Dekalog żywienia małego dziecka w żłobku i w domu


Dekalog żywienia małego dziecka w żłobku i w domu

1.     Jadłospis na miarę

Posiłki podawane małym dzieciom powinny być urozmaicone i pełnowartościowe. Prawidłowo zbilansowany jadłospis, który opracowuje dietetyk lub intendent, dostarcza odpowiedniej ilości energii, węglowodanów, tłuszczów i białka, a także witamin oraz składników mineralnych, szczególnie żelaza i wapnia.

2.     Do picia – przede wszystkim woda

Czysta woda najlepiej zaspokaja pragnienie. Warto od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do picia wody. W codziennej diecie najmłodszych należy unikać gotowych, kolorowych oraz słodzonych napojów, które są kaloryczne i hamują apetyt. Soki owocowe nie powinny zastępować wody – zalecana porcja soku dla niemowląt i dzieci między 1. a 3. rokiem życia to maksymalnie pół szklanki na dzień. W ciągu dnia woda powinna znajdować się w miejscu widocznym dla dzieci, a opiekunowie co jakiś czas powinni zachęcać do picia.

3.     Mniej soli i cukru

Warto redukować doprawianie potraw podawanych dziecku solą, nawet jeśli wydają się one mało wyraziste w smaku. Warto korzystać z szerokiej gamy zdrowych ziół. Okres 1000 pierwszych dni życia ma kluczowe znaczenie dla rozwoju preferencji i nawyków żywieniowych człowieka – także w jego dorosłości. Dziecko często wielokrotnie próbuje nowych potraw, zanim przekona się do nowego smaku. Spożycie słodyczy można ograniczyć np. przez zastępowanie ich równie atrakcyjnymi dla dzieci deserami w postaci świeżych lub suszonych owoców.

4.     Zdrowa kuchnia – z najlepszych surowców

Do gotowania dla dzieci wykorzystuje się wyłącznie wysokogatunkowe produkty spożywcze, takie jak mleko i produkty mleczne, pełnowartościowe produkty zbożowe (pełnoziarniste pieczywo, kasze), mięso, drób, ryby, owoce i warzywa.

5.     Kultura spożywania posiłków to też element jedzenia

Stałe pory posiłków, wyeliminowanie podjadania czy mycie rąk przed jedzeniem i mycie zębów po jedzeniu to tylko wybrane elementy kultury spożywania posiłków, które są standardem w polskich żłobkach. Dzieci wspólnie uczą się zachowania przy stole, smakując dania przygotowane specjalnie dla nich.

6.       Dieta dla dzieci ze specjalnymi potrzebami

Każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia, zasada ta dotyczy także żywienia. Najmłodsi z alergią pokarmową lub nietolerancją na wybrane składniki także uczęszczają do żłobków. W takiej sytuacji rodzice i ich dzieci mogą być pewni, że specjalne potrzeby dziecka zostaną uwzględnione. Zgodnie ze wskazaniami lekarza w żłobkach stosuje się diety eliminacyjne, dlatego w razie potrzeby w jadłospisie znajdują się np. dania bezmleczne lub bezglutenowe.

7.       Przyjazna atmosfera w jadalni

W żłobku to dziecko decyduje czy zje, a jeśli tak, to jak dużą porcję posiłku skonsumuje, a pora obiadowa powinna kojarzyć  się z przyjemnym czasem spędzonym przy smakowitych daniach. Opiekun pomaga dzieciom w nauce jedzenia oraz zachęca je do tego, żeby jeść samodzielnie i próbować nowych smaków, tłumaczy dzieciom nazwy i składniki dania. Opiekun nie karze ani nie nagradza podopiecznych za odmowę jedzenia.

8.       Angażowanie rodziców w działania edukacyjne

Rodzice mają duży wpływ na preferencje żywieniowe najmłodszych, dlatego warto w codziennej pracy żłobka uwzględnić działania edukacyjne skierowane do nich i najmłodszych. W placówkach praktykuje się m.in. spotkania informacyjne na temat żywienia i rozmowy indywidualne. Rodzice mają możliwość wglądu w jadłospisy żłobkowe, co umożliwia przygotowanie dalszych posiłków w domu, bez powielania podanych już w żłobku produktów.

