Alergiczne życia początki


Różnego rodzaju alergie pokarmowe spędzają sen z powiek coraz większej liczbie rodziców. Nic w tym dziwnego – specjaliści alarmują bowiem, iż z roku na rok rośnie liczba młodych alergików. Szacuje się, że ponad połowa uczuleń pojawia się w pierwszym roku życia, a duża część z nich to nietolerancje pokarmowe  i alergie na produkty spożywcze. Dziecko nie rodzi się uczulone np. na jakiś produkt spożywczy, ale dopiero powtarzający się  kontakt z danym pokarmem może wywołać niekorzystne reakcje zdrowotne. Jak zminimalizować ryzyko zachorowania i w jaki sposób najlepiej obchodzić się z małym alergikiem doradza lek. med. Joanna Iwankiewicz – pediatra, specjalista chorób dziecięcych.

Bezbronny organizm

Alergia pokarmowa może objawiać się w różnej formie. Najczęściej obserwowane objawyto: wysypka, bóle brzucha, wymioty i biegunka, ale mogą pojawić się także kaszel czy katar. – Nietolerancja określonych składników pokarmowych częściej pojawia się u małych dzieci, ponieważ odpowiednie mechanizmy pozwalające na akceptowanie różnorodnych pokarmów nie są w ich organizmach jeszcze w pełni wykształcone – zauważa pediatra lek. med. Joanna Iwankiewicz. – Ryzyko uczulenia znacząco wzrasta, jeśli podobne skłonności wykazują rodzice czy starsze rodzeństwo. Na szczęście coraz więcej dzieci „wyrasta” z alergii jeszcze przed trzecim rokiem życia.

Zmiana przyzwyczajeń

Jeżeli dziecko nie toleruje wielu pokarmów, stanowi to dla jego najbliższych niemałe wyzwanie – wiąże się bowiem z odpowiednim komponowaniem diety malucha, eliminującej konkretne produkty,
a w przypadku karmiącej mamy – zmiany także jej przyzwyczajeń żywieniowych. Często nie jest możliwe wyeliminowanie danych produktów spożywczych z rodzinnego menu, ale na pewno  poruszający się już samodzielnie maluch nie powinien mieć możliwości zjedzenia czegoś co będzie dla niego nieodpowiednie. Ciekawy świata maluszek może bowiem sięgnąć po zawierający uczulające go składniki produkt, nawet jeśli nie jest przeznaczony dla niego. Do najsilniejszych alergenów pokarmowych należą przede wszystkim: mleko krowie, gluten, jaja kurze, orzechy, kakao, owoce cytrusowe, truskawki, poziomki czy miód. Niestety wyeliminowanie z codziennego menu mleka, jajecznicy czy surowych truskawek nie zapewni dziecku bezpieczeństwa. Wiele z nich bowiem wchodzi w skład licznych produktów, które na pierwszy rzut oka wydają się dla niego odpowiednie. – Mleko w proszku, jajka, soki owocowe, mąkę pszenną i inne alergeny znaleźć można w składzie naprawdę wielu produktów, dlatego tak ważne jest każdorazowe czytanie etykiet na opakowaniach szczególnie gotowych produktów przeznaczonych dla małych dzieci – doradza lek. med. Joanna Iwankiewicz. – Ponadto producenci nierzadko wytwarzają w jednym zakładzie różne produkty, stąd często na etykietach informacja, że dany wyrób może zawierać śladowe ilości określonych substancji – z nich również najlepiej zrezygnować.

