Przytulajmy nasze dzieci… na zdrowie!


Przytulanie dzieci jest szczególnie ważne w nadchodzących miesiącach. Według ekspertów, którzy wzięli udział w badaniach[1] przeprowadzonych na potrzeby kampanii Przytulenie ma znaczenie, dzieci obdarzane czułością łatwiej i szybciej pokonują infekcje, które przytrafiają się jesienią i zimą.

Ogólnopolska akcja Przytulenie ma znaczenie ma na celu edukację opiekunów
i przypominanie, że emocjonalne potrzeby maluchów są równie ważne jak dobrobyt czy edukacja. Apel ten, choć aktualny przez cały rok, jest szczególnie ważny w okresie, w którym deszczowa pogoda i niskie temperatury sprzyjają infekcjom. Przytulanie i bliskość emocjonalna z opiekunami to ważna część kuracji – niejednemu maluchowi pomoże szybciej wrócić do zdrowia i codziennej zabawy.

Okiem eksperta

Lekarze, położne i opiekunowie dziecięcy, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie organizatorów kampanii Przytulenie ma znaczenie, zauważyli że przytulanie dzieci wzmacnia ich stabilność emocjonalną i poczucie bezpieczeństwa. Są to elementy skracające czas leczenia w momentach choroby.

Przytulanie to pozytywne doświadczenie, dzięki któremu wydziela się hormon szczęścia – oksytocyna. –Dzieci w chorobie dość często są wystraszone własnym stanem – kaszlem, bólem mięśni i głowy. Przytulając je, mamy wpływ na produkcję znacznej ilości oksytocyny, dzięki której spada napięcie – mówi pediatra, Grażyna Jędrzejczyk, ekspert Rady Programowej kampanii Przytulenie ma znaczenie – Obniżenie poziomu stresu i strachu to jeden z elementów szybszego wychodzenia z choroby – dodaje dr Jędrzejczyk.

Przytulenie ma znaczenie

Kampania Przytulenie ma znaczenie, której inicjatorem jest marka Oilatum Baby, powstała ponieważ rodzice oraz opiekunowie nie mają skąd czerpać pozytywnych wzorców – nie zawsze wiedzą dlaczego i jak przytulać dzieci. Wiele czasu poświęca się na biologiczne i materialne aspekty rodzicielstwa. Tematy emocjonalne bywają pomijane. Maleństwo, które pojawia się na świecie jest chętnie i często przytulane przez otoczenie. Później, kiedy dziecko rośnie, odruch ten zanika. Organizatorzy kampanii Przytulenie ma znaczenieprzekonują, że potrzeba czułości nie maleje wraz z wiekiem i zachęcają do budowania bliskości z dziećmi niezależnie od ich płci i wieku.

Chłopcy i dziewczynki potrzebują przytulania, bo dzięki temu czują się bezpiecznie, są bardziej pewni siebie, chętniej poznają nowe osoby i otoczenie – są więc bardziej otwarci na wiedzę i doświadczenia. Są również zdrowsi i mniej nerwowi.

Ważne wsparcie

Patronat nad inicjatywą Przytulenie ma znaczenie objęła Fundacja Rodzić po LudzkuPolskie Stowarzyszenie Pielęgniarek PediatrycznychPolskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Stowarzyszenie Doula w Polsce. Nad merytoryką programu czuwa specjalnie powołana Rada Ekspertów, w której znaleźli się: fizjoterapeuta – Paweł Zawitkowski, psycholog – Marta Żysko-Pałuba i pediatra – Grażyna Jędrzejczyk. Ambasadorem akcji jest Karolina Malinowska – modelka, dziennikarka i mama trzech chłopców.

Dołącz do akcji

Poparcie dla akcji Przytulenie ma znaczenie można wyrazić na stronie kampanii na portalu społecznościowym Facebook pod adresem www.facebook.com/Przytuleniemaznaczenie, która zgromadziła już 62 000 fanów. W serwisie internetowym www.przytuleniemaznaczenie.pl znalazły się natomiast informacje na temat kampanii, porady ekspertów oraz wskazówki dotyczące budowania bliskości z dziećmi podczas codziennych czynności zebrane w formie Poradnika Przytulania

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Świąteczny sygnał SOS


W listopadzie 2013 Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce rozpoczyna kampanię „Świąteczny sygnał SOS”. Akcję zgodziła się objąć honorowym patronatem Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

„Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas najważniejsze wydarzenie w roku – okres radości, spokoju i rodzinnych spotkań przy stole. Niestety zbliżające się święta dla wielu dzieci w Polsce będą pełne smutku i tęsknoty za bezpiecznym domem. To w ich imieniu chcemy wysłać do Polaków sygnał SOS.” – mówi Barbara Rajkowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Stowarzyszenie będzie prowadzić intensywne działania promocyjne przede wszystkim w prasie, telewizji, na outdoorze, w radiu i internecie. Wszystkie materiały reklamowe zostały zrealizowane dzięki zaangażowaniu grupy młodych twórców.

