Kojący dotyk mam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o pielęgnacji skóry dziecka pod pieluszką


Większość mam, jeszcze będąc w ciąży, oczekując narodzin dziecka, szuka informacji dotyczących opieki i pielęgnacji nad maluszkiem. Przeglądają pod tym kątem Internet, czytają poradniki, biorą udział w szkoleniach. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ, aby w pełni wykorzystać szczególny czas jakim jest macierzyństwo i czerpać z niego maksimum przyjemności konieczna jest znajomość podstawowych zasad dbania o zdrowie i higienę malucha. Najwięcej kłopotów może sprawiać pielęgnacja i ochrona delikatnej skóry pod pieluszką, która ze zrozumiałych względów jest najbardziej narażona na podrażnienia. Wspólnie z ekspertem, prof. dr hab. n. med. Magdaleną Czarnecką-Operacz, dermatologiem, podpowiadamy, jak właściwie opiekować się tą częścią skóry naszego dziecka.

 Skóra – bariera ochronna już od urodzenia

Skóra nazywana jest największym narządem naszego organizmu. U dorosłego człowieka jej powierzchnia to około  2 metry kwadratowe. Skóra rozpoczyna rozwijać się w drugim miesiącu ciąży, gdy zarodek ma długość około 1 centymetra. Stanowi ona łącznik pomiędzy światem zewnętrznym a wewnętrznym. To poprzez nią odczuwamy dotyk, ciepło czy wilgoć i wiele innych zróżnicowanych doznań. Przede wszystkim stanowi ona barierę pomiędzy organizmem człowieka i środowiskiem zewnętrznym.

Gdy maleństwo przychodzi na świat, jego skóra jest bardzo wrażliwa i narażona na działanie bakterii obecnych w środowisku zewnętrznym, czynników toksycznych oraz alergenów środowiskowych, takich jak roztocza kurzu domowego oraz wiele innych alergenów powietrznopochodnych, wahania temperatur oraz zanieczyszczenia. Struktura skóry dziecka staje się zbliżona do tej, jaką mają dorośli dopiero około 4. r.ż. Wynika to z niewykształconych jeszcze u noworodków gruczołów łojowych i potowych, które u dorosłych stanowią doskonałą barierę ochronną m.in. w odniesieniu do termoregulacji. Wartość odczynu pH skóry niemowląt waha się od 6,34 do 7,5 (u dorosłych pH 4,0 – 6,7), co znacznie obniża jej zdolność do obrony przed szkodliwym działaniem bakterii patogennych[1] – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Magdalena Czarnecka-Operacz.

Na każde pojawiające się na skórze niemowląt zmiany powinniśmy reagować natychmiast, sięgając po sprawdzone pod względem skuteczności i bezpieczeństwa środki kosmetyczne i terapeutyczne. Nie ma wówczas czasu na eksperymentowanie i testowanie szeregu maści czy kremów. Warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem pediatrą oraz dermatologiem[2].

 Skóra dziecka wymaga szczególnej troski. Pojawiające się podrażnienia i zaczerwienia powinny być jak najszybciej łagodzone. Przede wszystkim najważniejsza jest higiena, czyli częste zmienianie pieluszki oraz dokładne mycie pupy. Bardzo ważne jest również wietrzenie, gdy skóra może „odpocząć” od pieluchy. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów zawierających związki cynku lub miedzi, które charakteryzuje działanie antybakteryjne  oraz dodatkowo zdolność absorbowania wilgoci. Jednym z takich preparatów, wysoko ocenianych przez rodziców, jest Sudocrem, który można stosować już od 1. dnia życia – podsumowuje ekspert, dermatolog-wenerolog, alergolog, prof. Magdalena Czarnecka-Operacz.

Codzienna pielęgnacja krok po kroku

Zmiana pieluszki, choć na początku może przyprawiać świeżo upieczonym rodzicom pewne trudności, po jakimś czasie staje się rutyną. Warto od samego początku wiedzieć, jak prawidłowo wykonywać tę czynność, by przyswoić właściwe nawyki. O czym na pewno trzeba pamiętać?

