Jak ukoić płacz noworodka?


Kiedy na świat przychodzi nowy członek rodziny wszyscy się cieszą, jednak trzeba pamiętać o tym, że wraz z narodzinami  dziecka przybywa nam nowych obowiązków, a także i trosk. Najwięcej trosk rodzicom małego dziecka przynosi jego płacz, gdyż na początku nie do końca wiemy, dlaczego maleństwo płacze. Z czasem zaczynamy rozpoznawać co spowodowało niezadowolenie u naszej pociechy – głód, zmęczenie, strach, ból czy po prostu nuda i odpowiednio reagujemy. Trzeba też pamiętać, że na każde dziecko działają inne metody uspokajania, jednak jest kilka „uniwersalnych” sposobów na ukojenie niespokojnego maleństwa. Najlepsze efekty przynoszą te metody, które po części pozwalają odtworzyć warunki, które dziecko pamięta z czasu, kiedy przebywało w łonie matki.

Jednym z najprostszych i najczęściej stosowanych jest przytulenie dziecka i jego delikatne głaskanie po buzi. Maleństwo należy ułożyć na przedramieniu tak, aby brzuszek przylegał do przedramienia rodzica, zaś rączki i nóżki swobodnie zwisały. Z tak ułożonym dzieckiem należy chodzić i delikatnie je kołysać – sprawi to, że maluch będzie czuł się tak jak w łonie mamy, kiedy ona się poruszała. Wówczas też odczuwał takie delikatne kołysanie.

Innym sposobem jest w miarę ciasne otulenie dziecka, tak by rączki przylegały ściśle do jego ciała. Wybierając taką metodę trzeba pamiętać o tym, że otulacz powinien być wykonany z delikatnego i przewiewnego materiału, który sprawi, że dziecku będzie ciepło, ale jednocześnie nie przegrzeje się (przegrzanie mogłoby wywołać skutek odwrotny od zamierzonego). Doskonale sprawdzają się tutaj wyroby z muślinu – bardzo delikatnej tkaniny, która jest stosowana do pielęgnacji dzieci już od tysięcy lat. Przykładem może być tutaj zestaw 2 otulaczy Birds aden+anais, który można znaleźć w sklepie www.babymama.pl. Otulacz jest bardzo duży, co sprawia, że można go używać na wiele sposobów – nie tylko do otulania dziecka. Można go wykorzystać również w formie chusty do noszenia dzieci lub okrycia w czasie letnich upałów, gdyż pozwala on utrzymać optymalną dla dziecka temperaturę ciała.

Wiele mam uwielbia śpiewać swoim dzieciom. Jednak, jeśli chcemy ukoić noworodka lepiej wymruczeć dla niego jakąś melodię, gdyż małe dzieci będąc w brzuchu u mamy nie słyszały wyraźnych słów czy melodii, ale właśnie szumy i mruczenie. Dlatego też często można zaobserwować, że dziecko momentalnie uspokaja się, gdy usłyszy pracujące w innym pomieszczeniu sprzęty takie jak pralka, odkurzacz czy suszarka. Bardzo często rodzice szukają w Internecie nagrań z odgłosami tych właśnie sprzętów, aby móc je odtwarzać dzieciom w kryzysowych momentach. Pamiętać, jednak trzeba o tym, by dźwięki nie były za głośne, gdyż mogą wystraszyć dziecko.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Przytulajmy nasze dzieci… na zdrowie!


Przytulanie dzieci jest szczególnie ważne w nadchodzących miesiącach. Według ekspertów, którzy wzięli udział w badaniach[1] przeprowadzonych na potrzeby kampanii Przytulenie ma znaczenie, dzieci obdarzane czułością łatwiej i szybciej pokonują infekcje, które przytrafiają się jesienią i zimą.

Ogólnopolska akcja Przytulenie ma znaczenie ma na celu edukację opiekunów
i przypominanie, że emocjonalne potrzeby maluchów są równie ważne jak dobrobyt czy edukacja. Apel ten, choć aktualny przez cały rok, jest szczególnie ważny w okresie, w którym deszczowa pogoda i niskie temperatury sprzyjają infekcjom. Przytulanie i bliskość emocjonalna z opiekunami to ważna część kuracji – niejednemu maluchowi pomoże szybciej wrócić do zdrowia i codziennej zabawy.