„Kilka miesięcy temu skontaktowała się ze mną copywriterka – Agnieszka Gawor-Brzozowska. Miała doskonały pomysł na kampanię reklamową dla SOS Wiosek Dziecięcych. Wszyscy w Stowarzyszeniu byli tym pomysłem zachwyceni i wspólnymi siłami postanowiliśmy jej pomysł zrealizować.” – mówi Katarzyna Olszewska, koordynatorka akcji świątecznej. Entuzjazm i doskonały pomysł Agnieszki zachęciły do współpracy kolejne osoby. W spocie reklamowym zagrał aktor – Tomasz Mandes, a głosu i swojego studia nagrań – Film Factory Studio, użyczyła Beata Kawka. Idea kreatywna przekonała Radzimira Dębskiego, który napisał doskonałą muzykę do spotu. Film reklamowy powstał dzięki operatorowi – Damianowi Grabarskiemu, reżyserowi – Patrykowi Jurkowi, montażyście – Jerzemu Zawadzkiemu, kierowniczce produkcji – Marzenie Zowczak oraz producentce – Mirelli Zaradkiewicz. Fotografie do materiałów reklamowych wykonał Przemysław Kulikowski, a Agata Wirtek stworzyła wyjątkową scenografię do zdjęć. Nad całym procesem twórczo – produkcyjnym czuwała graficzka – Anna Warzyńska i jej Full Glass Studio. „Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy pracowali przy tym projekcie pro bono i włożyli w pracę tak wiele serca” dodaje Katarzyna Olszewska.

Celem akcji jest zapewnienie rodzinnych świąt Bożego Narodzenia dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej oraz maluchom z biednych wielodzietnych rodzin.

Patronat medialny nad kampanią objął Program Pierwszy Polskiego Radia.

Konto akcji: 07 1240 6247 1111 0000 4975 0683

***

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce to organizacja dobroczynna, która działa na rzecz umacniania rodzin zagrożonych rozpadem oraz opiekuje się opuszczonymi i osieroconymi dziećmi. Wykorzystując międzynarodowe doświadczenie, z powodzeniem realizujemy swoją misję w Polsce już od prawie 29 lat.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Jak urządzić pokój dla kilkulatka?


Każdego kilkulatka charakteryzuje ciekawość otaczającego go świata oraz nadmiar energii, która tryska z niego – rodzicom może wydawać się, że ma on w sobie niespożyte jej pokłady. Kiedy nasze dziecko z niemowlęcia przekształca się w małego przedszkolaka, warto również przeprowadzić metamorfozę jego pokoju, tak by był on w pełni dopasowany do jego potrzeb. Jak to zrobić, by pokój podobał się maluchowi i jednocześnie zapewniał mu bezpieczeństwo i był komfortowo urządzony? Oto kilka praktycznych porad.

Pierwsze co trzeba zmienić to łóżeczko – musi ono być większe, z wygodnym materacem. Obecnie na rynku można dostać bardzo ciekawe łóżeczka wykonane z drewna o kształcie samochodu lub karocy, a nawet piętrowego autobusu. Jeżeli dziecko ma mały pokój można pokusić się o zakup łóżka-antresoli, pod którym znajduje się miejsce na szafę na ubrania dziecka oraz biurko lub kącik, w którym będzie ono trzymało swoje zabawki.

Oprócz łóżka w pokoju przedszkolaka powinna znaleźć się szafa oraz regał, na jakim będzie można ustawić zabawki i książeczki dziecka. Wybierając meble trzeba zwrócić uwagę by były one solidne i wykonane z bezpiecznych materiałów – najlepiej sprawdzają się meble wykonane z litego drewna, polakierowane lub pomalowane specjalnymi farbami. Jeżeli meble są lekkie lub mało stabilne dobrze jest dodatkowo przymocować je do ściany, tak by zminimalizować ryzyko tego, że spadną na wspinające się na nie dziecko.