  • Zmieniaj pieluszkę tak często jak zachodzi potrzeba. Każdy rodzic sam najlepiej wie, kiedy dziecko zaczyna odczuwać dyskomfort. Istotne, by również w nocy, np. gdy dziecko przebudza się, by napić się mleka, pamiętać o zmianie. Ważna jest synchronizacja z rytmem snu malucha.
  • Zamiast chusteczek nawilżających od czasu do czasu należy umyć pupę malucha. Tu warto pamiętać o zasadzie mycia „od przodu do tyłu”, tak by bakterie z kału nie przedostały się do układu moczowego czy płciowego. Szczególnie narażone na takie infekcje są dziewczynki.
  • Zanim przystąpimy do nałożenia kremu ochronnego należy osuszyć pupę dziecka. Wilgoć sprzyja namnażaniu bakterii.
  • Pamiętajmy o doborze odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji skóry pod pieluszką. Nawet najlepsze pieluszki nie zapobiegną podrażnieniom, jeśli stosować będziemy niewłaściwe preparaty. Przy dozowaniu nie kierujmy się zasadą im więcej tym lepiej. Należy nakładać cienką warstwę kremu, zawierającego cynk, o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym.
  • Gdy pojawiają się zmiany wysiękowe najlepiej stosować zawiesinę lub krem. Maści i pasty wpływają niekorzystnie, ponieważ nie pozwalają skórze oddychać[3].

71% rodziców oceniło bardzo dobrze walory kosmetyczne preparatu Sudocrem w łagodzeniu objawów pieluszkowego zapalenia skóry5. Dodatkowo produkt uzyskał pozytywną ocenę Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych.

Więcej informacji oraz ciekawostek na temat pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci znajduje się na profilu Facebook preparatu Sudocrem https://www.facebook.com/SudocremPolska.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu pt.: ”Kojący dotyk mam”

Sudocrem – krem barierowo-ochronny dla dzieci i dorosłych z problemami skórnymi, pielęgnacja skóry narażonej
na odparzenia, odleżyny, otarcia, odpieluszkowe odparzenie skóry. HIPOALERGICZNY

Sudocrem wspomaga regenerację skóry, działa łagodząco i ochronnie. Tworzy barierę zabezpieczającą skórę przed drażniącymi czynnikami np. moczem w przypadku odpieluszkowego odparzenia skóry. Specjalna hipoalergiczna formuła sprawia, że Sudocrem to wyjątkowy produkt, który chroni i łagodzi zaczerwienioną i wrażliwą skórę. Sudocrem jest również skuteczny w łagodzeniu innych stanów, w tym popękanej
i podrażnionej skóry.

 SUDOCREM® działa wielopłaszczyznowo dzięki pięciu składnikom[4]:

Tlenek cynku – Środek ściągający o działaniu łagodzącym i ochronnym
Alkohol benzylowy – Środek miejscowo znieczulający o właściwościach dezynfekujących
Benzoesan benzylu – Środek roztoczobójczy, wszobójczy, odstraszający owady, farmaceutyczny środek solubilizujący

Cynamonian benzylu – Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Sklasyfikowany jako środek o łagodnym działaniu antyseptycznym ze względu na obecność kwasu cynamonowego i jego pochodnych
Lanolina – Hypoalergiczny środek nawilżający o właściwościach natłuszczających podobnych do ludzkiej skóry

[1]Pietrzak A: Pielęgnacja skóry niemowląt i dzieci – podstawy. Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej UM w Lublinie. http://www.medph.pl/kacik_pacjenta/artykul-2013-1-1.html

[2]Czarnecka-Operacz M, Sadowska-Przytocka A: Diagnostyka różnicowa atopowego zapalenia skóry, Dermatologia po Dyplomie 2014; 4.

[3],5 Kaszuba A, Placek W, Czerwionka-Szaflarska M, Kaszuba A, Romańska K, Michalak I: Wieloośrodkowe badanie porównawcze właściwości pielęgnacyjnych i tolerancji preparatów Alantan, Bepanthen, Linomag i Sudocrem® u dzieci z pieluszkowym zapaleniem skóry. Postępy Dermatologii i Alergologii XXVI; 2009/1; str. 1-7.