Bezpieczna woda

Profilaktykę antyalergiczną, szczególnie, gdy przyszli rodzice
i ich rodziny są  obciążone alergią należy rozpocząć już
w okresie ciąży i kontynuować ją podczas karmienia dziecka piersią. Karmiąca mama powinna unikać w swojej diecie produktów zawierających w swoim składzie silne  alergeny. Proces ten należy jednak wdrażać wyłącznie w porozumieniu
z lekarzem prowadzącym, aby niepotrzebnie  nie pozbawiać organizmu mamy karmiącej niezbędnych wartości  odżywczych. Dobrze jest jednak zrezygnować ze spożywania sztucznie dosładzanych i konserwowanych napojów, wprowadzając w ich miejsce niegazowaną wodę – najlepiej przeznaczoną stricte dla dzieci i młodych mam, jak np. woda Mama i ja, która uzyskała pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka. – W diecie latorośli również należy zadbać o to, aby to woda zastępowała kolorowe napoje czy dosładzane soki – mówi lek. med. Joanna Iwankiewicz. – Jeśli dziecko wykazuje skłonności alergiczne, przy wyborze soków  najlepiej unikać tych, które zostały przygotowane z owoców egzotycznych.  Zasada ta tyczy się również innych produktów żywieniowych zawierających alergeny –
w pierwszym roku życia dziecka lepiej z nich zupełnie zrezygnować, a każdy nowy składnik diety należy wprowadzać stopniowo, zwracając baczną uwagę na reakcję młodego organizmu, by w razie potrzeby szybko zlokalizować uczulający składnik.

Alergie pokarmowe zyskały już miano choroby cywilizacyjnej – coraz więcej osób, w tym dzieci, cierpi na różnego rodzaju nietolerancje i uczulenia, które wymuszają zmianę codziennych przyzwyczajeń. Młody organizm, który nie potrafi jeszcze w pełni sam się bronić, narażony jest na nie podwójnie. Tylko racjonalne podejście rodziców pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia u dziecka alergii pokarmowej, a jeśli ta się przytrafi – ograniczyć jej skutki. 

Lek. med Joanna Iwankiewicz

Woda źródlana Mama i ja
Cena:
1,5 L – cena: 2zł
0,5 L- cena: 1,50zł

„Mama i ja” to marka źródlanej wody niegazowanej. Produkt przeznaczony jest w szczególności dla niemowląt i małych dzieci, kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią.  „Mama i ja” to marka należąca do firmy WOSANA S.A. Początki firmy sięgają 1991 roku, jej siedziba mieści się w Andrychowie. Najwyższą, jakość produktów zapewnia wdrożony przez firmę system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z międzynarodową normą EN ISO 22000: 2005. „Mama i ja” posiada pozytywną opinię od Centrum Zdrowia Dziecka. Produkt dostępny jest w sieciach: Real, Makro, Tesco, Kaufland, Netto, Carrefour, Selgros, Auchan, Eurosklep oraz e-sklepach dodomku.pl oraz frisco.pl

 

 

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Jak się ustrzec zemsty faraona?


Tiramisu, drink z kostkami lodu albo inny miejscowy przysmak – to częste, ale niejedyne powody wakacyjnej biegunki czy wymiotów. Nawet niemowlę, które pije tylko mleko, jest narażone na żołądkowe rewolucje. Dlaczego?  Jak zapobiec kłopotom?       

Ostre zakażenie przewodu pokarmowego to najczęstsza letnia dolegliwość. Wbrew popularnym opiniom nie zawsze winny jest brak higieny. Często wystarczy zmiana diety albo nawet tylko samej wody do picia, żeby równowaga mikroflory jelitowej została zachwiana. Skutek? Bóle brzucha, wymioty i biegunka. Te żołądkowe dolegliwości nie tylko uprzykrzają nam urlopowe dni, ale przede wszystkim prowadzą do szybkiej utraty płynów z organizmu i do odwodnienia, które może skończyć się nawet koniecznością dożylnego nawadniania. Na kłopoty najbardziej narażone są dzieci, a co ważne: im młodsze dziecko, tym większe ryzyko groźnego odwodnienia! Co zrobić, aby wyjazd na wakacje nie skończył się pobytem w szpitalu?