Okiem eksperta

Lekarze, położne i opiekunowie dziecięcy, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie organizatorów kampanii Przytulenie ma znaczenie, zauważyli że przytulanie dzieci wzmacnia ich stabilność emocjonalną i poczucie bezpieczeństwa. Są to elementy skracające czas leczenia w momentach choroby.

Przytulanie to pozytywne doświadczenie, dzięki któremu wydziela się hormon szczęścia – oksytocyna. –Dzieci w chorobie dość często są wystraszone własnym stanem – kaszlem, bólem mięśni i głowy. Przytulając je, mamy wpływ na produkcję znacznej ilości oksytocyny, dzięki której spada napięcie – mówi pediatra, Grażyna Jędrzejczyk, ekspert Rady Programowej kampanii Przytulenie ma znaczenie – Obniżenie poziomu stresu i strachu to jeden z elementów szybszego wychodzenia z choroby – dodaje dr Jędrzejczyk.

Przytulenie ma znaczenie

Kampania Przytulenie ma znaczenie, której inicjatorem jest marka Oilatum Baby, powstała ponieważ rodzice oraz opiekunowie nie mają skąd czerpać pozytywnych wzorców – nie zawsze wiedzą dlaczego i jak przytulać dzieci. Wiele czasu poświęca się na biologiczne i materialne aspekty rodzicielstwa. Tematy emocjonalne bywają pomijane. Maleństwo, które pojawia się na świecie jest chętnie i często przytulane przez otoczenie. Później, kiedy dziecko rośnie, odruch ten zanika. Organizatorzy kampanii Przytulenie ma znaczenieprzekonują, że potrzeba czułości nie maleje wraz z wiekiem i zachęcają do budowania bliskości z dziećmi niezależnie od ich płci i wieku.

Chłopcy i dziewczynki potrzebują przytulania, bo dzięki temu czują się bezpiecznie, są bardziej pewni siebie, chętniej poznają nowe osoby i otoczenie – są więc bardziej otwarci na wiedzę i doświadczenia. Są również zdrowsi i mniej nerwowi.

Ważne wsparcie

Patronat nad inicjatywą Przytulenie ma znaczenie objęła Fundacja Rodzić po LudzkuPolskie Stowarzyszenie Pielęgniarek PediatrycznychPolskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Stowarzyszenie Doula w Polsce. Nad merytoryką programu czuwa specjalnie powołana Rada Ekspertów, w której znaleźli się: fizjoterapeuta – Paweł Zawitkowski, psycholog – Marta Żysko-Pałuba i pediatra – Grażyna Jędrzejczyk. Ambasadorem akcji jest Karolina Malinowska – modelka, dziennikarka i mama trzech chłopców.

Dołącz do akcji

Poparcie dla akcji Przytulenie ma znaczenie można wyrazić na stronie kampanii na portalu społecznościowym Facebook pod adresem www.facebook.com/Przytuleniemaznaczenie, która zgromadziła już 62 000 fanów. W serwisie internetowym www.przytuleniemaznaczenie.pl znalazły się natomiast informacje na temat kampanii, porady ekspertów oraz wskazówki dotyczące budowania bliskości z dziećmi podczas codziennych czynności zebrane w formie Poradnika Przytulania

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Świąteczny sygnał SOS


W listopadzie 2013 Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce rozpoczyna kampanię „Świąteczny sygnał SOS”. Akcję zgodziła się objąć honorowym patronatem Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

„Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas najważniejsze wydarzenie w roku – okres radości, spokoju i rodzinnych spotkań przy stole. Niestety zbliżające się święta dla wielu dzieci w Polsce będą pełne smutku i tęsknoty za bezpiecznym domem. To w ich imieniu chcemy wysłać do Polaków sygnał SOS.” – mówi Barbara Rajkowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Stowarzyszenie będzie prowadzić intensywne działania promocyjne przede wszystkim w prasie, telewizji, na outdoorze, w radiu i internecie. Wszystkie materiały reklamowe zostały zrealizowane dzięki zaangażowaniu grupy młodych twórców.

