Dziecko bez zainteresowań – czy powinniśmy się martwić?


Dzieci bardzo często już od najmłodszych lat przejawiają zainteresowanie rozmaitymi dziedzinami. Początkowo ma ono charakter pewnej fascynacji będącej wynikiem zetknięcia się z czymś nowym, dotąd nieznanym i niespotykanym. Nagłe zmiany upodobań nikogo nie dziwią, szczególnie, że w pewnym wieku maluchy zaczynają już skupiać większość uwagi na jednej pasji. A jeśli jednak tak się nie stanie?

W poszukiwaniu zainteresowań

Zainteresowania pozwalają przede wszystkim poszerzać wiedzę i doskonalić posiadane umiejętności, a ich systematyczne rozwijanie znakomicie kształtuje charakter i osobowość. Ponadto oddawanie się własnemu hobby to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu. W tym kontekście przestają dziwić obawy rodziców, którzy zaobserwowali u swoich pociech brak jakichkolwiek pasji.

W tym momencie warto zaznaczyć, że brak zainteresowań nie jest wizytówką dzieci flegmatycznych, nieszczęśliwych i aspołecznych. Bardzo często to pomocne i uczynne młode osoby, z radością biorące udział w rozmaitych przedsięwzięciach, ale mające problemy z wykazaniem inicjatywy, które często są potęgowane przez niewielką pomysłowość.

Jak pomóc dziecku odnaleźć pasję?

Rodzice, których dzieci nie są wulkanem różnorodnych koncepcji, muszą wykazać się ogromną cierpliwością i nie mniejszą kreatywnością. Oczywiście, czasem można pozwolić beztrosko pooglądać telewizję czy pograć przy komputerze, jednak przekazywanie takiego wzorca organizacji czasu, jako jedynego prawidłowego, nie jest polecanym rozwiązaniem. Ewentualnie zaproponujmy wspólny maraton po programach, z uwzględnieniem kanałów sportowych i popularnonaukowych, które niekiedy bywają zalążkiem rozbudzającym zainteresowania.

Jeśli ten zabieg okaże się nieskuteczny, nie wolno się poddawać. Kolejnym sposobem, który może pomóc przekonać się, co u naszej pociechy wywołuje błysk w oku, jest spędzanie z nią większej ilości czasu podczas codziennych czynności, przykładowo przy odrabianiu lekcji. Przeglądając wspólnie podręczniki szkolne w poszukiwaniu potrzebnych informacji, zapytajmy, co ją zaciekawiło w danej tematyce, a także czy chciałaby dowiedzieć się o tym czegoś więcej. Możemy również poszerzyć naukową biblioteczkę dziecka i zamówić dodatkowe podręczniki np. w sklepie internetowym Merlin.pl, który oferuje atrakcyjny system zniżek. Zapłacimy za nie nawet 18 proc. mniej niż w tradycyjnych księgarniach.

Weekendy z pasją

Poszukiwania dziecięcej pasji warto prowadzić również w weekend, kiedy to zazwyczaj nie trzeba chodzić ani do pracy, ani do szkoły. W dni wolne od codziennych obowiązków lepiej odłożyć podręczniki szkolne i zdecydować się na rowerową wycieczkę, pobyt nad jeziorem, wizytę w ogrodzie zoologicznym lub stadninie koni, szaleństwa na basenie, a nawet obejrzenie spektaklu teatralnego przygotowanego z myślą o najmłodszych widzach. Pozostając w domu, dobrze mieć do dyspozycji gry tematyczne, puzzle, klocki lub zabawy manualne, rozwijające kreatywność, precyzję i myślenie analityczne.

Sytuacje, w których dziecko nie przejawia żadnych zainteresowań, bez wątpienia są stresujące dla rodziców, niemniej jednak nie należy od razu wpadać w panikę i niepotrzebnie się zamartwiać. Zamiast głośnej syreny alarmowej, znacznie lepiej pobudzić do działania własną wyobraźnię, a przy odrobinie cierpliwości na pewno osiągniemy kolejny sukces wychowawczy.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Jak wydawać mniej na zakupach?


