Ciekawostki z Morza Bałtyckiego. Wystawa Balticarium w Akwarium Gdyńskim


23 marca – 18 kwietnia 2017, w marcu godz. 10 – 17, w kwietniu godz. 9 – 19

Balticarium wraz z Akwarium Gdyńskim mają zaszczyt zaprosić na wystawę, która pozwala poznać ciekawostki na temat 23 zwierząt Morza Bałtyckiego. Prace skierowane są zarówno do dzieci jak i dorosłych. Kolorowe grafiki autorstwa Natalii Uryniuk zachęcają najmłodszych do zgłębienia morskich wód. Każdej z grafik towarzyszy zaskakujący fakt o zwierzęciu, co nadaje wystawie wartości edukacyjnych.

Wydarzenie jest częścią projektu Balticarium, w ramach którego powstała platforma internetowa oraz edukacyjne gry, które przybliżają najmłodszym fascynujący świat morskich zwierząt. Portal edukacyjny dostępny jest pod adresem http://www.balticarium.com, również w szwedzkiej, angielskiej i rosyjskiej wersji językowej. Już niedługo strona będzie przetłumaczona na pozostałe języki krajów nadbałtyckich. Zapraszamy na kanały społecznościowe projektu: Facebook i Instagram.

Informacje o autorce ilustracji:

Natalia Uryniuk
artystka, ilustratorka

Doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, asystentka w Pracowni Ilustracji prof. Jadwigi Okrassy. Zajmuje się malarstwem i grafiką, tworzy edukacyjne gry dla dzieci, ilustruje książki, projektuje ubrania. Autrorka projektu na temat bałtyckich zwierząt Balticarium. Natalia otrzymała nagrodę m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium „Młoda Polska”, została nominowana do nagrody Czerwonej Róży dla najlepszych studentów na Pomorzu. W roku 2011 była stypendystką Escola Superior Artística w Porto w Portugalii, gdzie malowała tradycyjne kafle Azulejos. Na ostatnim roku studiów prowadziła Galerię Studencką Start w Gdańsku, promującą sztukę młodych artystów na Pomorzu. Uczestniczka licznych wystaw sztuki, między innymi w galeriach w Kuala Lumpur, Warszawie, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie czy Singapurze. Autorka ilustracji do książek dla dzieci: „Zabaw się w Gdańsku” i „Na Tropach Kaszub”. Pragnie rozbudzać w dzieciach ciekawość świata i chęć niesienia pomocy innych.

Portfolio: https://www.behance.net/uryniuk

Facebook: https://www.facebook.com/uryniuk

Informacje o organizatorach wydarzenia:

Akwarium Gdyńskie MIR–PIB

Wiek: brak ograniczeń wiekowych

Kontakt: +48 587 326 620, akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl

Wstęp: 24zł bilet normalny, 16 zł bilet ulgowy, dzieci do 4 roku życia wstęp bezpłatny, a rodziny zachęcamy do korzystania z oferty rabatowej: http://akwarium.gdynia.pl/o_akwarium/bilety.html

www: http://www.akwarium.gdynia.pl/

Wystawę wydrukowano przy wsparciu Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Agnieszka Jelinek
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

SS17 PANACHE PRESS DAY


Panache Lingerie, to brytyjska marka z ponad 35-cio letnim doświadczeniem i szerokim spektrum rozmiarowym jest jedną z najszybciej rozwijających się światowych marek.

W jej skład wchodzą następujące kolekcje:

  • Panache z ofertą bielizny na każdy dzień i na specjalne okazje w rozmiarach do miseczki K. W jej skład wchodzą również perfekcyjnie skrojone stroje kąpielowe, których krój oparty został na niezawodnej konstrukcji biustonoszy Panache, dostępne w tej samej gamie rozmiarowej.
  • Panache Black to wyrafinowany i buduarowy styl połączony z wyszukanymi europejskimi tkaninami dla kobiet ceniących luksus, perfekcyjne dopasowanie i komfort w rozmiarach aż do miseczki K.
  • Cleo by Panache to tętniąca kolorami i zgodna z najnowszymi trendami propozycja stworzona z myślą o wszystkich młodych duchem paniach w rozmiarach do miseczki J. To także kolekcja barwnych strojów kąpielowych, opartych na niezawodnej konstrukcji biustonoszy Cleo by Panache.
  • Panache Sport to wielokrotnie nagradzana bielizna sportowa redukująca wstrząsy biustu aż o 83%, doskonała do uprawiania każdego rodzaju sportu i dostępna do rozmiaru miseczki J już od 60 cm pod biustem. Termicznie kształtowane, piankowe miseczki okalają każdą pierś z osobna zapewniając maksymalne podtrzymanie i rewelacyjny kształt biustu bez konieczności przyciskania go do klatki piersiowej.
  • Sculptresse, czyli wielobarwna bielizna dla kobiet o pełniejszych kształtach, zaprojektowana, by promować dobre samopoczucie we własnym ciele, dostępna do miseczki J w obwodach 80-105 cm.

