Czy dzieci wiedzą lepiej?


Czy dzieci wiedzą lepiej?

Pogodne, radosne poranki to w naszym domu rzadkość. Niestety. Biję się w piersi i obiecuję poprawę. Naprawdę. Rozliczcie mnie proszę Mężu i Dzieci. Będę starała się poprawić. Czy dzieci wiedzą lepiej?

Marzenia o poranku

Skąd taka deklaracja i refleksja? Ano po dzisiejszym poranku. Tak podobnym do wielu innych w roku szkolnym. Wstaję wcześnie, ogarniam śniadanie dla dzieci do wzięcia do szkoły i do przedszkola, robię obiad do pudełek lub termosów. Mamy dzieci na specjalnych dietach i nikt nie zapewni nam takich posiłków, które odpowiadałyby ich potrzebom.

Wstaję więc i robię wszystko sama. W moich marzeniach dzieci mi w tym pomagają, a wręcz robią to wszystko za mnie… O słodka naiwności. Mimo, że dzielę się tymi pomysłami i oczekiwaniami – odzew jest, powiedziałabym, skromny. Nie mówię, że w ogóle nie mam pomocy, ale jest to dość rzadko (to moja opinia – dzieci pewnie mają w tym względzie inne zdanie).

Kłopotliwe niespodzianki

Bo oto RANO NAGLE okazuje się, że mundurek w praniu (wszystkie jego elementy lub część – na przykład koszula z galowego stroju), zadanie z chemii niezrobione a że uczeń ambitny, to chce je zrobić, by nie mieć nieprzygotowania czy jedynki, pierwszak ma bunt a przedszkolak mu w tym dopinguje utożsamiając się ze wszystkimi pokrzywdzonymi dziećmi na całym świecie, które muszą wstawać tak wcześnie i robić to wszystko, na co nie mają ochoty (czyt. mycie zębów, ścielenie łózka i rozładowywanie zmywarki, którą ktoś włączył późnym wieczorem).

Najstarsze córki w tym czasie są już dawno w pociągu, który zawozi je do metropolii, gdzie mieści się ich liceum. Ogarniają się same, popędzając czasem tatę, by się nie spóźnić. Efekt jest taki, że w ostatnich minutach przed wyjściem do szkoły mamy w domu poziom nerwowości „level master”.

Na kolizyjnym kursie

Później pędzę na złamanie karku, przekraczam prędkość lub rozbijam auto (dwie kolizje w ostatnim miesiącu). A wszystko to okraszone moim monologiem w stylu: Ogarnijcie się! Liczę na Waszą pomoc! Czy komuś rano wpadło do głowy zdanie „W czym mogę ci pomóc, mamo”? I inne takie tam, o których myślę, każdy rodzic wie. Brzydkich słów czy wulgaryzmów nie używam, żeby była jasność. Cisza w aucie, bo nikt nie śmie mi przerywać, albo po prostu biorą na przeczekanie, bo słyszeli to już w swoim szkolnym życiu nie raz.

Posłuchać dziecka

Ale dzisiaj było inaczej. Nerwowy poranek niestety był, ale dzisiaj nasze „środkowe” dziecko (ma dwie starsze siostry i dwoje młodszego rodzeństwa, więc jest biedak taki między „starszakami” a „maluchami”) nie wytrzymało i się odezwało. A mnie zamurowało. Zaczęłam to wszystko rozumieć i zamiast wypluwać z siebie kolejne żale – zaczęłam słuchać, co ma do powiedzenia. I muszę przyznać mu rację w wielu kwestiach.

Dotąd czasem przyznawałam mu w myślach rację, ale nigdy się do tego przed nim nie przyznałam. A teraz, kiedy powiedziałam, że go rozumiem i zgadzam się z nim i z tym, co obserwuje w naszej rodzinie i w domu, to nie krył swojego zdziwienia. Zapytałam go: Co proponujesz, żeby poprawić atmosferę poranków? Czy jesteśmy w stanie coś z tym zrobić jako rodzina? Dotarło bowiem do mnie, że często słuchałam go, ale i tak robiłam swoje. Ot, żeby nie czuł się lekceważony. Ale de facto go lekceważyłam. Mówił coś, bo chciał, by coś to we mnie zmieniło. A ja i tak wiedziałam lepiej, robiłam swoje i jeszcze miałam poczucie, że przecież go wysłuchałam więc o co mu chodzi? Dawałam mu do zrozumienia, że jego opinia mnie nie interesuje.

