, wyblakły i pełen odprysków lakier. Aby tego uniknąć sięgnij po Glosser, który tworząc na paznokciach szklaną powłokę, ochroni lakier przed odpryskiwaniem i ścieraniem. Nada lakierom gładki połysk i fantastyczny wygląd przez całe wakacje.

Zaoszczędź miejsca w walizce

Wiesz już co zrobić, żeby chronić paznokcie, ale jak teraz zadecydować jakimi kolorami błyśniesz na plaży? W kwestii wyboru lakierów nie musisz iść na kompromis, możesz zabrać wszystkie ulubione odcienie. Sięgnij po prostu po buteleczki w wersji mini. Lakiery świetnie sprawdzają się podczas podróży – zmieszczą się w każdej kosmetyczce i bez problemu można je zabrać ze sobą na pokład samolotu. To absolutny must have wielu amerykańskich gwiazd. Między innymi Gwyneth Paltrow w jednym z wywiadów przyznała, że nie może żyć bez mini lakierów Orly.

ORLY Sunscreen for nails

Pojemność: 18ml, cena: 47,99zł

ORLY Glosser

Pojemność: 9ml, cena: 30zł

ORLY Lakier z kolekcji Manicure Miniatures

Pojemność: 5,3ml, cena: 17,99zł

Lakiery i preparaty Orly dostępne są w wybranych salonach kosmetycznych, manicure oraz na stronie www.orlybeauty.pl

Sunscreen for NailsMani mini

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Krew pępowinowa – „bezcenny dar”


Kilka minut – tylko tyle trwa pobranie podczas porodu „bezcennego daru”, jakim jest krew pępowinowa. Co sprawia, że jest tak wyjątkowa? Skrywa w sobie skarb – unikatowe komórki macierzyste, które mają zdolność do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka. Zabezpieczenie krwi pępowinowej w banku rodzinnym daje rodzicom pewność, że w razie wystąpienia choroby, cenny skarb będzie dostępny w każdej chwili.

Czym jest krew pępowinowa?

Krew pępowinowa krąży w układzie krwionośnym płodu, a po narodzinach i odłączeniu dziecka od matki pozostaje w pępowinie i łożysku. Jej wartość tkwi w komórkach macierzystych, których jest źródłem. Te niewyspecjalizowane, pierwotne komórki wielopotencjalne dzięki swoim właściwościom mogą przekształcić się m.in. w krwinki czerwone, płytki krwi, komórki mięśniowe czy nerwowe. Ich niezwykłe zdolności są wykorzystywane w leczeniu wielu chorób, których zdiagnozowanie, jeszcze nie tak dawno, niosło bardzo poważne rokowanie. Krew pępowinową można pobrać tylko raz, podczas porodu. Dlatego decyzję o jej zabezpieczeniu/zdeponowaniu należy podjąć już podczas ciąży, najlepiej w 2 lub 3 trymestrze.

Jakie zastosowanie ma krew pępowinowa?

Wykorzystanie niezwykłych możliwości komórek macierzystych jest niewątpliwym sukcesem współczesnej medycyny. Ze względu na swoje krwiotwórcze właściwości są one obecnie standardowo stosowane w leczeniu niektórych chorób nowotworowych (np. ostre i przewlekłe białaczki, chłoniaki), układu krwiotwórczego (np. różne typy niedokrwistości) i odpornościowego (tzw. zespół SCID) oraz pewnych schorzeń dziedziczonych genetycznie. Ponadto, dzięki swoim unikatowym zdolnościom, komórki macierzyste mogą w przyszłości posłużyć nie tylko dziecku, od którego zostały pobrane, ale również członkom jego najbliższej rodziny. Lista chorób, w leczeniu których wykorzystuje się komórki macierzyste z krwi pępowinowej, liczy ponad 70 pozycji (szczegółowa lista znajduje się na stronie www.pbkm.pl) i stale się wydłuża. Naukowcy wciąż informują o nowych ich zastosowaniach w medycynie regeneracyjnej.