Press Day Panache swoją obecnością zaszczyciły znane gwiazdyDaria Widawska, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Aleksandra Mikołajczyk, Beata Sadowska, Anna Męczyńska, Ilona Felicjańska, Katarzyna Żak, Gabi Drzewiecka, Agata Załęcka, Magdalena Waligórska, Ewa Wojciechowska, Anna Iberszer, Agnieszka Wielgosz, Lidia Kopania, Klaudia Wiśniowska, Ewa Lubert, Aleksandra Mikołajczyk, Magdalena Antosiewicz, które z wielką ciekawością zapoznawały się z najnowszą ofertą bielizny i strojów kąpielowych Panache, niejednokrotnie nie ukrywając swojego zachwytu nad wyjątkowymi projektami i rozwiązaniami konstruktorskimi marki.

 

 

 

Wśród gości pojawili się również przedstawiciele czołowych polskich mediów – telewizji, prasy, portali internetowych oraz blogów – by móc szczegółowo zapoznać się z nowościami, które marka przygotowała na wiosenno-letni sezon, obejrzeć, dotknąć, a nawet przymierzyć poszczególne modele bielizny, a także porozmawiać z przedstawicielami Panache o brafittingu, o błędach najczęściej popełnianych przez Polki w zakresie doboru bielizny, a także o tym, na co warto zwrócić uwagę przy  doborze bielizny.

Podczas spotkania panie miały również możliwość skorzystania z usług profesjonalnej brafitterki Panache, która przez cały dzień dobierała chętnym biustonosze z szerokiej oferty rozmiarowej marki, sięgającej do miseczki K, w odpowiednich rozmiarach i konstrukcjach, uwzględniając ich indywidualny kształt, rozstaw piersi i ich konsystencję.

Pełna bogatych kolorów i ciekawych krojów wiosenno-letnia kolekcja bielizny i strojów kąpielowych marek Panache wchodzi aktualnie do dobrych sklepów bieliźnianych specjalizujących się w profesjonalnym doborze bielizny. Aktualną ofertę produktową i adresy sklepów oferujących marki Panache znajdziesz na www.panache.pl . A przed wami kilka cudnych wzorów nowej kolekcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: informacje prasowe Panache Lingerie

 

 

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Tajemniczy podwodny świat Bałtyku bliżej niż myślisz


Popularne jest przekonanie, że z powodu niskiego zasolenia wód w Bałtyku żyje niewiele zwierząt. Nie stanowi to jednak przeszkody w odkrywaniu morskiej fauny i flory. Warto wiedzieć, że nasze morze to nie tylko dorsze, łososie i foki szare. Właśnie dlatego powstało Balticarium.

Projekt łączy w sobie elementy sztuki, nauki oraz ekologii. Tworzą go artyści, oceanografowie, poeci, muzycy, podróżnicy i inni specjaliści zainspirowani Morzem Bałtyckim. Co może powstać z takiego połączenia? Mnóstwo kreatywnych pomysłów.

balticarium

Balticarium to platforma internetowa, która pozwala poznać ponad 30 morskich mieszkańców. Projekt skierowany jest przede wszystkim do dzieci. Kolorowe ilustracje oraz interaktywne gry zachęcają najmłodszych do zgłębienia morskich wód. Na stronie znajdują się również najświeższe informacje, a także artykuły zainspirowane morskimi przygodami.  

Dlaczego narodził się ten projekt? Do tej pory nie powstała żadna strona internetowa, ani książka dla dzieci, która porusza ten fascynujący temat. Wynikiem tego jest brak dostępu do podstawowej wiedzy o Morzu Bałtyckim. Przyszłość i stan Bałtyku leży w rękach potomnych, więc warto zaprzyjaźniać dziecko z tematem od najmłodszych lat.

