Zaparcia u dzieci – jak sobie z nimi radzić?
Zaparcia u dzieci to często spotykana przypadłość – chyba każdy maluch choć raz w życiu borykał się z tym problemem. Zazwyczaj zaparcia pojawiają się raz na jakiś czas i nie powodują wielu przykrości. Ale zdarzają się sytuacje, w których dziecko cierpi bardzo często, odczuwa dyskomfort i ból. Jakie są najczęstsze przyczyny zaparcia u dzieci i jak sobie z nimi radzić?
Zaparcia u dzieci – objawy
Zaparciami określamy problem z wypróżnieniami pojawiającymi się mniej niż dwa razy w tygodniu lub takimi, które powodują u dziecka ból i wiążą się z wielkim wysiłkiem. Zaparcia mogą objawiać się twardymi, zbitymi stolcami, brudzeniem bielizny, śladami krwi w kale, bólem, a co za tym idzie, także niechęcią do skorzystania z toalety w obawie przed nieprzyjemnym wypróżnieniem.
Zaparcia u dzieci – przyczyny
Zaparcia u dzieci spowodowane są najczęściej:
- błędami dietetycznymi – spożywanie pokarmów ubogich w błonnik, zbyt małą ilością płynów w codziennej diecie;
- problemami na tle emocjonalnym – towarzyszący dziecku stres w trudnych dla niego sytuacjach – nauka korzystania z nocnika, rozpoczęcie nauki w przedszkolu lub szkole, itp;
- przejściem z karmienia piersią na karmienie mlekiem modyfikowanym;
- istniejącymi chorobami, np: choroba Hirshsprunga, niedoczynność tarczycy, celiakia, choroby układu nerwowego i mięśniowego;
- brakiem aktywności fizycznej u dziecka.
Zaparcia u dzieci – sposoby na kłopoty z wypróżnianiem
Rodzice mają do dyspozycji kilka sprawdzonych sposobów na zaparcia u dzieci. Warto wypróbować je i stwierdzić, czy przyniosły one wyraźną poprawę. W przypadku przedłużających się problemów, bezwzględnie należy odwiedzić lekarza pediatrę. Przy długo trwających i dokuczliwych zaparciach, lekarz może przepisać dziecku syropy lub czopki, które ułatwiają wypróżnianie, jednak nie jest to metoda idealna. Trzeba wiedzieć, że jelita “wyręczane” w pracy przez substancje z leków przyzwyczają się do nich i jeszcze bardziej się rozleniwią. A przecież chodzi o to, by pomóc tylko doraźnie i uregulować naturalny rytm wypróżnień. Pediatra może też zlecić wykonanie dziecku badań lub skieruje je do innego specjalisty, psychologa lub dietetyka.
Zanim jednak rodzic sięgnie po leki, powinien zadbać o kilka rzeczy:
Dieta bogata w błonnik
Błonnik przyspiesza perystaltykę jelit i rozluźnia konsystencję kału. W diecie dziecka, w zależności od jego wieku, nie powinno zabraknąć:
- warzyw – szczególnie buraków, kalafiora, brokułów, kapusty, warzyw strączkowych . Ale unikajmy gotowanej marchwi i ryżu, które działają zapierająco.
- owoców – suszonych owoców, śliwek, jabłek, malin, pomarańczy, kiwi. Lepiej zrezygnować z bananów.
- produktów pełnoziarnistych – pestek dyni czy słonecznika, pieczywa z ziarnami, płatków owsianych, kasz, brązowego ryżu, makaronu razowego.
- Jednocześnie dziecko powinno pić odpowiednią ilość płynów, by rozluźnić stolec. Nadmiar błonnika bez wystarczającej ilość wody może powodować pogorszenie problemu.
Unikać należy z niezdrowych przekąsek typu chipsy i słodyczy (szczególnie czekolady i kakao), białego “dmuchanego” pieczywa, dużej ilości tłuszczów zwierzęcych.
Bezcenne probiotyki
Probiotyki, czyli dobre bakterie, są niezbędne do prawidłowej pracy jelit. To jest szczególnie potrzebne, gdy dziecko przechodziło leczenie antybiotykami, które niszczą zarówno złe, jak i dobre bakterie w organizmie. Nie licząc produktów aptecznych, żywe kultury bakterii znajdziemy w kefirach czy jogurtach, za którymi dzieci zazwyczaj przepadają.
Trening wypróżniania i nagradzanie dziecka
Warto nauczyć malucha, że wypróżnianie jest rzeczą naturalną i dobrze, by odbywało się regularnie. Warto sadzać dziecko na nocnik lub sedes, o stałych porach (najlepiej po posiłku), by wyrobić odpowiedni nawyk. Oczywiście towarzyszące temu dobre słowo i nagrody (drobnostki – naklejki, jakaś przyjemność) powinny zachęcić malucha do podjęcia wysiłku.
Zorganizowanie dziecku aktywności fizycznej
Ruch doskonale poprawia pracę jelit, które sprawniej przesuwają masę kałową, nie dopuszczając do jej szkodliwego zalegania.
Im szybciej rodzic wprowadza powyższe zasady, tym szybciej uda się załagodzić problem. Kał, który długo zalega w jelitach nie tylko powoduje kłopot podczas wypróżnienia, ale przyczynia się do zatruwania organizmu produktami przemiany materii. Jelita mają m.in. za zadanie usuwać szkodliwe i niepotrzebne substancje z organizmu – bez wypróżnień stają się toksyczną “przechowalnią”. Ważne, by nie ignorować problemu licząc, że dziecko samo z niego wyrośnie. Pamiętajmy, że trudno jest się pozbyć zaparć, które się utrwalą i mogą stanowić problem przez długie lata.
źródło: mp.pl
- Alarm w pieluszce! Czy wiesz, o czym może świadczyć kolor … kupy dziecka?
- Wymioty u dziecka. Jak przetrwać trudne chwile?
- 8 przyczyn kaszlu u dzieci, które mogą was naprawdę zaskoczyć
- Dieta eliminacyjna, czyli czy i jak karmić piersią małego alergika
- Ból ucha u dziecka – przyczyny, objawy, domowe sposoby
U mnie dziecko od małego miało zaparcia, od bobasa. Teraz jak ma 8 lat to w końcu możemy mu pomoc i podajemy mu preparat intesta z maslanem sodu. Jest naprawdę lepiej, staramy się tez by pił duzo wody, bo jest to kluczowe w diecie.
U nas Zuzia miała zaparcia, kiedy poszła do przedszkola. Nie wiem czy to był bardziej problem emocjonalny czy tak zmiana diety podziałała ale przez kilka dni się nie załatwiała i pojawił się silny ból brzucha i było jej niedobrze. Na początku myślałam, że jak spokojnie posiedzi w łazience to w końcu się załatwi ale był tylko płacz. Poszlam do lekarza i kazał wykupić czopki dla dzieci eva/qu bambini, bo działają miejscowo i nie przeczyszczają. Po namowach zaaplikowałam czopek i po kilku minutach Zuzia się normalnie bez płaczu zalatwiła. Problem się znowu powtórzył po kilku tygodniach, więc podałam kolejny czopek. Potem… Czytaj więcej »