„Kilka miesięcy temu skontaktowała się ze mną copywriterka – Agnieszka Gawor-Brzozowska. Miała doskonały pomysł na kampanię reklamową dla SOS Wiosek Dziecięcych. Wszyscy w Stowarzyszeniu byli tym pomysłem zachwyceni i wspólnymi siłami postanowiliśmy jej pomysł zrealizować.” – mówi Katarzyna Olszewska, koordynatorka akcji świątecznej. Entuzjazm i doskonały pomysł Agnieszki zachęciły do współpracy kolejne osoby. W spocie reklamowym zagrał aktor – Tomasz Mandes, a głosu i swojego studia nagrań – Film Factory Studio, użyczyła Beata Kawka. Idea kreatywna przekonała Radzimira Dębskiego, który napisał doskonałą muzykę do spotu. Film reklamowy powstał dzięki operatorowi – Damianowi Grabarskiemu, reżyserowi – Patrykowi Jurkowi, montażyście – Jerzemu Zawadzkiemu, kierowniczce produkcji – Marzenie Zowczak oraz producentce – Mirelli Zaradkiewicz. Fotografie do materiałów reklamowych wykonał Przemysław Kulikowski, a Agata Wirtek stworzyła wyjątkową scenografię do zdjęć. Nad całym procesem twórczo – produkcyjnym czuwała graficzka – Anna Warzyńska i jej Full Glass Studio. „Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy pracowali przy tym projekcie pro bono i włożyli w pracę tak wiele serca” dodaje Katarzyna Olszewska.

Celem akcji jest zapewnienie rodzinnych świąt Bożego Narodzenia dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej oraz maluchom z biednych wielodzietnych rodzin.

Patronat medialny nad kampanią objął Program Pierwszy Polskiego Radia.

Konto akcji: 07 1240 6247 1111 0000 4975 0683

***

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce to organizacja dobroczynna, która działa na rzecz umacniania rodzin zagrożonych rozpadem oraz opiekuje się opuszczonymi i osieroconymi dziećmi. Wykorzystując międzynarodowe doświadczenie, z powodzeniem realizujemy swoją misję w Polsce już od prawie 29 lat.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Dzień Niepodległości


11 listopada jest dniem, w którym obchodzimy najważniejsze święto państwowe – Dzień Niepodległości. Święto szczególne, bo gdyby nie zdarzenia poprzedzające ten czas, oraz wybitne postaci, które poprowadziły naród polski do zwycięstwa, z pewnością nie mielibyśmy czego dziś świętować.

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński… Można by jeszcze wymieniać nazwiska tych, którzy w roku 1918 przyłożyli dłoń do powstania z kolan uciemiężonej Ojczyzny. Tylko czy o nich i o ich zasługach ktokolwiek pamięta? Czy to już tylko zamierzchłe dla młodych czasy, o które ocierają się jedynie błądząc wzrokiem po kartach podręcznika historii?

Dla mnie pamięć o zasługach wielkich poprzedników jest konieczna. Nie można budować przyszłości, nie pamiętając o tym, co minęło. Nie da się inaczej po raz drugi nie popełnić błędów, które niejednokrotnie postawiły Polskę nad przepaścią. Tylko czy w dobie Euro, budowania globalnej wioski, jest jeszcze miejsce na świadomość narodową? Na zdrowy patriotyzm i dumę z bycia Polakiem? Mam nadzieję, że tak i że wraz z upływem czasu i zmiany warty pokoleń, nie zapomnimy języka, nie wyzbędziemy się dumy, nie zaprzepaścimy pracy przodków.

Przeszłość to nie tylko zatarta historia. Zapytajcie swoich dziadków, pochylcie w skupieniu uszy nad ich słowami, a usłyszycie nie raz i nie dwa, echa minionej wojny. To pokolenie z błyskiem w oku powie wam, co oznacza “ Bóg, Honor, Ojczyzna”. Mam nadzieję, że siła ich słów i barwa emocji na długo zapadnie wam w pamięć. Mam nadzieję, że symbolika 11 listopada zatrzyma naród w niewymuszonym skupieniu, by choć przez chwilę móc oddać hołd tym, którzy oddali wszystko, by następne pokolenia mogły żyć w niepodległej ojczyźnie.

“Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości.” – Józef Piłsudski.

 Źródło zdjęcia: Flickr

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Żaklina Kańczucka

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Heppa
8 lat temu

Najlepiej szkolić dzieciaki w walkach ulicznych z policja i ewentulnyi muzulmanami.Polska dla Polaków -pod takim hasłem dzisiaj idziemy!!! 😉

Barbara Heppa-Chudy
8 lat temu
Reply to  Andrzej Heppa

Niestety 🙁

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close