Oprawę artystyczną Balticarium tworzy artystka i pomysłodawczyni projektu Natalia Uryniuk w ramach otrzymania nagrody z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Jej prace były wystawiane w galeriach m.in. w Pekinie, Singapurze, czy Porto. Nad projektem patronat merytoryczny objęła Profesor Jadwiga Okrassa: Profesor Pracowni Ilustracji na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz dr Stella Mudrak-Cegiołka: Zastępca Dyrektora Instytutu ds. Edukacji i Kształcenia w Instytucie Oceanografii UG w Gdyni.

balticarium

Autorzy projektu uczestniczyli w edukacyjnych wydarzeniach. Przykładem były zajęcia z ilustracji dla dzieci w ramach Święta Morza organizowane przez Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jak również prowadzili wykład i warsztaty podczas festiwalu Gdynia Design Days. W trakcie lektoratu słuchacze mieli okazję dowiedzieć się, jak rozpoznać i obserwować bałtycką faunę, jak być dobrym sąsiadem naszego morza, jak wesoło, rodzinnie, mądrze i kolorowo spędzić czas na plaży.

Przykładem na to, że dzieci interesują się zwierzętami Bałtyku jest historia 12-letniego Łukasza, który opisał swoją pasję na łamach bloga Balticarium:

„Pierwsze obserwacje prowadziłem już w przedszkolu. Byłem wtedy ciekawy jak nazywają się ptaki, które widywałem podczas spacerów po parku. Patrzyłem z zachwytem na pojawiające się tam regularnie sójki, muchołówki, dzwońce, sikorki.”

Czytelnicy na stronie znajdą również ciekawostki związane z innymi krajami nadbałtyckimi. Autorzy bloga Wędrowniki (http://wedrowniki.blogspot.de) zabiorą Was w podróż po nieodkrytej Estonii. Z kolei jeśli chcecie znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego w Morzu Bałtyckim jest słona woda, Delfina, twórca bloga Na Litwie (http://nalitwie.com), prezentuje pouczającą Litwińską legendę o dwóch braciach z Kłajpedy.

Nie brakuje także artykułów o ekologii, morskiej faunie i florze, a także poezji i designu inspirowanego podwodnym światem. Z myślą o dzieciach, blogerzy udostępnili instrukcję do tworzenia edukacyjnych gier i zabaw. Autorzy projektu zachęcają także czytelników do dzielenia się swoimi talentami i doświadczeniami.

Chociaż inicjatywa nie ma nawet roku już zjednała wierną grupę Przyjaciół. Jest to zespół twórców, którzy swój talent i wiedzę udostępnili na potrzeby rozwoju projektu. Wśród nich jest: muzyk Euzebiusz Domagalski, animatorka Patrycja Pawłowska, fotograf podwodny Michał Procajło, zespół perkusyjny TRIO PER KA, a także Janusz Mizerny i Filip Otto autorzy bloga Green Projects.

Celem Balticarium jest pomoc w eksploracji podwodnego świata. Platforma internetowa to dopiero początek, w najbliższym wspólnie z poetami autorka projektu Natalia Uryniuk wyda ilustrowaną książkę o zwierzętach Bałtyku. W planach jest organizacja kolejnych warsztatów oraz konferencji, które pomogą rodzicom, jak i nauczycielom w edukacji dzieci. Planowany jest także: spektakl teatralny, bajki animowane oraz muzyczne słuchowisko dla dzieci inspirowane morzem.

Dotychczasowe działania można znaleźć na portalu Facebook www.facebook.com/balticarium, a strona internetowa dostępna jest pod adresem www.balticarium.com, która już niedługo będzie dostępna we wszystkich językach krajów nadbałtyckich.

balticariium

 

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monika Woźniak
5 lat temu

Super pomysł.

Balticarium
5 lat temu

Dziękujemy! :)

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Poroniłaś? Przysługuje Ci ośmiotygodniowy urlop macierzyński


Poronienie samo w sobie jest ogromnym dramatem dla rodziców. Niestety równie wielkim dramatem jest nieinformowanie kobiet o ich prawach. Pozostawione same sobie z bólem fizycznym i psychicznym, często pod presją wracają do pracy kompletnie na to niegotowe. Tymczasem zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem, należy im się wsparcie, nie tylko mentalne.

Trudno ustalić, skąd wziął się pogląd, że dzieciom przedwcześnie martwo urodzonym nie przysługuje pogrzeb. Prawda jest taka, że bez względu na tydzień zakończenia ciąży dziecko można godnie pożegnać i pochować. Mało tego, jeśli szpital wystawi Kartę Martwego Urodzenia i rodzice w ciągu trzech dni zarejestrują dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, przysługuje im zasiłek pogrzebowy w pełnej wysokości. Aktualnie jest to kwota czterech tysięcy złotych.