Zmieniajmy to co rozsądne i możliwe

Mając w pamięci słowa Korczaka, że wychowujemy dorosłych a nie dzieci, pomyślałam, jak rzadko rodzice (w tym również my) słuchają swoich dzieci tak naprawdę z chęcią zrozumienia ich, przyznania się czasem do swoich błędów i spróbowania wniesienia w życie rodzinne zmian proponowanych przez dzieci.
Oczywiście wszystko w ramach rozsądku i możliwości. Nie można bezmyślnie wprowadzać zmian, które dziecko proponuje a które rozbiłyby kompletnie życie rodziny, ale jeśli widzimy, że dorastające dziecko ma jakiś dobry pomysł na zmiany, które sprawiłyby, że nasza rodzina będzie jeszcze lepiej funkcjonowała, to dlaczego by tego nie wprowadzić, nie przyznać mu racji i nie dać mu jasno do zrozumienia: jesteś częścią tej rodziny, ważną częścią i twoje zdanie i opinia są ważne, to ja byłem/łam w błędzie? Masz rację – zmieńmy to, o czym mówisz.

Chodzi o najwyższą stawkę

To trudne zadanie wejść w czyjeś buty, zacząć myśleć jak ktoś inny. Ale jeśli chodzi o naszą rodzinę, nasze dzieci – powinniśmy czasem spojrzeć na nie z ich perspektywy. Zobaczyć, co je gryzie, co je cieszy i spróbować tak naprawdę wsłuchać się w to wszystko. Przecież to najważniejsze osoby w naszym życiu. Stawka jest najwyższa – szczęście rodziny. I jak mawia mój mąż: ODWAGI! Będzie trudno, ale czyż nagroda nie jest tego warta?

Wszystkie artykuły tego autora dostępne są na portalu www.polskieforumrodzicow.pl.

 dr Paulina Michalska z wykształcenia jest kulturoznawcą i fizykiem medycznym. Pracuje z małżeństwami, które pragną mieć dzieci jako instruktor Creighton Model System – głównego narzędzia NaPROTechnology®. Jest mamą pięciorga dzieci i pasjonatką podróżowania.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Artykuły dr Pauliny Michalskiej dostępne są na portalu www.polskieforumrodzicow.pl

 

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Jesienne edycje targów Trends 4 Kids: 10.11 Gliwice, 24.11 Warszawa, 1.12 Kraków


Zapraszamy przyszłych rodziców, rodziców z dziećmi w wieku od 0-9 lat oraz wszystkich tych, którzy cenią produkty hand made, nowoczesny dizajn, wysoką jakość, oryginalne oraz pomysłowe propozycje od polskich twórców.

Nasi Goście będą poruszać się i korzystać z czterech specjalnie wyznaczonych stref:

STREFA ZAKUPÓW – w tej strefie będzie można znaleźć odzież, buciki, zabawki, dekoracje do pokoików dziecięcych, książeczki oraz produkty dla kobiet w ciąży i mam karmiących. Wystawcy specjalnie na dzień targów przygotowują atrakcyjne rabaty.

Realizując zakupy na stoiskach w kwocie łącznej 250 zł będzie można odebrać prezent w punkcie organizatora (liczba przewidzianych prezentów jest ograniczona).

STREFA ŚWIADOMEGO RODZICA – dla rodziców i przyszłych rodziców przygotowaliśmy bogaty program prelekcji i warsztatów, w jakich będzie można brać udział przez cały dzień. To niecodzienna okazja do skorzystania bezpłatnie z porad i konsultacji u ekspertów wielu dziedzin związanych z wychowaniem dziecka oraz prawidłowym dbaniem o jego zdrowie.

STREFA ZABAWY – w tej przestrzeni dzieci będą mogły bezpłatnie skorzystać z licznych zajęć kreatywnych i rozwijających warsztatów. Nuda tego dnia jest u nas zabroniona! Najmłodsi Goście spotkają się m.in. z szalonymi naukowcami, będą kreować stworki z piany i wybuchowe wulkany, brać udział w zajęciach sensoplastycznych, tworzyć przy wielkoformatowych panelach dizajnu ze sznurka i przeżyją podwodną przygodę w świecie wirtualnym.

trends 4 kids

STREFA EKO WYBORU – jest dla nas szalenie ważne, by najmłodsze pokolenie wyrastało w świadomości ekologicznej, bo dzisiejsze wybory wpłyną na to, w jakim świecie przyjdzie żyć naszym dzieciom, gdy dorosną. Chcemy edukować i pokazywać w jaki sposób małymi krokami zmieniać codzienne nawyki, by zadbać o lepsze jutro dla nas i naszej planety. Na najmłodszych czekają m.in. zajęcia recyklingowe m.in tworzenia woreczków wielorazowych na żywność. Pokażemy też jak kreatywnie zapakować świąteczne prezenty wykorzystując przedmioty, które znajdziemy w domu.

Rodziców i wystawców będziemy także zarażać ideą less waste i pokazywać jak można stać się eco friendly. Warto sprawdzić na naszej stronie w jaki sposób można pomóc włączając się akcje i aktywności, jakie przygotowaliśmy na dzień naszego wydarzenia.

