Słowackie kąpielisko termalne podczas zimy


Na nartach jeździ regularnie tylko ok. 20 procent Polaków, pozostała zdecydowana większość zwykle odpuszcza wyjazd zimowy, gdyż nie będzie uprawiać tego sportu lub nie jest zainteresowana jego nauką. Osoby te mogą udać się na Słowację, ale nie na górzystą północ, gdzie „nie-narciarze” podczas zimy nie czują się najlepiej, ale do miasteczka Velky Meder na południu tego kraju, gdzie znajduje się kąpielisko termalne. Dodatkowo będąc tam można zrobić krótkie wycieczki aż do 3 stolic europejskich tj. Bratysławy, Wiednia i Budapesztu, gdyż wszystkie trzy leżą w promieniu zaledwie 150 km.

Wielki Meder to 9 tysięczne miasteczko leżące na południowo-zachodnim skraju Słowacji, na Nizinie Poddunajskiej, 15 km od przejścia granicznego z Węgrami w Medvedovie. Stało się ono znane dzięki całorocznemu kąpielisku termalnemu Thermal Corvinus Velky Meder, gdzie dokonano odwiertów najbardziej gorącego źródła wody termalnej na obszarze Republiki Słowackiej, o temperaturze 92 stopni C (temperatura wody w samych basenach dochodzi do 38 stopni C). Niedawno kąpielisko przeszło całkowitą modernizację i rozbudowę, dzięki której obecnie posiada 9 basenów, z czego 3 zewnętrzne (dziecięcy, do pływania i włoski), 4 wewnętrzne oraz 2 półkryte z temperaturą wody termalnej 26-37 stopni C.

Ośrodek ten specjalizuje się w obsłudze Klientów, którzy chcieliby zregenerować swój układ ruchowy. Według doświadczeń lekarzy skład chemiczny wód geotermalnych właśnie temu sprzyja, gdyż dzięki bodźcowi w postaci ciepłej wody ciało staje się lekkie, praktycznie pozbawione wagi. Ćwiczenie w takich warunkach wspomaga leczenie osłabienia mięśni, chorób stawów, kręgosłupa oraz artroz.

Woda taka ma zastosowanie również w leczeniu przeciwbólowym, chorobach neurologicznych, wieku starczego i skóry, goi lżejsze podrażnienia, jak i wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Jeśli chodzi o profilaktykę to wspomaga oczyszczanie organizmu, działanie układu oddechowego i systemu odpornościowego.

Oprócz zastosowań typowo leczniczych i profilaktycznych Klienci Thermal Corvinus Velky Meder mają do dyspozycji także strefy relaksu tj. saunacentrum, które posiada saunę fińską, ziołową, parową i infra oraz centrum SPA/wellness, które oferuje jacuzzi, masaże, łóżko do termo akupresury Ceragem Master, refleksologię, aromaterapię, biosolarium, grotę solną oraz kąpiel morską.

Ośrodek ten w krytej strefie, otwartej przez cały rok, oferuje szereg atrakcji dla dzieci. Znajduje się tam rodzinny basen do zabawy z wodną wieżą, holenderska zjeżdżalnia z efektami świetlnymi w środku oraz plac zabaw.

Całodzienny wstęp na cały kompleks basenów kosztuje od 7 euro/1 dzień. Kąpielisko oferuje też zakwaterowanie u swoich partnerów za pośrednictwem swojej strony internetowej, już od 8 euro/1 dzień. Dlatego wyjazd tam podczas zimy jest alternatywą dla osób, które nie jeżdżą na nartach, ani na snowboardzie, a chciałyby się „wygrzać” za niewielkie pieniądze w leczniczych, geotermalnych wodach.

Będąc tam proponujemy przeznaczyć kilka dodatkowych dni pobytu na zwiedzanie trzech miast, które niegdyś były głównymi w ówczesnych Austro-Węgrach. Sprzyja temu międzynarodowa trasa samochodowa M1/A4, która łączy te europejskie aglomeracje i Strefa Schengen.
1. Wiedeń leży na północny zachód, 150 km od Wielkiego Mederu, jego główne zabytki do Katedra św. Szczepana znajdująca się pośrodku Stephansplatz, Ratusz i barokowa Kolumna Morowa przedstawiająca Trójcę Świętą.
2. Bratysława leży mniej więcej w połowie drogi do Wiednia, jednak nie znajduje się tam aż tyle ciekawych zabytków, co w stolicy Austrii czy Węgier. W pierwszej kolejności należy zobaczyć okazały Zamek Bratysławski położony na szczycie wzgórza, nad brzegiem Dunaju.
3. Budapeszt z kolei, znajduje się w przeciwnym kierunku, na południowym wschodzie, 130 km od miasteczka. Główne atrakcje turystyczne to neogotycki budynek parlamentu nad samym Dunajem, Zamek Królewski oraz największa synagoga w Europie i druga co do wielkości na świecie.