[4]Goldman M, Lodhi I. The Sudocrem Real World Evidence (SURE) Study. A novel design for real world data capture using social media. November 2015.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Kreatywne warsztaty z Empikiem


Przed nami drugi tydzień odpoczynku od szkoły. Ten zimowy, wolny czas najlepiej spędzić w kreatywny sposób. Ferie z Empikiem pomogą najmłodszym choć na chwilę stać się prawdziwymi artystami. Podczas zimowych warsztatów będą mieli okazję poznać tajniki decoupage oraz własnoręcznie wykonać karnawałowe ozdoby.

Zimowe warsztaty to idealna okazja, żeby odkryć w sobie twórczy potencjał i zdobyć nowe umiejętności. Tegoroczny program na ferie jest niezwykle bogaty. Dzięki spotkaniom z doświadczonymi specjalistami od technik DIY (Do It Yourself) najmłodsi będą mieli szansę na stworzenie własnej biżuterii, wykonanie spersonalizowanych planerów z notatnikiem czy karnawałowych masek. Zajęcia poprzez nieskrępowaną zabawę pozwalają na oderwanie się od codzienności i przeniesienie się do świata artystów.

Spotkania będą odbywały się do 24 lutego w salonach: Empik Galeria Mokotów, Empik Junior, Empik Blue City oraz Empik Nowy Świat w Warszawie.

Empik Galeria Mokotów, Warszawa, ul. Wołoska 12

KARNAWAŁOWE MASKI
20 lutego , godz. 10:30-12:00 oraz 12:30-14:00

Zapraszamy na warsztaty Decoupage, podczas których wykonamy fantastyczne maski, rodem z weneckiego karnawału. Przekonasz się, jak łatwo stworzyć własnoręcznie zrobione ozdoby, które będą budzić zachwyt (wiek 10+).

Empik Junior, Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

BIŻUTERIA – RÓŻNE TECHNIKI
21 lutego , godz. 10:30-12:00, 12:30-14:00
W czasie warsztatów uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o technikach i narzędziach oraz różnego rodzaju koralikach. Wykonają razem niepowtarzalne kolczyki, wisiorki i bransoletki (wiek 10+).

Empik Blue City, Warszawa, Al. Jerozolimskie 179

KARNAWAŁOWE POMYSŁY

23 lutego , godz. 10:30-12:00 oraz 12:30-14:00

Daj ponieś się kolorowej fantazji. Podczas karnawałowych warsztatów najmłodsi wykonają krok po kroku karnawałowe ozdoby i dodatki do balowych kreacji oraz elementy wystroju do domu (wiek 10 +).

Empik Nowy Świat, Warszawa, Nowy Świat 15/17

KARNAWAŁOWE POMYSŁY
24 lutego , godz. 10:30–12:00, 12:30–14:00
Daj ponieś się kolorowej fantazji. Podczas karnawałowych warsztatów najmłodsi wykonają krok po kroku karnawałowe ozdoby i dodatki do balowych kreacji oraz elementy wystroju do domu (wiek 10 +).

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Milena Kamińska
7 lat temu

U nas niestety już po feriach

Aldona Chmielewska
Aldona Chmielewska
7 lat temu

Takie zajęcia mocno rozwijają w dziecku wyobraźnię. U mojej córki w przedszkolu praktycznie co miesiąc mają organizowane zajęcia typowo kreatywne z modrejsov’y. Za tydzień mają ozdoby wielkanocne robić. Nie samo liczenie i czytanie trzeba rozwijać. To bardzo dobry pomysł 😉

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Zdrowo jeść, zacząć oszczędzać – noworoczne postanowienia. Zrealizuj je z urządzeniem Thermomix®


Postanowienia noworoczne – z początkiem każdego, kolejnego roku ich lista jest długa, a zapał do realizacji bardzo duży. Wśród tych najczęściej powtarzanych jest zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze, znalezienie czasu dla rodziny i oszczędzanie. Ich realizacja wcale nie jest trudna. Wystarczy zacząć od prostych zmian… we własnej kuchni.