Po pierwsze, zapobiegać

Częste i bardzo dokładne mycie rąk, picie tylko z butelkowanej wody i unikanie żywności z niewiadomego źródła to podstawa. Warto jednak do niej dołączyć jeszcze kilka zasad postępowania:

1. Pierwsza, ważna szczególnie w krajach Afryki i Azji, to płukanie zębów po ich myciu wyłącznie wodą z butelki. Nawet minimalne ilości nieprzegotowanej wody mogłyby doprowadzić do zakażenia układu pokarmowego.

2. Kolejna zasada – to wzmocnienie układu pokarmowego jeszcze przed wyjazdem. Warto już tydzień przed wyjazdem regularnie przyjmować preparaty z probiotykami, czyli „dobrymi bakteriami” np. Acidolac, które bytują w układzie pokarmowym, uszczelniają go i nie dopuszczają do namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów. Dzięki takiej profilaktyce ryzyko zakażenia będzie dużo mniejsze. Uwaga! Ta reguła odnosi się do wszystkich wyjeżdżających, ale najbardziej istotna jest w przypadku dzieci, bo ich układ pokarmowy jest jeszcze niedojrzały i w razie biegunki jelita błyskawicznie się wyjaławiają.

3. Bardzo ważna będzie też ostrożność wobec dań z mleka i jaj – nawet tych pochodzących z hotelowej restauracji. Lody, tiramisu, mleczne koktajle owocowe – z tych przysmaków lepiej zrezygnować. Jajka pochodzące z przemysłowych hodowli często są zarażone salmonellą, występującą często nie tylko w krajach o niższym standardzie niż Polska, lecz także i u nas.

Gdy zarazki atakują…

… trzeba szybko dać im odpór. Leczenie zakażenia układu pokarmowego musi iść w dwóch kierunkach. Pierwszy – to podawanie probiotyków. Podczas trwania biegunki nie tylko odbudowują prawidłową florę jelitową, lecz tutaj sprzyjają regeneracji śluzówki jelit. Warto jednak przy tym zwrócić uwagę na typ probiotyków. Najlepiej przebadanym szczepem probiotycznym, którego lecznicze działanie zostało udowodnione, jest szczep Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) zawarte np. w preparatach Acidolac. Najwygodniejszą formą probiotyków są preparaty w saszetkach (chory nie zawsze jest w stanie przełknąć kapsułkę), które rozpuszcza się w letniej lub zimnej wodzie. Saszetki łatwiej też przechowywać (nie muszą być przechowywane w lodówce). Są idealne na podróż: nie musimy pakować całego opakowania leku, lecz tylko odpowiednią liczbą saszetek.

Warto wybierać preparaty, które oprócz probiotyków zawierają także prebiotyki, czyli węglowodany, stanowiące pożywkę dla probiotyków (dzięki niej mogą szybciej się namnażać i skuteczniej walczyć z drobnoustrojami). Niemowlęta karmione piersią mogą dostawać probiotyki rozpuszczone w mleku mamy albo mieszance modyfikowanej.

Drugim kierunkiem leczenia będzie zapobieganie odwodnieniu. Jedynym płynem zalecanym podczas biegunki jest płyn z łatwo przyswajalnymi elektrolitami, który uzupełnia poziom wody i składników mineralnych w organizmie. Ważne, aby płyny elektrolitowe, np. Acidolit, popijać nawet niewielkimi porcjami, ale często: raz na 10-15 minut. Aby nie pobudzać odruchu wymiotnego warto schłodzić je w lodówce. Niemowlętom i małym dzieciom można podawać je w dozowniku nie na język, lecz na wewnętrzną część policzka – to zmniejszy ryzyko wymiotów.

ACIDOLAC® Probiotyk + prebiotyk dla niemowląt, dzieci i dorosłych.

Acidolac® jest preparatem zawierającym liofilizowane kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus GG oraz prebiotyk – fruktooligosacharydy (FOS).

Preparat przeznaczony jest do postępowania dietetycznego w czasie trwania biegunki infekcyjnej. Stosuje się go również jako uzupełnienie diety pacjentów w okresie antybiotykoterapii oraz przez 2-3 tygodnie po zaprzestaniu stosowania antybiotyków.