Od jak dawna pobiera się krew pępowinową?

Zachód już dawno odkrył skarb, jaki skrywa w sobie krew pępowinowa. Od 1988 roku komórki macierzyste wykorzystywane są do przeszczepień. Do połowy 2011 roku na świecie wykonano ponad 25 tysięcy takich zabiegów u dzieci i dorosłych. W Polsce dotychczas przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, z czego ponad 20 u dzieci. Do aż 9 z nich użyto właśnie krwi pobranej i zdeponowanej w Polskim Banku Komórek Macierzystych, do pozostałych
z zagranicznych banków publicznych. Już ponad 30 tysięcy szczęśliwych rodziców powierzyło PBKM cenną krew swojego dziecka, co daje 70% wszystkich pobrań w Polsce.

Jak się pobiera krew pępowinową?

Obecnie istnieją trzy powszechnie stosowane w medycynie źródła komórek macierzystych: szpik, krew obwodowa i krew pępowinowa. Jednak najwygodniejszym i jedynym nieinwazyjnym sposobem ich pozyskania jest właśnie krew pępowinowa. Co więcej, jej pobranie nie tylko nie wymaga znieczulenia i nie zaburza przebiegu porodu, ale jest również zupełnie bezbolesne zarówno dla matki, jak i jej maleństwa. Zabezpieczenie cennego materiału jest możliwe także podczas porodu przez cesarskie cięcie czy ciąży mnogiej. Krew pobierana jest przez położną do zestawu pobraniowego, który rodzice otrzymują od PBKM.

Co dzieje się z krwią pępowinową po pobraniu?

Pobrana i zabezpieczona krew pępowinowa w przeciągu 24 godzin trafia z sali porodowej do specjalistycznego laboratorium PBKM. Płyn konserwujący (CPD) znajdujący się w zestawie pobraniowym zapobiega procesowi jej krzepnięcia. W laboratorium poddawana jest serii badań: na oznaczenie liczby leukocytów, żywotność komórek, badaniom mikrobiologicznym w kierunku obecności bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów, w tym również badaniom PCR. Następnie przygotowywana jest do przechowywania w ciekłym azocie (w temperaturze ok. -190˚C), który zapobiega starzeniu się i urazom jej komórek. Tak zabezpieczoną krew pępowinową można przechowywać kilkadziesiąt lat. Najnowsze badania Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego, opisane w 2010 roku, mówią o zachowaniu funkcji komórek macierzystych po
24-letnim okresie przechowywania. Raz pobrane mogą czekać długie lata, aż w razie potrzeby, będą mogły uratować zdrowie lub życie, 

Czy komórki macierzyste mogą stać się lekiem uniwersalnym?

Komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej w coraz większym stopniu są wykorzystywane w ośrodkach transplantacyjnych. Poza standardowym, wymienionymi wyżej wskazaniami, lekarze nieustannie starają się znaleźć nowe terapeutyczne zastosowania. Obecnie trwają zakrojone na szeroką skalę badania kliniczne nad wykorzystaniem komórek m.in. w leczeniu cukrzycy typu I, mózgowego porażenia dziecięcego, chorobie Alzheimera, chorobie Parkinsona, stwardnienia rozsianego czy chorobie Crohna. Komórki macierzyste już teraz są nazywane „medycyną XXI wieku”. Terapia z ich wykorzystaniem to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Niedawno Korea Południowa, jako pierwsza, wprowadziła do sprzedaży lek służący regeneracji chrząstek stawowych zawierający ludzkie komórki macierzyste. To kolejny krok do przyszłego wykorzystania tkankowych komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej. Czy komórki macierzyste będą lekami uniwersalnymi? To pokażą badania. Z całą pewnością możemy natomiast stwierdzić, że są to terapie, które mogą zrewolucjonizować medycynę, a tym samym nasze życie.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Zdrowe, wytrzymałe i odlotowe okulary przeciwsłoneczne dla dzieci