Na myśl o zakupach w naszej wyobraźni zazwyczaj pojawiają się kobiety, buszujące między półkami i wieszakami uginającymi się od najmodniejszych ubrań. Jednak robienie zakupów to nie tylko sposób na spełnianie zachcianek, ale również zaspokajanie podstawowych potrzeb. Niezależnie od celu, jaki przyświeca wyprawie do sklepu, wiele osób zastanawia się, jak można ograniczyć wydatki z nią związane.

zakupyW poszukiwaniu niższych cen

Rozmaite artykuły spożywcze i kosmetyczne, przedmioty codziennego użytku czy drobny sprzęt gospodarstwa domowego to najczęściej kupowane produkty, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Co pewien czas, zwłaszcza przed nadejściem nowej pory roku, na liście zakupów pojawia się także odzież czy obuwie. Nie trzeba nikogo przekonywać, że taki zestaw jest równoznaczny z odczuwalnym uszczupleniem domowego budżetu.

Nie dziwi zatem fakt, że coraz chętniej sięgamy po gazetki promocyjne lub śledzimy aktualne przeceny w sklepach ulubionych marek. Jednak początkowy zapał szybko może okazać się słomiany, ponieważ jest to zajęcie dość czasochłonne. Świetnym wyjściem z sytuacji może być robienie zakupów przez Internet, dzięki czemu bez wychodzenia z domu możemy sprawdzić rabaty w poszczególnych sklepach. Brzmi doskonale? A to jeszcze nie koniec.

Wszystkie promocje w jednym miejscu

Obecnie, korzystając z serwisu takiego jak Promoszop mamy możliwość zapoznania się ze wszystkimi przecenami i dostępnymi rabatami w najpopularniejszych sklepach internetowych. Wystarczy jedno kliknięcie, aby każdy łowca promocji znalazł się w prawdziwym zakupowym raju, gdzie pomiędzy wydawaniem a oszczędzaniem pieniędzy można postawić znak równości.

Taki serwis, jak Promoszop, jest swoista bazą danych na temat wszelkich okazji cenowych w najróżniejszych sklepach internetowych znanych marek, a ponadto udostępnia swoim użytkownikom kody promocyjne i kupony rabatowe, które można w nich wykorzystać. Dzięki temu rozwiązaniu można nie tylko wybrać najkorzystniejszą ofertę zakupu danego produktu, ale przede wszystkim ograniczyć codzienne wydatki.

Jak odnaleźć najlepsze okazje?

Poszukując aktualnych przecen obowiązujących w konkretnym sklepie internetowym, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę jego nazwę, a już po chwili otrzymamy listę rabatów wraz z terminem ich ważności. Jeśli jednak nie mamy ściśle sprecyzowanych oczekiwań dotyczących marki, najlepiej zapoznać się z pełnym, uporządkowanym tematycznie zestawieniem promocji.

Uzyskanie jakiegokolwiek rabatu podczas zakupu z pewnością ucieszy nie tylko amatorów buszowania po centrum handlowym. A korzystając z serwisu takiego jak Promoszop, zamiast oczekiwać na sezonowe wyprzedaże, można samodzielnie, bez wychodzenia z domu, odnaleźć najlepsze perełki cenowe w najpopularniejszych sklepach internetowych.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Sezon na gorączkę


Jesień tuż tuż, a wraz ze zmianą aury zmienia się również podatność na infekcje. Najczęściej chorują dzieci o jeszcze niewykształconej w pełni odporności oraz osoby w jakimś sensie obciążone, na przykład kobiety w ciąży.

Jak chronić najbardziej wrażliwe osoby?

Gdy pojawia się infekcja, bardzo istotne jest nie tylko to, by wspomóc organizm w walce z chorobą, ale również to, by nie przeszkadzać w naturalnej reakcji obronnej. Dlatego lekarze zalecają, by obniżanie temperatury zaczynać dopiero, gdy młodsze dziecko ma powyżej 38 stopni, a starsze powyżej 38,5 stopni Celsjusza.