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że po poronieniu przysługuje im ośmiotygodniowy urlop macierzyński i to niezależnie od tego, w którym miesiącu ciąży doszło do jej przedwczesnego zakończenia. Niestety bardzo często, szczególnie we wcześnie zakończonych ciążach, prawo to traktowane jest jako fanaberia, a od kobiety oczekuje się szybkiego powrotu do pełnej sprawności. Tymczasem kobieta potrzebuje czasu, by dojść do siebie, nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim emocjonalnie. Do uzyskania prawa do urlopu macierzyńskiego niezbędny jest Akt Urodzenia dziecka z adnotacją, że zmarło.

Poronienie to dramat, którego kobieta nie musi przeżywać w pojedynkę. W tych trudnych chwilach ma prawo towarzyszyć jej osoba bliska, sprawująca dodatkową opiekę pielęgnacyjną. Szpital nie może także zakazać odwiedzania kobiety po poronieniu. Jeśli kobieta czuje taką potrzebę, może porozmawiać ze szpitalnym psychologiem (jest to jej prawo i szpital musi zapewnić pomoc psychologiczną) lub z duszpasterzem.

W przypadku wczesnej ciąży problemem może być ustalenie płci dziecka, niezbędny warunek wystawienia Karty Martwego Urodzenia. Niestety koszt badań genetycznych muszą pokryć rodzice. Można pochować dziecko, którego płeć nie została ustalona, ale w takiej sytuacji rodzice muszą to zrobić na własny koszt. ZUS wypłaci zasiłek pogrzebowy tylko na podstawie Aktu Urodzenia z adnotacją o śmierci dziecka. Warto pamiętać, że szpital nie może uzależnić wydania ciała dziecka od wykonanych badań genetycznych i wystawienia Karty Martwego Urodzenia. Sama Karta Zgonu jest dokumentem wystarczającym do pochówku na koszt rodziców. Wystawia się ją także bez znajomości płci dziecka.

Bardzo często zdarza się, że kobiety tracą swoje dzieci nie w szpitalu, ale w domu. Fakt ten w niczym nie umniejsza ich praw. W takiej sytuacji niezbędne dokumenty powinien wystawić ten szpital, do którego zgłosiła się niedoszła mama. W przypadku, gdy do poronienia dojdzie za granicą, rodzice mogą zarejestrować dziecko za pośrednictwem konsulatu polskiego w danym kraju. W takim wypadku, niezależnie od miejsca zamieszkania rodziców, dziecko zostanie zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego Warszawa-Śródmieście. Warto pamiętać, że rodzice mogą skorzystać z tego prawa, nawet jeśli przebywają w kraju, w którym obowiązują inne przepisy.

 

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Mirella
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna Skorzynska
5 lat temu

a mnie szef (profesor medycyny) powiedział, że „poronić każdy może, a do pracy trzeba chodzic” i dwa dni po wyjściu ze szpitala, jeszcze krwawiąca wróciłam do pracy. dawno to było, 13 lat temu, ale dokładnie pamiętam to zdanie.

Ewelina Czernek-Marczewska

Szef kutas ! Przekaż mu to ode mnie!!!!!

Sandra
Sandra
5 lat temu

Ja skorzystałam z 8tyg urlopu macierzyńskiego. Poinformowala mnie o moich prawach młoda Pani doktor (do której zgłosiłam zaraz jak dowiedziałam się o drugiej ciąży i dziś mam zdrowa 7 msc córkę :-) ). Nie musiałam robić badań ustalajacych płeć. Doktorka wpisała płeć domniemana. Wiem ze to przykre ale zapytała mnie co czułam. Tzn czy nosiłam w sobie syna czy córkę. W USC zarejestrowaliśmy naszego Antosia [*]. Nie skorzystaliśmy z możliwości pochówku. Po części dlatego ze wszyscy patrzyli na nas jak na dziwakow. Teraz żałuję. Ale wiem gdzie moje dziecko jest pochowane. W grobie dzieci utraconych 70km od mojego domu. Oprócz… Czytaj więcej »

Magdalena Marczuk
5 lat temu

Ja zawsze od razu startowałam do pracy, na drugi dzień. Nie wiem czy to dobrze, czy źle… Ale za każdym kolejnym razem jest ciężej się podnieść… A niby można powiedzieć, że człowiek się przyzwyczaja….

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close