Lato, wakacje, słoneczne dni – nic tylko korzystać i ładować bateryjki przed jesiennym szaroburym czasem. Zabawy na świeżym powietrzu, długie spacery i plażowanie nad rozgrzaną słońcem wodą to raj dla nas i naszych maluchów. Podczas tych beztroskich i przyjemnych chwil nie zapominajmy o oczach. I nie chodzi tylko o to, by słońce nas nie raziło, ale przede wszystkim by chronić je przed tym, co niewidoczne, czyli groźnymi promieniami UV.

Większość dorosłych osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez okularów przeciwsłonecznych, szczególnie latem. Tymczasem rzadko obserwuje się dzieci w okularach przeciwsłonecznych na nosku. A właśnie oczy dziecka narażone są najbardziej na szkodliwe działanie promieni UV, gdyż niedojrzała soczewka nie jest w stanie ich przefiltrować.  Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to konieczność a nie fanaberia.

Jak wybrać okulary słoneczne dla dziecka?

1.   Uwierzcie w moc!
Promieniowanie ultrafioletowe (UV) powyżej 290 nanometrów (czyli UVB i UVA) jest wchłaniane przez rogówkę oka, przez to jest bardzo szkodliwe. Dlatego kupując okulary przeciwsłoneczne koniecznie sprawdźcie informację o mocy filtra UV. Najlepsze okulary mają filtr UV 400, który pochłania 100% promieniowania słonecznego.

Okulary przeciwsłoneczne Babiators zapewniają 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV: UVA, UVB i UVC (UV400).

babiators

2.  Nie ryzykujcie!
Omijajcie szerokim łukiem stragany na bazarze, ekspozycje na stacjach benzynowych, czy kosze z okularami w supermarketach. Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla swoich pociech bądźcie ostrożni – te bez ochronnych filtrów bardziej szkodzą niż gdybyście nie zakładali ich wcale. Dlaczego? Przyciemnione szkła powodują rozszerzanie źrenicy, przez co do wnętrza oka dostaje się więcej niebezpiecznych promieni, których nic nie blokuje. Dlatego tak ważna jest pewność, czy okulary rzeczywiście zawierają filtr UV.

Taką informację znajdziecie na opakowaniu okularów przeciwsłonecznych Babiators oraz na stronie internetowej http://www.babiators.pl

3.   Sprawdźcie standard jakości – atesty!
Kupując okulary szukajcie symboli, które świadczą o tym, że okulary spełniają podstawowe normy.

Okulary Babiators spełniają europejską Normę PN EN. Posiadają też znaczek CE, który oznacza, że okulary zostały wyprodukowane zgodnie z europejskimi standardami.

babiators

4.  O jak ochrona, O jak ozdoba.
Wybierzcie takie okulary, które oprócz funkcji ochronnych będą podobały się dziecku. Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne nie będą chroniły wzroku malucha jeśli nie będą przez niego noszone. Oprawki powinny być solidne, lekkie i dobrze dopasowane.

Okulary przeciwsłoneczne Babiators mają designerski wygląd, są wygodne i można wybierać z szerokiej gamy kolorów.  Oprawki są elastyczne, a okulary bardzo lekkie. Można też dopasować odpowiedni rozmiar, gdyż dostępne są w wersji dla – dla najmłodszych (0-3) i trochę starszych dzieci (3-7 lat)

babiators

Jeśli Wasze pociechy nie mają okularów przeciwsłonecznych, to mam nadzieję, że ten krótki przewodnik pomoże dokonać Wam dobrego wyboru.
Osobiście polecam odlotowe okulary przeciwsłoneczne Babiators – dobrze chronią oczy, a Wasze dziecko nie będzie chciało ich zdejmować. Mój syn cieszy się nimi już od roku (przeczytajcie recenzję).

Wpis jest elementem współpracy z firmą Babiators.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Basia Heppa-Chudy

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close