Na nartach jeździ regularnie tylko ok. 20 procent Polaków, pozostała zdecydowana większość zwykle odpuszcza wyjazd zimowy, gdyż nie będzie uprawiać tego sportu lub nie jest zainteresowana jego nauką. Osoby te mogą udać się na Słowację, ale nie na górzystą północ, gdzie „nie-narciarze” podczas zimy nie czują się najlepiej, ale do miasteczka Velky Meder na południu tego kraju, gdzie znajduje się kąpielisko termalne. Dodatkowo będąc tam można zrobić krótkie wycieczki aż do 3 stolic europejskich tj. Bratysławy, Wiednia i Budapesztu, gdyż wszystkie trzy leżą w promieniu zaledwie 150 km.
Wielki Meder to 9 tysięczne miasteczko leżące na południowo-zachodnim skraju Słowacji, na Nizinie Poddunajskiej, 15 km od przejścia granicznego z Węgrami w Medvedovie. Stało się ono znane dzięki całorocznemu kąpielisku termalnemu Thermal Corvinus Velky Meder, gdzie dokonano odwiertów najbardziej gorącego źródła wody termalnej na obszarze Republiki Słowackiej, o temperaturze 92 stopni C (temperatura wody w samych basenach dochodzi do 38 stopni C). Niedawno kąpielisko przeszło całkowitą modernizację i rozbudowę, dzięki której obecnie posiada 9 basenów, z czego 3 zewnętrzne (dziecięcy, do pływania i włoski), 4 wewnętrzne oraz 2 półkryte z temperaturą wody termalnej 26-37 stopni C.
Ośrodek ten specjalizuje się w obsłudze Klientów, którzy chcieliby zregenerować swój układ ruchowy. Według doświadczeń lekarzy skład chemiczny wód geotermalnych właśnie temu sprzyja, gdyż dzięki bodźcowi w postaci ciepłej wody ciało staje się lekkie, praktycznie pozbawione wagi. Ćwiczenie w takich warunkach wspomaga leczenie osłabienia mięśni, chorób stawów, kręgosłupa oraz artroz.
Woda taka ma zastosowanie również w leczeniu przeciwbólowym, chorobach neurologicznych, wieku starczego i skóry, goi lżejsze podrażnienia, jak i wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Jeśli chodzi o profilaktykę to wspomaga oczyszczanie organizmu, działanie układu oddechowego i systemu odpornościowego.
Oprócz zastosowań typowo leczniczych i profilaktycznych Klienci Thermal Corvinus Velky Meder mają do dyspozycji także strefy relaksu tj. saunacentrum, które posiada saunę fińską, ziołową, parową i infra oraz centrum SPA/wellness, które oferuje jacuzzi, masaże, łóżko do termo akupresury Ceragem Master, refleksologię, aromaterapię, biosolarium, grotę solną oraz kąpiel morską.
Ośrodek ten w krytej strefie, otwartej przez cały rok, oferuje szereg atrakcji dla dzieci. Znajduje się tam rodzinny basen do zabawy z wodną wieżą, holenderska zjeżdżalnia z efektami świetlnymi w środku oraz plac zabaw.
Całodzienny wstęp na cały kompleks basenów kosztuje od 7 euro/1 dzień. Kąpielisko oferuje też zakwaterowanie u swoich partnerów za pośrednictwem swojej strony internetowej, już od 8 euro/1 dzień. Dlatego wyjazd tam podczas zimy jest alternatywą dla osób, które nie jeżdżą na nartach, ani na snowboardzie, a chciałyby się „wygrzać” za niewielkie pieniądze w leczniczych, geotermalnych wodach.
Będąc tam proponujemy przeznaczyć kilka dodatkowych dni pobytu na zwiedzanie trzech miast, które niegdyś były głównymi w ówczesnych Austro-Węgrach. Sprzyja temu międzynarodowa trasa samochodowa M1/A4, która łączy te europejskie aglomeracje i Strefa Schengen.
1. Wiedeń leży na północny zachód, 150 km od Wielkiego Mederu, jego główne zabytki do Katedra św. Szczepana znajdująca się pośrodku Stephansplatz, Ratusz i barokowa Kolumna Morowa przedstawiająca Trójcę Świętą.
2. Bratysława leży mniej więcej w połowie drogi do Wiednia, jednak nie znajduje się tam aż tyle ciekawych zabytków, co w stolicy Austrii czy Węgier. W pierwszej kolejności należy zobaczyć okazały Zamek Bratysławski położony na szczycie wzgórza, nad brzegiem Dunaju.
3. Budapeszt z kolei, znajduje się w przeciwnym kierunku, na południowym wschodzie, 130 km od miasteczka. Główne atrakcje turystyczne to neogotycki budynek parlamentu nad samym Dunajem, Zamek Królewski oraz największa synagoga w Europie i druga co do wielkości na świecie.
Oczywiście, żeby dokładnie zwiedzić te wszystkie trzy stolice potrzebujemy co najmniej tygodnia dodatkowego urlopu, a z tym jak wiadomo może być ciężko. W dodatku podczas zimy dzień jest krótki, dlatego zmuszeni jesteśmy wyselekcjonować najważniejsze punkty w każdej z nich.
Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.