24 maja br. w Katowicach odbędzie się Pierwsza Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Medyczna pt.: „Aspekt prawny, medyczny i psychologiczny rodziców po stracie dzieci”. To jedyna tego typu inicjatywa w Polsce, poświęcona sytuacji rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko. Organizatorem konferencji jest Fundacja Przetrwać Cierpienie.
Podczas konferencji, która będzie okazją do podsumowania kampanii „Ja też jestem dzieckiem”, eksperci, w tym m.in.: Konsultant Krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz lekarze i psycholodzy, poruszą trudny temat jakim jest sytuacja, w której znajdują się rodzice po stracie nienarodzonego dziecka. W ramach panelu dyskusyjnego zostaną omówione obowiązujące przepisy prawne, regulujące m.in.: świadczenia przysługujące kobietom roniącym oraz obowiązki szpitala i personelu medycznego w kontakcie z pacjentami po stracie dziecka.
W trakcie wydarzenia poruszony zostanie także problem sprzecznych informacji na temat praw rodziców, jakie można znaleźć m.in. w Internecie. Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji Przetrwać Cierpienie, w sieci pojawia się dużo – często nieprawdziwych – komunikatów, które skłaniają cierpiących rodziców do podejmowania walki ze szpitalami. Konsekwencją takiej sytuacji mogą być liczne problemy w relacjach lekarz
– pacjent, ale przede wszystkim – silne zakłócenie przeżywania procesu żałoby i pogrążanie się rodziców w depresji.
– Celem konferencji „Aspekt prawny, medyczny i psychologiczny rodziców po stracie dzieci” jest pokazanie prawdy o sytuacji, nie tylko prawnej, w jakiej znajdują się rodzice po stracie nienarodzonego dziecka. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją procedury prawne, opracowane przez specjalistów, które regulują cały ten proces. Trzeba obalić mity na ten temat, przypomnieć rodzicom, że mają swoje prawa i przekonać ich, że nie są pozostawieni sami sobie – mówi Małgorzata Ostrowska-Czaja, Prezes Fundacji Przetrwać Cierpienie.
W konferencji wezmą udział m.in.:
prof. dr hab. med. Stanisław Radowicki, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Ginekologii i Położnictwa,
Krystyna Czaplicka-Trojanowska, Naczelnik Wydziału Opieki nad Matką
i Dzieckiem w Departamencie Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia,
Magdalena Stolarczyk, psycholog kliniczny,
Bolesław Gębarski, Prezes Zarządu Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich,
lek. med. Jerzy Świtała, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala im. Leszczyńskiego w Katowicach,
ks. Ryszard Halwa,
Małgorzata Ostrowska-Czaja, Prezes Fundacji Przetrwać Cierpienie.
Więcej informacji o konferencji „Aspekt prawny, medyczny i psychologiczny rodziców po stracie dzieci” można znaleźć tutaj: www.konferencjapc.pl
Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.