Oczywiście, żeby dokładnie zwiedzić te wszystkie trzy stolice potrzebujemy co najmniej tygodnia dodatkowego urlopu, a z tym jak wiadomo może być ciężko. W dodatku podczas zimy dzień jest krótki, dlatego zmuszeni jesteśmy wyselekcjonować najważniejsze punkty w każdej z nich.

wielki meder

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Na co zwracać uwagę przy zakupie łyżew?


Jazda na łyżwach cieszy się coraz większą popularnością. To drugi, tuż po narciarstwie, najchętniej uprawiany przez Polaków sport zimowy. Niemal w każdym polskim mieście lub miejscowości znajduje się lodowisko, na którym szusują zarówno młodsi jak i nieco starsi amatorzy sportów zimowych. Zanim jednak rozpoczniemy swoją przygodę na lodowisku, warto zaopatrzyć się w odpowiednie łyżwy. Sklep internetowy Agito.pl podpowiada, czym warto się kierować przy ich zakupie.

Hokejówki czy figurówki?

Obecnie na rynku dostępny jest ogromny wybór łyżew. Zanim podejmiemy decyzję o ich zakupie, powinniśmy zastanowić się na kilkoma kwestiami. Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę, jaki jest preferowany przez nas styl jazdy. Jeśli jesteśmy początkującymi łyżwiarzami i dopiero zaczynamy przygodę z tym sportem, zaopatrzmy się w figurówki. Są to stabilne, niezbyt szybkie łyżwy charakteryzujące się delikatnym wyglądem. Pomagają w utrzymaniu równowagi na lodzie, ponieważ wyposażone są w ząbki, zaś tylna część płozy jest nieco przedłużona. Z kolei hokejówki umożliwiają zarówno szybką jazdę jak i wykonywanie rozmaitych trików, takich jak skoki czy piruety. Jeszcze do niedawna powszechne było przekonanie, że figurówki przeznaczone są wyłącznie dla kobiet, a hokejówki tylko dla mężczyzn. Dziś to się zmienia i każdy amator łyżwiarstwa dopasowuje łyżwy odpowiednio do swoich potrzeb i możliwości.

Skórzane czy plastikowe?

Kolejną kwestię, którą należy rozpatrzeć kupując łyżwy jest materiał, z którego zostały wykonane. Od niego zależy wygoda podczas jazdy. Najbardziej komfortowe są łyżwy skórzane, gdyż dopasowują się do stopy zapewniając stabilną pozycję podczas jazdy. Co więcej, skóra naturalna umożliwia odpowiednią wentylację stóp. Natomiast łyżwy wykonane z plastiku są stabilne i dobrze usztywniają kostkę, dzięki czemu doskonale nadają się dla początkujących amatorów łyżwiarstwa.

Sznurowane czy na zapięcie?

Wybierając łyżwy, zwróćmy uwagę na rodzaj ich wiązania. Do wyboru mamy sznurówki i klamry. Sznurówki są zdecydowanie bardziej praktyczne – pozwalają na lepsze dopasowanie buta do nogi, co zdecydowanie wpływa na komfort podczas jazdy. Co więcej, nawet jeśli się przetrą bądź zniszczą, wystarczy wymienić je na nowe. Z kolei klamry umożliwiają szybsze zakładanie i ściąganie butów, zwykle bywają plastikowe, przez co narażone są na luzowanie, a nawet uszkodzenie.

Jakie łyżwy dla dziecka?

Pierwsze kroki na lodzie stawiają dzieci już w wieku 4 lat. Ponieważ stopa dziecka rośnie bardzo szybko, warto zainwestować w tzw. łyżwy regulowane. W większości modeli istnieje możliwość zmiany długości o całe 4 rozmiary. Regulacji dokonuje się w bardzo prosty sposób, w większości za pomocą dołączonego do łyżew imbusa. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane łyżwy dla dziecka. Szczególnie polecane są te wykonane ze skóry naturalnej, gdyż po pewnym czasie dopasowują się do nogi dziecka zapewniając odpowiednie usztywnienie stopy i zapobiegając ewentualnym kontuzjom.

Jak dbać o łyżwy?

Stając się właścicielami nowych łyżew, pamiętajmy, aby odpowiednio o nie zadbać. Przede wszystkim należy je regularnie ostrzyć, średnio 1 -2 razy w miesiącu. Aby zapobiec rdzewieniu, warto, po zejściu z lodowiska, przetrzeć je szmatką, a dodatkowo, co pewien czas posmarować je woskiem. Pamiętajmy również, że nie należy chodzić w łyżwach po betonie, a nakładki używać wyłącznie do chodzenia. Przechowywanie w nich łyżew jest niewskazane.