Połączenie probiotyku z prebiotykiem wydłuża czas przeżycia bakterii probiotycznych i ułatwia zasiedlanie przez bakterie jelita.

Składniki Acidolac® LGG:

–             Uzupełniają florę bakteryjną przewodu pokarmowego.
–             Pomagają w utrzymaniu prawidłowej pracy jelit oraz naturalnej odporności organizmu.

Stosowanie probiotyków i prebiotyków zaleca się również w podróży ze zmianą strefy klimatycznej, oraz w trakcie i po antybiotykoterapii, kiedy w przewodzie pokarmowym dochodzi do zmian
w składzie mikroflory.

Skład: Jedna saszetka zawiera liofilizowane kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus GG w ilości 4 mld CFU*

Dawkowanie:  W celu uzupełnienia mikroflory jelitowej oraz wspierania pracy układu trawiennego
i odporności. Niemowlęta i dzieci do 3. roku życia – 1 saszetka dziennie, po konsultacji z lekarzem. Zawartość saszetki u dzieci poniżej 3. roku życia należy rozpuścić w minimum 100 ml płynu.W przypadku niemowląt karmionych piersią zaleca się rozpuszczenie zawartości saszetki w ściągniętym mleku matki.Dzieci powyżej 3. roku życia i dorośli 1-2 saszetki dziennie. Zawartość saszetki można spożyć bezpośrednio lub po uprzednim wymieszaniu z wodą, jogurtem lub mlekiem.  Preparat należy spożyć bezpośrednio po przygotowaniu.

ACIDOLAC_

Cena: acidolac® 3g x 10 saszetek – ok. 16,80 pln

ACIDOLIT® saszetki stosuje się w stanach zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, w sytuacjach,
w których istnieje ryzyko odwodnienia w celu nawadniania oraz uzupełniania składników mineralnych w organizmie zarówno podczas biegunki, jak i biegunki połączonej z wymiotami.

Zawarty w saszetce proszek po rozpuszczeniu w wodzie tworzy doustny płyn nawadniający  o zmniejszonej osmolarności i obniżonej zawartości sodu, zgodny z najnowszymi zaleceniami ESPGHAN ( Europejskiego Towarzystwa Gastroenterelogii, Hepatologii i Żywienia Dzieci).

Acidolit® może być stosowany u niemowląt, dzieci a także osób dorosłych. Acidolit® w wersji bezsmakowej zaleca się stosować u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia oraz dzieci ze skłonnościami do alergii.

Skład: Glukoza bezwodna, cytrynian sodu dwuwodny, chlorek sodu, chlorek potasu.

Cena: Acidolit® o smaku jabłkowym lub malinowym – opakowanie 10 saszetek po 4,35 g ok. 17,00 pln

Acidolit® bez smaku – opakowanie 10 saszetek po 4,35 g ok. 15,80 pln

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

10 zasad, dzięki którym Twoje dziecko pokocha wizyty u dentysty


Strach przed stomatologiem towarzyszy 46%[i] Polaków. Często zakorzeniony jest we wspomnieniach z dzieciństwa i nieświadomie przekazywany najmłodszym. Tymczasem od wielu lat wizyty dentystyczne są przyjemne i bezbolesne. Jak nie dopuścić do rozwoju dentofobii u dzieci?