9.       Poszerzanie wiedzy pracowników żłobków

Coraz więcej mówi się o żywieniu najmłodszych – ważne, aby najnowsze doniesienia ekspertów docierały do opiekunów dzieci. Systematyczne szkolenia dla pracowników żłobków oraz ich spotkania i wymiana doświadczeń na ogólnopolskich konferencjach, seminariach i debatach korzystnie wpływają na poszerzenie wiedzy personelu.

10.    Współpraca rodziców i pracowników żłobków kluczem do sukcesu

Jakość 1000 pierwszych dni życia dziecka ma duże znaczenie dla jego zdrowia także w przyszłości. Współpraca między rodzicami i opiekunami w żłobkach jest kluczowa. Tylko wspólne kształtowanie prawidłowych nawyków przez rodzinę dziecka i pracowników żłobka może przynieść wymierne, pozytywne efekty.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Ekologiczny Piknik Rodzinny w Wawrze


Już w najbliższą sobotę 8 czerwca Restauracja i Klubokawiarnia Kura Domowa, portal ZwalczNude.pl oraz Partnerzy organizują wyjątkowy „Eko Piknik Wawerski”.

Przygotowane wydarzenie ma  zachęcić  mieszkańców Warszawy, aby żyć ekologicznie.  Na terenie zielonej dzielnicy Wawer przy ulicy Zwoleńskiej 81 zorganizowano liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

„Piknik rozpocznie się o godzinie 12:00 rodzinną rowerową wycieczką z przewodnikiem. Każdy kto chciałby poznać nietuzinkowe pomniki przyrody, powinien wstawić się już o 11:45”  – zachęca  Anna Naszewska, współorganizatorka wydarzenia i właścicielka restauracji Kura Domowa.Zorganizowaliśmy wydarzenie, które jest doskonałą okazją nie tylko do zapoznania się z tematem ekologii, ale i do rodzinnego spędzenia czasu. Zapowiada się świetna zabawa, na pewno warto przyjść! – dodaje Anna Naszewska.

Dla dzieci przygotowano liczne konkursy, gry i zabawy, takie jak: warsztaty plastyczno-teatralne, zajęcia z zumby, w których mogą uczestniczyć również dorośli, kącik małego instruktora z możliwością zbudowania własnego robota czy warsztaty z recyklingu. Dorośli  będą mogli skosztować win ekologicznych podczas degustacji, zaopatrzyć się w ekologiczną żywność lub wypocząć podczas grillowania.

Dodatkowo każdy kto przyniesie ze sobą makulaturę lub zużyte baterie otrzyma w zamian piękną roślinkę.

Ideą przyświecającą imprezie jest zachęcenie wszystkich pokoleń do zapoznania się z tematem ekologii i zdrowej żywności, a także dbałości o naszą planetę. Organizowane wydarzenie to prawdziwe rodzinne święto, pozwalające spędzić wspólnie i aktywnie czas.

Szczegółowe informacje oraz harmonogram można znaleźć tutaj: http://www.zwalcznude.pl/eko-piknik-wawerski oraz na https://www.facebook.com/KuraDomowaWawer/events

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Mama nigdy nie jest sama – Nowe spotkania już w czerwcu!


Blog W Roli Mamy już po raz drugi objął patronatem medialnym przedsięwzięcie „Mama nigdy nie jest sama”! Serdecznie zapraszamy!

Już 29 czerwca w Dworku Artura na ul. Dworcowej 9 w Gdańsku odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Mama nigdy nie jest sama! Tym razem wydarzenie kierowane jest do rodziców – zarówno mam jak i tatusiów – dzieci w wieku 0-1.

Mama nigdy nie jest sama to cykl spotkań dla pań w ciąży oraz rodziców dzieci w wieku 0-1 i 1-3, organizowanych przez Ośrodek Wspierania Rozwoju „Bliżej” oraz firmę WerkArt, których celem jest umożliwienie młodym rodzicom bezpośredniego kontaktu ze specjalistami (psychologiem, lekarzem, doradcą laktacyjnym, logopedą, dietetykiem, doradcą noszenia w chustach, położną, brafitterką, etc.), a także spotkania z innymi rodzicami i wymiany doświadczeń. Pierwsze wydarzenie dla kobiet w ciąży, które miało miejsce w styczniu tego roku, pokazało jak duża i realna jest ta potrzeba.