Więcej na:

www.trends4kids.pl

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Bezpłatny warsztat pn. „Potrzeby malucha. O prawidłowej pielęgnacji niemowlaka i wspieraniu rozwoju”


Zapraszamy na kolejny warsztat z cyklu „Fajny czas Mamy” organizowany przez spółkę MARYWILSKA 44. Warsztat pn. „Potrzeby malucha. O prawidłowej pielęgnacji niemowlaka i wspieraniu rozwoju” odbędzie się w czwartek, 19 września w godz. 10:30-12:30 w sali zabaw FIGLARIUM na ternie Centrum Handlowego MARYWILSKA 44 w Warszawie. Udział w warsztacie jest bezpłatny – wymagana jest wcześniejsza rejestracja mailowa pod adresem: fajnyczasmamy@marywilska44.com.

Warsztat pt. „Potrzeby malucha. O prawidłowej pielęgnacji niemowlaka i wspieraniu rozwoju” poprowadzi:

dr n. med. Elżbieta Binek – absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od wielu lat specjalizująca się w fizjoterapii pediatrycznej. Jest certyfikowanym terapeutą metod: NDT Bobath dla dzieci, metody Vojty, PNF Basic, Kinesiology Taping oraz instruktorką masażu Shantala. Inicjatorka powstania ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci, w którym pacjenci objęci są wieloprofilową i kompleksową opieką. Autorka specjalistycznych artykułów medycznych dot. m.in. prawidłowego rozwoju stóp dziecka. Wykładowczyni akademicka i uczestniczka wielu konferencji oraz szkoleń z zakresu najnowocześniejszych metod fizjoterapeutycznych i rehabilitacji. Ekspertka medyczna „Pytania na śniadanie” TVP2 oraz magazynu poradnikowego „Mamma Mia” w stacji Polsat Rodzina.

Podczas swojego warsztatu omówi i zaprezentuje, jak pielęgnować małe dziecko, aby wspierać jego prawidłowy rozwój. Dowiemy się m.in.:

  • jak właściwie i bezpiecznie podnosić i odkładać dziecko;
  • jakie są prawidłowe pozycje noszenia;
  • jak obracać niemowlaka podczas przebierania oraz prawidłowo i umiejętnie zmienić pieluszkę i ubranie;
  • jak karmić i prawidłowo ułożyć dziecko po karmieniu by kontrolować pozycję jego głowy;
  • jak stymulować dziecko, aby właściwie się rozwijało;
  • jak wybrać odpowiednie obuwia dla dziecka.

Kiedy: 19 września 2019 r. godz. 10:30-12:30

Gdzie: Centrum Zabaw FIGLARIUM – hala F lokal 004 w Centrum Handlowym MARYWILSKA 44, Warszawa, ul. Marywilska 44

WSTĘP WOLNY – po wcześniejszym zgłoszeniu na adres: fajnyczasmamy@marywilska44.com

Liczba miejsc ograniczona.

Dzieci są mile widziane! Bezpłatne wejście na salę zabaw dla dzieci, które przyjdą na warsztaty z mamami.

***

Organizatorem projektu „Fajny czas Mamy” jest spółka MARYWILSKA 44.
Współorganizator: Centrum Zabaw FIGLARIUM.
Patronat honorowy Burmistrza Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy.
Partnerzy: Komitet Ochrony Praw Dziecka, Fundacja NUTRICIA oraz społeczna inicjatywa „Białołęka jest kobietą”.
Patroni medialni: Parenting.plMiastoDzieci.plRodzice.plwRoliMamy.plMamaKlub.pl oraz Białołęka – Platforma Sąsiedzka.

***

Kolejne warsztaty odbędą się w dniach:

– 24 października godz. 10.30-12.30
– 21 listopada godz. 10.30-12.30

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebook’u: https://www.facebook.com/events/572413973222813/

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Modyfikowane mleko dla niemowlaka – co warto mieć na uwadze, włączając je do diety dziecka?


Eksperci w zakresie żywienia niemowląt podkreślają, że najlepszym pokarmem dla maluszków jest mleko mamy. WHO – Światowa Organizacja Zdrowia – zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy ich życia oraz kontynuacja tego sposobu żywienia później, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Kiedy mama podejmie decyzję  o zakończeniu karmienia naturalnego, staje przed wyborem mleka modyfikowanego. Ważne jest, aby wybrać taki produkt, który będzie odpowiedni dla maluszka.