Bardzo ważne jest wydzielenie dla dziecka sfery do zabawy – w pokoju przedszkolaka powinna być przestrzeń, w której będzie mógł bawić się w sposób kreatywny – rysować, malować, oglądać książeczki czy grać na różnych instrumentach. W tym celu warto zakupić zestaw mini mebli takich jak stolik i krzesełka dopasowane do wzrostu malucha.

Aby pokój stał się azylem dziecka trzeba nadać mu odpowiedni charakter. W tym celu dobrze jest wybrać jeden główny motyw przewodni. O to co ma znaleźć się np. na ścianach można spytać malucha – kilkulatki mają już swoje ulubione postaci z bajek, zwierzątka czy samochody. W zależności od tego czy urządzamy pokój dla chłopca czy też dla dziewczynki możemy dobrać odpowiednie dodatki pasujące do motywu przewodniego. Dodatki do pokoju nie muszą jedynie spełniać funkcji dekoracyjnych. Przykładem może tutaj być śpiworek sowa Stephen Joseph, który po zwinięciu w rulon może służyć jako dekoracyjny element łóżka. O ile wzór z sową pasuje zarówno do pokoju chłopca jak i dziewczynki tak np. śpiworek motyl Stephen Joseph sprawdzi się jako ozdoba pokoju malej księżniczki, zaś dla młodego miłośnika prehistorycznych stworów lepszy będzie śpiworek dinozaur Stephen Joseph.

Zmiany w pokoju malucha warto wprowadzić, gdy nie będzie go w domu – radość na jego twarzy, kiedy zobaczy swój „nowy” pokój z pewnością każdemu rodzicowi wynagrodzi wszelkie trudy urządzania przestrzeni dla dziecka.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Dzień Niepodległości


11 listopada jest dniem, w którym obchodzimy najważniejsze święto państwowe – Dzień Niepodległości. Święto szczególne, bo gdyby nie zdarzenia poprzedzające ten czas, oraz wybitne postaci, które poprowadziły naród polski do zwycięstwa, z pewnością nie mielibyśmy czego dziś świętować.

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński… Można by jeszcze wymieniać nazwiska tych, którzy w roku 1918 przyłożyli dłoń do powstania z kolan uciemiężonej Ojczyzny. Tylko czy o nich i o ich zasługach ktokolwiek pamięta? Czy to już tylko zamierzchłe dla młodych czasy, o które ocierają się jedynie błądząc wzrokiem po kartach podręcznika historii?

Dla mnie pamięć o zasługach wielkich poprzedników jest konieczna. Nie można budować przyszłości, nie pamiętając o tym, co minęło. Nie da się inaczej po raz drugi nie popełnić błędów, które niejednokrotnie postawiły Polskę nad przepaścią. Tylko czy w dobie Euro, budowania globalnej wioski, jest jeszcze miejsce na świadomość narodową? Na zdrowy patriotyzm i dumę z bycia Polakiem? Mam nadzieję, że tak i że wraz z upływem czasu i zmiany warty pokoleń, nie zapomnimy języka, nie wyzbędziemy się dumy, nie zaprzepaścimy pracy przodków.

Przeszłość to nie tylko zatarta historia. Zapytajcie swoich dziadków, pochylcie w skupieniu uszy nad ich słowami, a usłyszycie nie raz i nie dwa, echa minionej wojny. To pokolenie z błyskiem w oku powie wam, co oznacza “ Bóg, Honor, Ojczyzna”. Mam nadzieję, że siła ich słów i barwa emocji na długo zapadnie wam w pamięć. Mam nadzieję, że symbolika 11 listopada zatrzyma naród w niewymuszonym skupieniu, by choć przez chwilę móc oddać hołd tym, którzy oddali wszystko, by następne pokolenia mogły żyć w niepodległej ojczyźnie.

“Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości.” – Józef Piłsudski.

 Źródło zdjęcia: Flickr

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Żaklina Kańczucka
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Heppa
5 lat temu

Najlepiej szkolić dzieciaki w walkach ulicznych z policja i ewentulnyi muzulmanami.Polska dla Polaków -pod takim hasłem dzisiaj idziemy!!! ;)

Barbara Heppa-Chudy
5 lat temu
Reply to  Andrzej Heppa

Niestety :(

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close