Karmienie piersią, choć jest czymś naturalnym, może sprawić kłopot młodym mamom. Chcesz dowiedzieć się co najbardziej im doskwiera? Oto pierwsze wnioski z badań ankietowych, w których wzięło udział blisko dwa tysiące mam!
Czy wiesz, że blisko 40% spośród przebadanych kobiet uważa, że początki karmienia piersią były niełatwe i potrzebowały one czasu, aby się tego nauczyć?
Jak widzisz karmienie, choć jest rzeczą naturalną, wcale nie jest czymś łatwym. Często stres towarzyszący młodym mamom, złe samopoczucie w połogu, czy trudność z adaptacją do nowej roli, mogą wpływać na laktację. Pamiętaj, że nie tylko ona uczy się tej czynności – ogromną część pracy wykonuje dziecko, które mimo iż posiada instynkt, może mieć kłopot ze ssaniem.
Wiesz ile czasu zajmuje jedno karmienie w ciągu pierwszych trzech miesięcy?
Ankietowane mamy najczęściej deklarowały, iż karmienie zajmowało im od 15 do 30 minut. Zakładając, że noworodek domaga się jedzenia mniej więcej od 8 do 10 razy na dobę, można przyjąć, że na samo karmienie piersią kobieta poświęca nawet 5 godzin na dobę! Sporo, prawda? A to tylko jedna z czynności jaką musi wykonać każdego dnia.
Czy wiesz co sprawia kobietom największą trudność w karmieniu piersią?
pogodzenie obowiązków domowych z karmieniem,
nieprzespane noce,
przemęczenie fizyczne,
duża ilość czasu spędzona przy piersi,
trudność w ocenie ile zjadło dziecko,
obolałe piersi,
dostosowanie diety,
prawidłowe przystawianie dziecka do piersi,
niemożność wyjścia na dłużej bez dziecka,
budowa anatomiczna piersi,
bolesność brodawek,
powrót do pracy,
nieprawidłowe chwytanie i słabe ssanie piersi przez dziecko,
brak pokarmu
i inne…
Jak widzisz, znalazło się tam wiele różnorodnych odpowiedzi. Zwróć uwagę, że są tam pozycje związane ze zmęczeniem czy pogodzeniem obowiązków domowych z karmieniem. Twoja pomoc w tym zakresie pozwoli ograniczyć lub rozwiązać te problemy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat karmienia piersią, jak duży wpływ na mechanizmy związane z laktacją ma samopoczucie kobiety, ile wysiłku i czasu kobieta musi włożyć w to, by nakarmić dziecko jak zmienia się psychika i biologia kobiety w pierwszych miesiącach po porodzie – zostań z nami!
Sprawdź również: Korzyści z karmienia piersią
Nigdy w ten sposób o tym nie myślałam! Aż 5 godzin?! Podziwiam wszystkie mamy!
Ja karmiłam tylko w nocy ponad 2 godziny a w ciagu dnia dziecko było przyssane nawet 5godzin. A ze spało tylko przy piersi albo na spacerze nie spałam praktycznie w ogóle przez pierwsze piec miesięcy. Powiem tyle ciezko jak cholera a naprawdę większych problemów z karmieniem nie miałam. Do tego doszła drastyczna dieta bo dziecko ma nietolerancje na białko mleka krowiego, wiec z diety do widzenia cały nabiał, włącznie z masłem, jogurtami i innymi, pomidory, kurczak, jaja, kupno wędliny, a wiec został mi suchy chleb z wędlina i zupa gotowana na wodzie z marchewka i kasza. Także jak juz wszystko… Czytaj więcej »
Gdyby ojcowie niewielką część obowiązków przejęli chociaż na początku to może mamy tak szybko nie poddawałoby się karmiąc piersią.
Jesteśmy wielkie !!!!!!
Dla mnie największym „minusem” karmienia piersią był nawał pokarmowy oraz zapalenie piersi z ropniem. Z pierszym synkiem miałam pokarm przez 7 miesięcy- pokarm odciągany „tylko” laktatorem, ponieważ synka nie karmiłam bezpośrednio, tylko z butelki. Drugiego synka karmię piersią,jestem już po nawale pokarmowym. Mam nadzieję, że ominą mnie problemy chorobowe piersi opisane przeze mnie wyżej.
Oooo fuuuuj
Co fuuuj ? Karmienie piersia ? Co w tym jest dziwnego?
???