Po pierwsze – oczyść organizm

Zmiany nawyków żywieniowych warto zacząć od oczyszczenia organizmu. Jedną ze sprawdzonych metod na bezpieczne pozbycie się toksyn z organizmu w warunkach domowych jest detoks koktajlowy na bazie warzyw i owoców. Zawarte w nich substancje aktywizują enzymy i stymulują naturalny metabolizm, który gwarantuje szybkie pozbycie się toksyn. Warto zadbać, by w koktajlach oczyszczających znalazły się składniki zawierające antyoksydanty, czyli związki neutralizujące działanie wolnych rodników uszkadzających komórki organizmu. Świetnie sprawdzi się na przykład „Napój Antyoksydant”, który znalazł się w kolekcji „Napoje Detoks. Szybkie”, dostępnej na platformie z przepisami na Thermomix® – Cookidoo®. Zawarte w napoju pomarańcze i czerwona papryka są najlepszym źródłem przeciwutleniaczy, a siemię lniane to z kolei bogactwo kwasów tłuszczowych Omega 3.

NAPÓJ „ANTYOKSYDANT”

SKŁADNIKI NA 5 SZKLANEK (150 ML KAŻDA)

  • 25 g siemienia lnianego
  • 150 g czerwonej papryki, bez gniazd nasiennych, pokrojonej na kawałki
  • 150 g mleczka kokosowego
  • 150 g pomarańczy ekologicznej, bez białych błonek, pokrojonej na kawałki
  • 100 g wody mineralnej, gazowanej
  • 200 g soku z pomarańczy, świeżo wyciśniętego lub soku pomarańczowego

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

  • Do naczynia miksującego wsypać siemię lniane, dodać paprykę i mleczko kokosowe, rozdrobnić (10 s/obroty 5).
  • Dodać pomarańczę, wodę mineralną i sok pomarańczowy, zmiksować (1 min/obroty 10).
  • Sok podawać bezpośrednio po przygotowaniu

JEŚLI NIE MASZ URZĄDZENIA THERMOMIX®

Jeśli jednak nie mamy urządzenia Thermomix® wystarczy, że wszystkie składniki umieścisz w dowolnym naczyniu miksującym i zmiksujesz do uzyskania gładkiej konsystencji musu.

Miej dobry plan – znajdziesz czas dla rodziny

Praca, szkoła i zajęcia dodatkowe dzieci, pranie i sprzątanie. Natłok codziennych obowiązków sprawia, że wygospodarowanie w ciągu tygodnia czasu wolnego dla rodziny graniczy czasem z cudem. Spośród wszystkich domowych obowiązków przygotowywanie posiłków jest zajęciem wyjątkowo czasochłonnym. By czas spędzony w kuchni był efektywny warto jest wcześniej zaplanować menu na cały tydzień. Z pomocą przyjdzie urządzenie Thermomix®, a szczególnie platforma z przepisami na Thermomix® -Cookidoo®. Dzięki dostępnej na platformie funkcji planowania szybko skomponujemy menu na każdy dzień, a gotową, wygenerowaną przez platformę listę zabierzemy na zakupy. Platforma to jednak przede wszystkim skarbnica kulinarnych inspiracji. Dzięki tematycznym kolekcjom z przepisami bez trudu zaplanujemy codziennie inne danie. Czas na przygotowanie posiłków z urządzeniem Thermomix® zaoszczędzimy korzystając np. z kolekcji „Dania z drobiu w jednym naczyniu”. Z kolei z kolekcją „W 30 minut dookoła kuchni” obiad dla rodziny zajmie nam zaledwie dwa kwadranse. Proces gotowania przyspieszy dodatkowo funkcja wielopoziomowego gotowania, dzięki któremu w tym samym czasie przygotujemy dwudaniowy obiad albo mięso na parze wraz z warzywami. Z taką pomocą bez problemu znajdziemy czas w ciągu tygodnia na wspólny spacer, czy rodzinne uprawianie sportu.