Lek. dent. Katarzyna Ostaszewska, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii” z warszawskiej kliniki Prima-Dent, podaje 10 zasad, których przestrzeganie sprawi, że dzieci z ochotą będą chodzić na wizyty stomatologiczne:

  1. Wybór odpowiedniego lekarza – to pierwszy, najważniejszy  krok. Rodzic powinien bezgranicznie ufać dentyście, któremu powierza swoje dziecko. Dobry stomatolog cechuje się profesjonalizmem, delikatnością i przede wszystkim przyjaznym podejściem. Ważne, by odpowiadał na wszystkie pytania rodzica oraz małego pacjenta.
  2. Wczesna pierwsza wizyta – powinna odbyć się najpóźniej około
    6 miesiąca życia dziecka, gdy zaczyna się ząbkowanie. Lekarz zaleci odpowiedni żel znieczulający i fluoryzację oraz skontroluje proces pojawiania się ząbków. Kolejne wizyty należy przeprowadzać regularnie, co 2-4 miesiące, tak aby lekarz mógł ocenić stan układu stomatognatycznego i zalecić najlepsze możliwe rozwiązania w danym momencie.
  3. Wizyta adaptacyjna – jeżeli wizyty dentystyczne w wieku niemowlęcym zostały pominięte, należy zabrać malucha nam wizytę adaptacyjną. Podczas takiego spotkania lekarz w formie zabawy może zapoznać dziecko z tajemnicami gabinetu stomatologicznego oraz podstawowymi zasadami dbania
    o jamę ustną. Warto też przy pierwszym przeglądzie zapytać czy maluch nie potrzebuje dodatkowych źródeł fluoru (nie podawajmy nigdy go na własną rękę, bo w nadmiarze jest bardzo szkodliwy!).
  4. Wspólne leczenie – . warto zabrać malucha na własną wizytę, by pokazać na swoim przykładzie, że leczenie może być bezstresowe, a reakcje pacjenta pozytywne. Dodatkowo dziecko może obserwować pracę dentysty.
  5. Ograniczenie słodkości – zadbanie o zęby malucha to podstawa w uprzyjemnieniu mu spotkań ze stomatologiem. Im zęby zdrowsze, tym działania lekarza będą mniej inwazyjne. Przede wszystkim należy ograniczyć dzieciom słodkie przekąski i napoje.
  6. Wspólne mycie zębów – przynajmniej rano i wieczorem warto umyć wspólnie z dzieckiem zęby. Można robić to w formie zabawy, koniecznie z użyciem nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. Zaszczepi to w maluchu dobre zwyczaje związane z higieną jamy ustnej.
  7. Pozytywnie o stomatologu – nie można straszyć dziecka opowieściami o borowaniu czy wyrywaniu zębów. Najgorsze co można zrobić to mówić przy najmłodszych o swoich złych doświadczeniach ze stomatologią. Wpływa to bardzo na wyobraźnię malucha, a ta jest nieograniczona. O wizycie u dentysty zawsze należy wypowiadać się pozytywnie.
  8. Znieczulenie – jeżeli ząbek będzie wymagał inwazyjnego leczenia, warto zrobić zabieg ze znieczuleniem. Jest to zupełnie bezpieczne i uchroni pociechę przed nieprzyjemnymi odczuciami, które mogą być traumą na resztę życia.
  9. Zabawa w dentystę – wyleczenie wszystkich misiów i lalek również jest dobrym sposobem na zniwelowanie stresu stomatologicznego. Patyczek, latarka i dziecięcy fotelik w zupełności wystarczą by brzdąc przeniósł się do gabinetu, w którym to on jest doktorem. Po takich zabawach wyjście do dentysty nie będzie problemem a przygodą.
  10.  Nagroda – niezbędna za grzeczne zachowanie w czasie wizyty u dentysty. Najlepiej jak będzie to wspólny, aktywnie spędzony czas – wycieczka rowerowa albo basen. Można też wcześniej zakupić wymarzoną zabawkę malucha i poprosić dentystę, by wręczył mu ją na zakończenie wizyty. Niektóre kliniki mają tzw. dentusiowe gabinety. Oferują one kolekcjonowanie maskotek, które dziecko otrzymuje po każdej z wizyt. Malec wiedząc, że ma do zebrania całą kolekcję zabawek, chętniej przychodzi na kolejną kontrolę .