Podczas czerwcowego spotkania w Dworku Artura – który został nam udostępniony dzięki nawiązaniu współpracy z Gdańskim Archipelagiem Kultury – młodzi rodzice będą mieli okazję wysłuchać wykładów m.in. doradczyni noszenia dzieci w chuście (dlaczego i jak nosić dzieci?), logopedki (karmienie okiem logopedy),prawnika (prawa kobiet-pracownic), dietetyczki (rozszerzanie diety malucha), psychologa (zabawy wspierające rozwój), brafitterek (odpowiednie dopasowanie biustonosza). Na zakończenie odbędzie się panel, podczas którego uczestniczki i uczestnicy będą mogli zadać pytania specjalistom. Odpowiadając na potrzeby rodziców i ich maluchów, zorganizowane zostanie również miejsce do przewijania dzieci oraz kącik zabaw, w którym będzie można odpocząć wraz z pociechami lub pobawić się z nimi.

Wydarzenie Mama nigdy nie jest sama patronatem objęły: Dzielnica rodzica, Gaga Magazyn, Czas dzieci, W roli mamy, Maluchy3miasta, Bliżej dziecka, parenting.pl, Mama na zakupach oraz trójmiasto.pl. Natomiast potwierdzonymi Partnerami spotkania są: Dress you up, Wydawnictwo Zakamarki, Lingeria, White&Black, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Smyk Matarnia, Wydawnictwo Hokus Pokus, Crispy. Dzięki Partnerom na zakończenie spotkania wśród uczestników rozlosowane zostaną atrakcyjne upominki.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.mamanigdyniejestsama.pl.

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, którzy mają ochotę spędzić sobotnie, czerwcowe południe wśród innych rodziców, w przyjaznej, miłej atmosferze pełnej bliskości, wysłuchać ciekawych wykładów, a także wziąć udział w dyskusji i twórczych rozmowach na temat szczęśliwego dzieciństwa i rodzicielstwa!

plakat_001_mama-nigdy-nie-jest-sama

Zuzanna Kołacz-Kordzińska, Ośrodek Wspierania Rozwoju „Bliżej”

Weronika Kordzińska-Śniegota, WerkArt

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Sakiewki z kurczaka z mozzarellą


Mój mąż jest fanem kurczaka na różne sposoby, a najlepiej jeśli to jest filet z kurczaka. Dlatego, żeby nie było nudno, staram się szukać nowych przepisów i przyrządzać go na różne sposoby. Niedawno trafiłam na “sakiewki z kurczaka z mozzarellą”. Bardzo mi smakują no i robi się je szybko i prosto, dlatego wracam do nich dość często. Przy dzieciach nie mam czasu na długie siedzenie w kuchni, dlatego warto przyrządzać dania, których przygotowanie nie trwa długo i mogą “robić się same”. W przypadku tego przepisu, to jakieś 5-10 minut plus 60-90 minut pieczenia.

Składniki:

filety z kurczaka – po jednym pojedynczym, średnim na osobę
kulka mozzarelli z woreczka – jedna na 3-4 sakiewki
boczek lub bekon w plastrach – 2-3 cienkie plastry na sakiewkę
bazylia świeża lub suszona, sól, pieprz
opcjonalnie ziemniaki – po 2 na osobę

Sposób przygotowania:

Jeśli chcecie podać sakiewki tak jak to często robię czyli z pieczonymi ziemniaki to najpierw przygotowujemy ziemniaki. Myjemy bardzo dokładnie skórkę najlepiej szczoteczką, wycieramy do sucha i owijamy folią aluminiową a następnie nakłuwamy w kilku miejscach. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni.Jeśli są bardzo duże to muszą się piec ok 2 godz. jeśli średnie ok. 90 minut a małe ok 1 godzinę.

Następnie przygotowujemy kurczaka. Nacinamy każdą pierś wzdłuż jednego boku tak żeby utworzyły się kieszonki. Doprawiamy w środku i na zewnątrz solą i pieprzem, do środka sypiemy obficie bazylię. Napełniamy kieszonki pokrojoną w drobną kostkę mozzarellą. Na koniec każdą pierś owijamy 2-3 plasterkami boczku. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w 200 stopniach 30-40 minut. Jeśli pieczemy ziemniaki to wkładamy mięso do piekarnika ok. 30 minut przed końcem pieczenia ziemniaków.

Podajemy z ziemniakami naciętymi w poprzek, do których wkładamy kawałek masła. Można zrobić do nich masło czosnkowe, ja jednak wolę wersję saute.

sakiewki-z-kurczaka3

Zdjęcia: Paulina Garbień

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Paulina Garbień

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close