Grosz do grosza

Co roku obiecujemy sobie – od dziś żadnych zbędnych wydatków. Tymczasem oszczędzanie jest trudne, zwłaszcza w przypadku niektórych produktów, a już szczególnie dotyczy to żywności. Potwierdzają to z resztą ostatnie badania GUS – w strukturze przeciętnych miesięcznych wydatków na 1 osobę wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe stanowią 24% . Z pomocą w oszczędzaniu ponownie przyjdzie funkcja planowania dostępna na Cookidoo®. Z listą zakupów przygotowaną na podstawie tygodniowego menu możemy śmiało wybrać się na zakupy bez obaw, że wrócimy z torbą niepotrzebnych produktów. Kolekcje dostępne na platformie z przepisami także pomogą nam skonstruować menu z ciekawymi, ale niedrogimi potrawami. Idealnie sprawdzą się kolekcje „Obiady na każdą kieszeń” czy „Oszczędnie i ze smakiem”.

Ze wsparciem urządzenia wielofunkcyjnego Thermomix® z pewnością będziemy bliżsi realizacji noworocznych postanowień.

Thermomix® − informacje

Thermomix® to jedna z dywizji grupy Vorwerk z siedzibą w Wuppertalu w Niemczech. Firma, założona w roku 1883 jako rodzinne przedsiębiorstwo, zajmuje się głównie dystrybucją wysokiej jakości produktów (w systemie sprzedaży bezpośredniej). Zalicza się do nich Thermomix®, wielofunkcyjne urządzenie kuchenne, które od ponad 50 lat ułatwia codzienne przygotowywanie posiłków. Wyjątkowe połączenie ponad 12 funkcji w jednym urządzeniu oraz tysiące specjalnych przepisów gwarantujących przygotowanie pysznych dań zainspirowały dotąd ponad siedem milionów użytkowników na całym świecie. Ponad 30 000 przedstawicieli przeprowadza efektowne prezentacje możliwości urządzenia Thermomix®  w domach klientów. Po dokonaniu zakupu klienci mogą korzystać z indywidualnego wsparcia. Firma ma swoje spółki w Niemczech, Austrii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, w Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Tajwanie, w Meksyku i Chinach. Sprzedaż Thermomix® w ponad 40 innych krajach prowadzona jest za pośrednictwem dystrybutorów. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.thermomix.pl.

 

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Decoupage i nie tylko

Fajny przepis. Wykorzystam używając blendera 🙂 bo Thermomix chwilowo poza moim zasięgiem :p

Sprawdź nasz kolejny artykuł

34 tydzień ciąży – co się dzieje w brzuchu kobiety?


Półmetrowe dziecko w 34 tygodniu ciąży przypomina już… dziecko. Jakkolwiek to nie brzmi, brzmi cudownie. Nie tylko matka szykuje się na przyjęcie nowego członka rodziny. Przygotowany na ziemskie warunki bobas też chętnie ukazałby się swojej familii.

Nie takie małe maleństwo

Matki w 34 tygodniu ciąży, pomimo dźwiganego ciężaru, powinny odetchnąć z ulgą. Nie chodzi jedynie o zbliżający się finał. Gdyby dziecko w tym momencie się urodziło, spokojnie by sobie na świecie poradziło. Możliwe, że z inkubatorem, a możliwe, że nawet bez niego. Rozmiary też ma coraz pokaźniejsze. Pod tym względem jest niczym melon. Z tej racji coraz ciaśniej mu w brzuchu kobiety. Niech nie zmyli to jednak kobiet, że duże dziecko w połączeniu z małym miejscem zapewni jej spokój. Ich syn lub córka nie musi, choć może wyczyniać obroty, niczym mały akrobata. Akrobata, który szykuje się na spotkanie ze światem.