Warto zwrócić uwagę na profilaktykę dentofobii u dzieci, nie można jej lekceważyć. Wczesne oswajanie z gabinetem stomatologicznym oraz eliminacja złych wyobrażeń malucha na temat dentysty kształtuje prozdrowotne postawy na przyszłość. Będą one owocowały świadomymi kontrolami u dentysty i natychmiastową reakcją w przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian
w jamie ustnej.

 „Lekcja stomatologii” to inicjatywa Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia” oraz NZOZ Prima-Dent w Warszawie, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego. Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Mazowieckiego Kuratora Oświaty,  Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Mokotów i Burmistrza Dzielnicy Praga Północ oraz patronatami medialnymi Stomatologii Współczesnej, infoDENT24.pl, Nowej Stomatologii oraz Dental Radia. Akcja promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży pod hasłem „Lekcja stomatologii” prowadzona jest od 1999 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tysięcy uczniów.

[i] [i] Raport opracowany na potrzeby kampanii społecznej „Lekcja Stomatologii” na podstawie badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie NZOZ Prima-Dent w styczniu 2014 roku. Analizą objęto grupę 512 osób w wieku 25-50 lat. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków w wieku 25-50 lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne takie jak płeć, wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania, a także zmienne związane z szeroko pojętym stylem życia.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edyta Skrzydło
9 lat temu

Hehehe, właśnie dzisiaj byliśmy u dentysty z chłopakami na lapisowaniu i lakierowaniu ząbków 😀

Anna Liszewska
9 lat temu

Przepraszam za kolokwializm, ale u nas całą „robotę” odwaliła Pani stomatolog. Moja córka NIGDY nie pozwoliła sobie zrobić NIC w buzi. Dopóki nie trafiliśmy do dr Lidii. 🙂

Belcia Izabelcia
9 lat temu

Nie używaj przenigdy słowa” nie bój się” samo w sobie sieje niepokój bo nie tutaj jest nieme!!!

Klaudia Płókarz
9 lat temu

twierdze ze najwazniejsze jest podejscie stomatologa

Magdalena Figiel
9 lat temu

ja trochę nie za dobrze zaczęłam ze swoją córką bo przed pierwszą wizytą obiecałam jej nagrodę ale na drugą sama chętnie poszła bez obietnic;) powiedziałam jej tylko że jestem z niej bardzo dumna po wyjściu z gabinetu i od tamtej pory chodzi z uśmiechem na ustach;)

Regina Adamiec Babula

Dwa razy był na wizycie mojej i męża, do towarzystwa 🙂 a kiedy wyszły 2 pierwsze ząbki miał własną. Tydzień temu 🙂 ma 8 miesięcy. Zachęcił nas do tego pediatra i nie żałujemy. Poza tym że dowiedzieliśmy się jak prawidłowo dbać o pierwsze zęby i dziąsła, to jeszcze sprawilismy Małemu frajdę, bo ewidentnie Mu się podobało 🙂 Póki co nie mamy problemów z jakimkolwiek lekarzem. Zawsze dzień wcześniej mówimy, że idziemy w odwiedziny do Pani doktor, tego samego dnia przypominamy. Nawet kiedy ma być szczepienie, to mówimy, że będzie małe kłucie, ale cały czas będziemy przy Nim. Nie „ubolewamy” z… Czytaj więcej »

Milena Kamińska
9 lat temu

Byliśmy jest super od małego bawiliśmy się w stomatologa kupiliśmy zestaw dla dzieci i oswajałam ich z tym że ktoś,, grzebie,, im w buzi, wkłada różne narzędzia udawałam różne dźwięki wrrrrr aby nie było zaskoczenia poza tym książki o stomatologu i wizyty adaptacyjne nigdy nie straszyłam i nie używałam słowa nie bój się a co najważniejsze sby dzieci miały do nas zaufanie nie możemy kłamać gdy dziecko na kolejnej już wizycie zspyta czy będzie bolało mówiłam że może trochę zaboleć ale wtedy psni doktor zrobi przerwę i oczywiście stomatolog z podejściem do dzieci