Mleko mamy dla niemowlaka – najlepsze, co możesz dać dziecku

Naturalny pokarm, jakim jest mleko kobiece dla niemowlaka, zaczyna powstawać jeszcze zanim maluszek pojawi się na świecie. W organizmie przyszłej mamy rozpoczyna się laktacja, czyli proces produkcji pokarmu. Co ciekawe, jego skład ulega zmianom wraz z rozwojem dziecka. Zawsze jest on dostosowany do potrzeb niemowlęcia. Z uwagi na swój unikatowy skład mleko matki dostarcza dziecku:

  • węglowodany stanowiące podstawowe źródło energii;
  • dobroczynne tłuszcze, takie jak DHA, ważny dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka;
  • oligosacharydy mleka kobiecego
  • wysokiej jakości białka, których ilość zmienia się wraz potrzebami dziecka;
  • bakterie m.in. L. reuteri oraz B.lactis, które zasiedlają przewód pokarmowy dziecka;
  • witaminy i składniki mineralne, takie jak m.in. cynk, żelazo, witamina A i C.

Mleko matki w pełni zaspokaja zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze przez pierwsze pół roku życia. Nie ma potrzeby, aby dodatkowo dopajać maluszka, nawet w najbardziej upalne dni – mleko mamy dostarcza mu także odpowiednią ilość wody. Wystarczy odpowiednio często – „na żądanie” podawać mu pierś. Kiedy mama zdecyduje się wprowadzić mleko modyfikowane, wcale nie musi rezygnować z karmienia piersią. Połączenie tych 2 sposobów żywienia to tzw. karmienie mieszane.

Kiedy warto zastosować karmienie mieszane?

Jeśli mama podejmuje decyzję o powrocie do pracy lub pragnie zaangażować w karmienie maluszka również tatę dziecka lub innego członka rodziny, może zdecydować się na karmienie mieszane. Polega ono na tym, że maluszek karmiony jest jednocześnie piersią, gdy tylko mama może to robić, oraz mlekiem modyfikowanym, na przykład pod jej nieobecność.

Karmienie mieszane może być też dobrym wyborem dla płynnego przejścia od wyłącznego karmienia piersią do karmienia mlekiem następnym. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie mleko modyfikowane dla niemowlaka – takie, które będzie najlepiej odpowiadać na jego potrzeby.

Jakie mleko modyfikowane dla niemowlaka wybrać?

Na rynku produktów żywnościowych dla niemowląt istnieje szeroki wybór mlek następnych dla maluszków. Mleko modyfikowane powinno być wybrane przede wszystkim pod kątem wieku dziecka i jego indywidualnych potrzeb. Warto wiedzieć, że mieszanka modyfikowana powstaje na ogół na bazie mleka krowiego od krów z kontrolowanych hodowli. Takie mleko modyfikuje się, aby dostosować jego skład do potrzeb najmłodszych. Dzięki temu może pomóc dostarczać dzieciom niezbędnych wartości odżywczych i jednocześnie wspierać ich wzrost i rozwój. Co oczywiste, wybrane mleko modyfikowane dla niemowlaka powinno być również dobrze tolerowane przez jego organizm.

Z myślą o maluszkach po 6. miesiącu życia, które nie są już karmione wyłącznie piersią, stworzono mleko następne NAN OPTIPRO® 2. Z powodzeniem może ono służyć do karmienia mieszanego dziecka. Produkt pomaga dostarczyć maluszkowi składniki pokarmowe niezbędne do optymalnego rozwoju psycho-fizycznego. W swoim składzie zawiera:

  • wysokiej jakości białko OPTIPRO®;
  • aktywne kultury bakterii B.lactis, takie jak w mleku mamy;
  • DHA*, ważny dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka;
  • immunoskładniki – cynk*, żelazo*, witaminy A* i C*;
  • wyłącznie cukier mleczny – laktozę;
  • oleje tylko pochodzenia roślinnego – kokosowy, słonecznikowy i rzepakowy.

Jeśli mama będzie miała jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego mleka modyfikowanego dla swojego dziecka czy zasadności zastosowania karmienia mieszanego, zawsze może zasięgnąć opinii pediatry. Gdy znajdziemy mleko następne, które jest dobrze tolerowane przez maluszka, lepiej przy nim pozostać, pamiętając o tym, że każda zmiana w tym zakresie jest wyzwaniem dla niemowlęcego brzuszka.

Ważna informacja

Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

 

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Wpis Sponsorowany

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
4 lat temu

A co z podgrzewaniem takiego mleka? Jaka jest bezpieczna temperatura, w której składniki odżywcze nie ulegają rozpadowi? Jedni mówią, że mieszankę można rozpuścić w wodzie o temperaturze pokojowej, inni, że musi mieć 40 stopni Celsjusza.

Mleko kobiece jest przecież lekko zimniejsze niż temperatura ciała. Ja swojej Hani podaję mleko o temperaturze między 32-34 stopni Celsjusza – ma stałą temperaturę podczas karmienia, dzięki samonagrzewającej się butelce Yoomi z antykolkowym smoczkiem.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close