Gotowy na świat

Na zewnątrz dziecko coraz bardziej zaokrągla się. Jego skóra z pomarszczonej staje się gładka i nabiera różowego koloru. Wewnątrz dziecka też wszystko już funkcjonuje jak należy. Działają serce, mózg, płuca i inne organy. Jedyne układy, które jeszcze w miarę dojrzewają, to układ oddechowy oraz układ rozrodczy. U chłopców przykładowo następuje zstąpienie jąder. 34 tydzień ciąży to wreszcie czas, gdy nie tylko matka, ale i sam maluch przygotowuje się do porodu. Niemal wszystkie dzieci znajdują się już w pozycji główkowej, czyli gotowej do przyjścia na świat. Oczywiście zdarzają się przypadki pozycji miednicowej, choć istnieje jeszcze prawdopodobieństwo na obrócenie się w pozycję główkową – jeśli jednak tak się nie stanie, matkę czeka cesarskie cięcie. W efekcie istnieje coraz większa szansa na przyjście na świat malucha – u jedynaków ta szansa jest jeszcze mała, u bliźniaków natomiast już duża. Jako ciekawostkę warto dodać fakt, że wszystkie dzieci posiadają wówczas błękitne oczy. Do zróżnicowania kolorów dojdzie dopiero na świecie. Chodzi zakończenie złożonego procesu pigmentacji tęczówki.

Jak się czuje kobieta

Kobiecie szykującej się do roli matki coraz bardziej dają się we znaki objawy jej stanu. Męczące obrzęki dłoni i stóp przechodzą do codzienności. Wiąże się to z ciśnieniem tętniczym, które należy regularnie kontrolować, bo jeśli okaże się ono za wysokie, należy przyspieszyć zakończenie ciąży ze względu na zdrowie matki i płodu. Kobieta w 34 tygodniu ciąży może przybrać nawet sporo na wadze, co wiąże się nie tyle ze sporymi rozmiarami płodu, ile ze zwiększoną resorpcją wody w organizmie. Mimo to matka w żadnym wypadku nie powinna ograniczać jedzenia. Pokarm dostarcza niezbędnych substancji odżywczych dla niej i dla dziecka, które przecież żywi się dzięki swojej rodzicielce. Na odzyskanie sylwetki przyjdzie czas po porodzie, a przed należy dbać przede wszystkim o zdrowie. Tak więc kobieta w 34 tygodniu ciąży nie może się doczekać porodu. I nie chodzi w tym wypadku jedynie o powitanie dziecka. Chodzi o ulgę, zarówno psychiczną, jak też przede wszystkim fizyczną.

GS
Sprawdź, jak przebiega 34 tydzień ciąży na Babyboom.pl.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka Kwiatkowska

Ja w niedziele wchodze w 34 tc obrzeki mam od 20 tc a maly jest podobno 2 tyg wiekszy i w 31 tc wazyl wg usg 2400

W roli mamy - wrolimamy.pl

no to mile zaskoczył. Ciekawe z jaką wagą dobije do końca :p

Agnieszka Kwiatkowska

Mysle ze 4 napewno tak jak mlodszy syn

W roli mamy - wrolimamy.pl

Moje drugie dziecię miało 3,9 kg 🙂

Agnieszka Kwiatkowska

A 1??bonu mnie pierwsze 3150 ale urodzil sie w 1 dzien 37 tyg wiec 3 tyg roznicy miedzy terminami obojga dzieci hehe

W roli mamy - wrolimamy.pl

Pierwsze 3,7 :p i oba prawie dwa tygodnie przed terminem

Agnieszka Kwiatkowska

No to klocki ładne az strach pomyslec ile by mieli jak bys przenosila ?

Roksana Marek
7 lat temu

mi poród wywoływali w 41 tyg całe szczęście znaczy dobrze ,że siedziała do końca 😀

Kasia Górska
7 lat temu

Moja mlodsza corka urodzila sie w 35tc. Wazyla 1950g i miala 46cm. Musiala byc w inkubatorze, by nauczyc sie trzymac temperature, do tego byla karmiona sonda. W szpitalu byla prawie 3 tyg, z czego poltora tygodnia w inkubatorku.