Dlaczego nie warto zbijać niższej temperatury?

Stan podgorączkowy wymaga obserwacji, a nie interwencji. Choć może nas kusić perspektywa skrócenia choroby, to obniżanie niskiej temperatury nie jest dobrym pomysłem.

Wyższa temperatura ciała to dobry sygnał. Dzięki niej organizm może wyprodukować większą ilość limfocytów. Zwiększa się również ukrwienie oraz gotowość organizmu do walki z infekcją. Przeprowadzono doświadczenia, z których jasno wynika, że zwierzęta, którym podano lek obniżający temperaturę ciała miały niższą przeżywalność niż te, które takiego leku nie otrzymały.

Z drugiej strony przeciwnicy tej teorii wskazują, że bez gorączki lepiej się czujemy, dlatego obniżenie temperatury ciała sprzyja rekonwalescencji.

Kiedy gorączka jest szkodliwa?

Zbijanie temperatury powyżej 38,5 stopni ma sens, ponieważ wysokie temperatury są bardzo męczące i szkodliwe. Szczególnie szkodliwa jest dla mózgu, powodując uszkadzanie białek w komórkach nerwowych.

Wysoka temperatura powinna być bezwzględnie obniżania u dzieci, u których mechanizmy termoregulacyjne nie są jeszcze w pełni wykształcone. Dodatkowo należy ją obniżać u kobiet w ciąży, u których niestety istnieje ryzyko negatywnego wpływu wysokiej temperatury na płód.

Gorączka u niemowlaka

Im starsze dziecko, tym podwyższona temperatura ciała jest bardziej znaczącym sygnałem. U niemowlaków temperatura ciała może zmieniać się z minuty na minutę, podwyższając się na skutek:

    • płaczu,

    • pragnienia

    • wysiłku, energicznej zabawy,

    • podczas ząbkowania,

    • zbyt ciepłego ubrania.

Jakie leki podawać przy gorączce? Na rynku jest kilka preparatów przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku. Niektóre z nich można stosować zamiennie, jednak u dzieci, które przekroczyły pewien próg wiekowy. Jeszcze kilkanaście miesięcy na rynku nie było preparatu bez recepty dla dzieci poniżej 3 miesiąca życia. Dzisiaj już taki otrzymamy.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Serduszko puka…


Po ukończeniu drugich urodzin naszej córki umówiłam nas na bilans dwulatka. Wizyta miała być formalnością, jednak okazało się, że podczas badania słychać szmery serca. Lekarz uspokoił mnie, że może to być oznaką „jedynie” anemii i skierował córkę na odpowiednie badania. Wyniki wyszły prawidłowo.

Jako, że niedokrwistość została wykluczona, zalecił wizytę u kardiologa dziecięcego. Z góry uprzedził, że wizyta na NFZ może być mniej więcej za pół roku (zakładając optymistyczną wersję). Decyzja była szybka i prosta – pójdziemy prywatnie. Dwa tygodnie później siedzieliśmy w poczekalni Poradni Kardiologicznej i czekaliśmy na wizytę u pani kardiolog, która przyjeżdża z Wrocławia (w naszym mieście nie ma takiego specjalisty).

Córka, choć jest bardzo otwartym dzieckiem i nigdy wcześniej nie bała się wizyty w gabinecie lekarskim, tym razem wpadła w histerię. Nie chciała przekroczyć progu gabinetu, mimo że zarówno pani w recepcji jak i pani doktor starały się zaskarbić jej zaufanie. Tola była nieufna i nie schodziła z kolan.

Na początku pani kardiolog przeprowadziła z nami wywiad – jaki jest powód naszej wizyty, czy córka często choruje, jak się rozwija i jeszcze kilka innych pytań dotyczących chorób w naszej rodzinie.