Karolina Rozbiewska
9 lat temu

byliśmy już na 3 wizytach, przede wszystkim trzeba poszukać takiego dentysty który przyjmuje dzieci i ma do n ich podejście, ja przynajmniej opowiadałam młodej co będzie robiła pani dentystka i uczyłam ją szeroko otwierać buzię, wizyta pierwsza przebiegła ok

Maria Ciahotna
9 lat temu

Byliśmy akurat dzisiaj, no młoda była w miarę spoko (ma 5 latek), chociaż jak się okazało, że trzeba zakleić dziurkę w ząbku (nasze tłumaczenie) to musiałam siedzieć z nią na fotelu i ją przytulać. Za to młodszy (2,5roczku) o mało nie ugryzł dentysty 🙂 pokazał zęby w uśmiechu, ale jak było trzeba sprawdzić dokładniej od środka (z lustereczkiem), to było plucie i wiercenie się 🙂 ale na szczęście nasz pan doktor jest wyrozumiały i wspaniały, zaczęcał, pokazywał wszystkie urządzenia – super 🙂

trackback

[…] gabinet, który stosuje podobne metody, zachęcające małych pacjentów do wizyty. To tak zwane dentusiowe gabinety, które mają specjalne kolekcje maskotek i zachęcają dzieci do ich kolekcjonowania. Przy każdym […]

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Jak urodziny to tylko w zoo!


To miały być niezapomniane urodziny, w końcu piąte, pierwsze prawie okrągłe 😉 Tort? Przyjęcie? Eee, to takie oklepane 😛 Prezenty były, ale zamiast przyjęcia i tortu miała być wycieczka – niespodzianka. Dla Duśki jazda pociągiem to już niesamowita frajda, jednak ciągle dopytywała: a gdzie my jedziemy? Ale mamusia i tatuś byli twardzi, nie pisnęli ani słówka 😉

Droga do warszawskiego zoo prowadzi przez Park Praski, właściwie już po wyjściu z tramwaju można zobaczyć duży napis ZOO. Dlatego weszliśmy do Parku Praskiego od innej strony 😉 Około kilometrowy spacer przez park i byliśmy na miejscu. Przy wejściu zagadywaliśmy na różne tematy, żeby nie przeczytała napisu nad bramą. Ufff, udało się! Duśka weszła na teren ogrodu zoologicznego zdezorientowana, chociaż to nie był jej pierwszy raz, i nagle:

– To flamingi!!! Jesteśmy w zoo!!!

Parafrazując reklamę: bilet rodzinny pięćdziesiąt złotych, mina pięciolatki bezcenna!

Przy wejściu do zoo stoi tablica z planem ogrodu zoologicznego, warto się z nią zapoznać. Ale jeśli tego nie zrobicie, nie martwcie się, ciężko byłoby zabłądzić, zoo jest dobrze oznakowane, a drogowskazy wyraźne i czytelne.

Czym się różni warszawski ogród zoologiczny od innych? Nie mam pojęcia, dawno w żadnym innym nie byłam. Czy jest wart odwiedzenia? Ależ oczywiście! Od kilku lat warszawskie zoo przechodzi modernizację, zbudowano słoniarnię, ogromny wybieg dla goryli, nosorożce dostały nowy dom, hipopotamy też. W sezonie zimowym można było obserwować zachowanie hipopotamów pod wodą, w lecie są na zewnątrz na tradycyjnym wybiegu dla hipopotamów, czyli po prostu w sadzawce 😉 To tyle co pamiętam w porównaniu do poprzednich wizyt, pewnie zmian było więcej.

O której godzinie trzeba przyjść do zoo? Im wcześniej tym lepiej, najlepiej wejść od razu jak tylko brama się otworzy dla zwiedzających. My spędziliśmy w zoo pół dnia i to było o pół dnia za mało. Czemu? Bo każde zwierzę jest unikalne, każde niesamowite, każde prezentuje się wyjątkowo i przy każdym ma się ochotę zostać dłużej.