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Kasia Górska

Jaka kruszynka. Mam nadzieję, że teraz już dobrze i zdrowo się chowa 🙂

Kasia Górska
7 lat temu
Reply to  Kasia Górska

Malutka byla (szacunkowo 2 tyg. mniejsza), ale jej starsza siostra z 38tc. ważyła 2950g, a ja, będąc donoszonym dzieckiem ważyła 2400g, więc raczej geny 🙂
Teraz ma 7 miesięcy, robi się kluseczka, bo waży w końcu ponad 6 kg i w ostatnie półtora miesiąca bardzo urosła – w końcu ciuszki na 68/74 zakładamy 🙂 Jest zdrowiutka jak ryba, a i głosik ma donośny (może będzie śpiewaczką? :p ). Właśnie przeżywamy koszmarne noce, bo ząbki wychodzą (normalnie śpi pięknie, z jedną lub dwiema pobudkami).

Kasia Górska
7 lat temu
Reply to  Kasia Górska

Jest taka.

Kasia Górska
7 lat temu
Reply to  Kasia Górska

A tutaj ma 5 dni.

Paula H-k
7 lat temu

Moja obecnie 5ciolatka urodziła się w 34 tc. Wazyla niecałe 2 kg, 8/10 pkt Apgar i kilka dni w inkubatorze. Stan ogólny dobry 🙂 po 2 tyg byłyśmy w domu 🙂 ma drobne zaburzenia sensoryczne, ale poza tym jest wszystko ok 🙂

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Paula H-k

To musiała być kruszyna 🙂

Paula H-k
7 lat temu
Reply to  Paula H-k

Była, to prawda 🙂 jak wyszlysmy do domu to miała trochę ponad 2 kg i aż strach było cokolwiek przy niej robić 😉 ale daliśmy radę 😉

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Paula H-k

🙂

Nadia Idziaczyk
7 lat temu

nasz maluch (chociaz jak czytam kpmentarze to byczek – 2900g i 51cm) urodzony w 35tc. tez spedzil kilka dni w inkubatorze ze wzgledu na brak kontroli cieploty ciala oraz lekkie zaburzenia oddychania. myśle ze podane tydzien wczesniej sterydy pomogly. do domu wyszlismy po 3 tygodniach. teraz do inkubatorow to nawet donoszone dzieci po cc wkladaja – czysto profilaktycznie.

Kasia Górska
7 lat temu

E tam – mojej Maki nie wkładali, a była z 38tc i ważyła tylko 50g więcej, niż Twój 🙂 Także serio duży się urodził 🙂

Nadia Idziaczyk
7 lat temu

byczek po mamusi i tatusiu 😉 kolerzanka urodzila cc w 38 dziecko mialo 10/10 a i tak na kilka godz go wlozyli do inkubatora

Kasia Górska
7 lat temu

A w Wodzisławiu? Może tam mają takie metody. We Wrocku się nie patyczkują, bo mają przepełnione porodówki…

Nadia Idziaczyk
7 lat temu

w rydultowach tak robili

Monika Piotrowska
7 lat temu

Syn urodzony w 34+3 tc z wagą 2760. Problemy były jedynie początkowo z poprawnym ssaniem.

Ań Dzia
7 lat temu

Mój synek urodził się w 33 tc z wagą 2060g. Tydzień w inkubatorze. Łącznie po 3 tyg. pojechaliśmy do domu <3

Bea Wawrzynowicz
7 lat temu

Jeden z moich synow sie pospieszyl i urodzil sie w 34 tc 2730 waga spadla do 2500 po 3 dniach i niestety musialam mu podac butelke poniewaz niemial sily ssac piersi

W roli mamy - wrolimamy.pl

Najważniejsze by był zdrowy 🙂

Emilia Skrzypczak-Grabińska

Ja ur w 33ty+1dz, zaliczone jako 34tydz córkę z wagą 1500g, w szpitalu spędziła ok 6tyg. I niestety nie do końca jest tak że jak 34tydz. to sobie spokojnie poradzi bo dużo zależy od tego co jest powodem przedwczesnego porodu.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close