Przyszedł moment badania, dokładniej ECHA serca (USG) „Badanie echo serca to podgląd mięśnia sercowego aparatem USG. Badanie polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które po odbiciu od struktur serca ukazują na ekranie aparatu jego obraz, pozwalając na analizę budowy i funkcji mięśnia. Echo serca umożliwia ocenę budowy serca poprzez pomiar objętości, grubości ścian, kurczliwości ścian serca, a w szczególności:

budowę i działanie zastawek serca,
pomiar wielkości i pracy komór serca,
diagnostykę wewnątrz sercowych przepływów krwi metodą Dopplera (kolorową),
diagnostykę wad serca oraz nowotworów mięśnia sercowego,
zdiagnozowanie obecności płynu w worku osierdziowym.” *

Atmosfera była bardzo napięta, Tola zupełnie nie chciała współpracować. Na zmianę próbowaliśmy ją uspokoić z marnym skutkiem, mimo to badanie było kontynuowane. Pani kariolog poinformowała nas o tym, że szmery spowodowane są przetrwałym przewodem tętniczym Botalla (patent ductus arteriosus – PDA).

Przetrwały przewód tętniczy stanowi około 10% wad wrodzonych. „Jest strukturą płodową , dzięki której krew wypływająca z prawej komory omija płuca i kieruje się do aorty zstępującej. W następstwie zmian okołoporodowych (wzrostu utlenowania krwi oraz zmniejszenia stężenia prostaglandyn rozszerzających naczynia) w ciągu kilkudziesięciu godzin po urodzeniu dochodzi do fizjologicznego zamknięcia się przewodu tętniczego. Anatomiczną pozostałością przewodu jest więzadło tętnicze. (…)Przetrwały przewód tętniczy jest przyczyną przecieku krwi z krążenia systemowego do płucnego. W przypadku dużego przewodu nawet 50–70% krwi pompowanej do krążenia systemowego może uciekać do krążenia płucnego. Zwiększony przepływ płucny doprowadza do przeciążenia lewej komory i jej przerostu, podwyższonego ciśnienia w lewym przedsionku, podwyższonego ciśnienia w tętnicy płucnej i przeciążenia prawej komory.”**

Pani doktor uprzedziła nas o operacji, która miała czekać naszą małą dziewczynkę w celu zamknięcia tego przewodu. Dostaliśmy zalecenie obserwacji wagi, ponieważ przy tej wadze, serce może zostać obciążone co pradwopodobnie spowoduje nieprawidłowy rozwój dziecka, oraz ogólnego stanu zdrowia. Ustaliliśmy termin kolejnej wizyty i wyszliśmy zdezorientowani, przestraszeni i zupełnie nie wiedzieliśmy co mamy ze sobą zrobić. Ta wiadomość była najgorszą w naszym życiu. Przepłakałam kilka nocy, nie chciałam wypuszczać jej z ramion, w nocy wstawałam częściej niż w okresie niemowlęcym nie tylko z powodu napadowego krzyku Toli, ale by sprawdzić czy wszystko z nią w porządku. Minęło półtora miesiąca kiedy zaczynaliśmy przesypiać noce, nie wybudzał nas krzyk, jednak lęk pozostał. Kiedy zbliżał się termin kolejnej wizyty mieliśmy udać się do naszego pediatry by przepisał coś na wyciszenie, żeby kolejne badanie nie było taką traumą oraz żeby było bardziej rzetelne.

O tym jak potoczyły się losy naszego Serduszka podzielę się z Wami niebawem. Mam nadzieję, że wśród naszych Czytelników nie znajdziemy rodziców dzieci z podobnym problemem, jeśli jednak któreś dziecko borykało się z przestałym przewodem tętniczym to zachęcam do podzielenia się Waszą historią.

 

* kardiofon.pl ** sercedziecka.org.pl

Informacje zawarte w artykule mają jedynie charakter informacyjny.

 

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
(nie)Magda(lena)

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close