Ile jest zwierząt w zoo? Nie mam pojęcia.  Żyrafy, słonie, hipopotamy, niedźwiedzie, wielbłądy, żubry, lwy, tygrysy, małpy, puma, panda, pantera, zebry, pingwiny, ptaki, gady…………….. wymieniajcie co pominęłam. Aaa, wydry oczywiście, wydry są cudne! Przy wydrach spędziliśmy bardzo dużo czasu. Równie długo, jeśli nie dłużej, byliśmy u goryli, udało się nawet porozmawiać z ich opiekunką. Z rekinarium Duśka nie chciała wyjść, nie wiedziałam, że moje dziecko jest takie odważne!

Pięciolatka zadecydowała, że musimy się przejechać ciuchcią jeżdżącą po zoo. Urodziny to urodziny, jedziemy! Muszę przyznać, że to był dobry pomysł, chwila odpoczynku bardzo się przydała.

Na terenie zoo jest kilka miejsc gdzie można coś przekąsić, ja polecam budkę z frytkami naprzeciwko wybiegu dla lwów. Nie żeby frytki były jakieś wyjątkowe, chociaż wcale nie były złe. Coś do frytek też było, ale nie pamiętam co. Czemu akurat tam? A karmiliście kiedyś wróble frytkami? 😀 Co odważniejsze wskakują na stolik, mniej odważne krążą po sąsiednich stolikach lub na ziemi, ale blisko. A jak już poda im się frytkę to nie wypuszczą, walczą jak psy o kość. Ot, taki mały bonus wśród tych wszystkich zwierzaków. Bo pamiętajcie, że zwierząt w zoo karmić nie wolno. Za to można zobaczyć jak wygląda karmienie zwierzaków jeśli przyjdzie się do nich o odpowiedniej godzinie. Informacje o tym znajdziecie na stronie internetowej warszawskiego zoo. Przy niektórych zwierzętach widziałam tabliczki informujące o godzinach karmienia.

Na terenie zoo widziałam plac zabaw, ale kto by miał na to czas? Nie wiem dokładnie, jak on wygląda i czy jest wart polecenia.  Na pewno godzien uwagi jest przyjemny zakątek gdzie pływają łabędzie. Krótki pomost, rozszerzenie z ławkami, cisza, spokój, łabędzie i lemury na drzewach 😉 Kolejna chwila wytchnienia. Takie chwile są potrzebne, bo zoo zajmuje sporą przestrzeń, ciocia Wiki twierdzi, że to 32ha, a więc obejście tego wszystkiego wymaga nie tylko czasu ale i siły 😉

Ta wizyta w zoo była bardzo sympatyczna i… za krótka! Już planujemy następną 😉 A Wy?

IMG_2238

IMG_2107

IMG_2121

IMG_2127

IMG_2136

IMG_2142

IMG_2143

IMG_2151

IMG_2157

IMG_2187

IMG_2221

IMG_2226

Zdjęcia: Mirella

 

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Mirella

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara Heppa-Chudy
Barbara Heppa-Chudy
9 lat temu

W warszawskim zoo po raz pierwszy w życiu widziałam pingwiny 🙂

Mirella
Mirella
9 lat temu

W sumie ja też byłam zaskoczona ich obecnością 😀

Magda
Magda
9 lat temu

Szkoda, że mamy pół Polski do tego ZOO

Mirella
Mirella
9 lat temu
Reply to  Magda

Wakacje to dobra pora na wycieczkę!

Asia
Asia
9 lat temu

W Warszawskim zoo jeszcze nie byłam, ale mam nadzieję, że kiedyś odwiedzę 🙂
A póki co polecam opolskie zoo 😉

Mirella
Mirella
9 lat temu
Reply to  Asia

Jakoś daleko do Opola…

Milena Kamińska
8 lat temu

Udanej wycieczki

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close