Łyżwy polecane przez Agito.pl:

1. Łyżwy figurowe Floice 36

Wysokie parametry użytych materiałów oraz precyzyjne wykończenia zapobiegają odkształcaniu się łyżew w trakcie intensywnego użytkowania. Zastosowany materiał wypełniający wnętrze – sumalon zapewnia komfort cieplny, dzięki czemu łyżwy bardzo dobrze chronią stopy przed zimnem. Cena w Agito.pl ok. 124 zł

2. Łyżwy hokejowe Dynamic

Łyżwy wykonane z dbałością o każdy szczegół. Niezwykle dokładne przeszycia i bardzo dobrej jakości materiały dają duże poczucie komfortu. System wzmocnień z metalowej siatki zapobiega odkształcaniu się łyżew w trakcie intensywnego użytkowania. Cena w Agito.pl ok. 193 zł

3. Spokey Łyżwy dziecięce

Doskonałe łyżwy przeznaczone dla młodszych adeptów jazdy na lodzie. Rozmiar butów regulowany za pomocą imbusu. Zastosowany materiał wypełniający wnętrze gwarantuje komfort cieplny, dzięki czemu łyżwy bardzo dobrze chronią stopy przed zimnem. Wyjmowany, ciepły but wewnętrzny ułatwiaja suszenie. Dostępne również w kolorze niebieskim. Cena w Agito.pl ok. 91 zł

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Niezwykłe spotkania Fundacji VERBA i PZU – warsztaty edukacyjne dla dzieci


Fundacja VERBA rozpoczęła właśnie cykl spotkań – warsztatów dla przedszkolaków z Warszawy oraz z Krakowa. „Niezwykłe spotkania z PZU” to okazja, żeby porozmawiać z najmłodszymi na temat niepełnosprawności i pomóc im ją zrozumieć. Warsztaty edukacyjne będą odbywać się od 1 października 2013 roku do 30 stycznia 2014 roku. Łącznie Fundacja VERBA przeprowadzi ok. 160 warsztatów dla prawie 5 000 przedszkolaków!

Każdego roku w Polsce podejmowane są nowe inicjatywy zmierzające do integracji i poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych. Fundacja VERBA postawiła sobie za cel edukację najmłodszych i w ten sposób oswojenie ich z tematem, który przez wielu rodziców i nauczycieli wciąż uważany jest  z trudny. Podczas „Niezwykłych spotkań z PZU” dzieci z przedszkoli biorących udział w tym wyjątkowym projekcie będą mogły przekonać się, że nasze społeczeństwo jest różnorodne, ale dzięki temu ciekawe i wartościowe. Warsztaty promują wartości takie jak: przyjaźń, otwartość, empatia i kreatywność.

Dlaczego wybraliśmy przedszkola? W Polsce brakuje działań oswajających dzieci z tematem niepełnosprawności. Doświadczenia innych krajów pokazały, że wczesne kształtowanie pozytywnych postaw społecznych u dzieci, owocuje w przyszłości. Chcemy mieć swój wkład w budowę społeczeństwa otwartego, mądrego i świadomego. Aby to osiągnąć stworzyliśmy scenariusz warsztatów w oparciu o bajkę wydaną przez Fundację „Leon i jego nie-zwykłe spotkania. Wyprawa na zamek”. Dzieci zapraszamy do wspólnego czytania, kolorowania, zabawy i rozmowy. Co najważniejsze – pracujemy w oparciu o ciekawe, pozytywne i kolorowe materiały aby udowodnić, że rozmowa o niepełnosprawności może przebiegać w optymistycznej atmosferze i być równie ciekawie jak wiele innych” – powiedziała Agata Battek, założycielka Fundacji VERBA.

Bywa, że rodzice czują się skrępowani, kiedy dziecko w miejscu publicznym dopytuje, dlaczego ktoś wygląda inaczej albo dlaczego np. jeździ na wózku. Odciągają uwagę malucha, każą mu mówić cicho lub przestać zadawać pytania. W ten sposób sami prowokują sytuację pełną napięcia, w której dziecko zaczyna coraz głośniej domagać się wyjaśnień i nie rozumie, czemu nie może ich uzyskać. Napotkana osoba widzi, że staje się obiektem zainteresowania, a całe zdarzenie przestaje być komfortowe dla wszystkich uczestników.

„Niezwykłe spotkania z PZU” to projekt, który ma za zadanie odpowiedzieć na dziecięce pytania, a także wspierać dorosłych w rozmowach na tematy, których nie sposób pominąć w procesie wychowywania. Przygotowane materiały i spotkania w przedszkolach przyczyniają się do wzrostu świadomości w obszarze niepełnosprawności i rozwoju społecznego.

„Już po kilku spotkaniach wiemy, że nasze działania są szalenie ważne i potrzebne. Dzieci reagują wspaniale na proponowany program. Są aktywne, ciekawa ale co najważniejsze warsztaty poza funkcją edukacyjną sprawiają im przyjemność i radość co widać po uśmiechniętych buziach i powtarzających się pytaniach dotyczących możliwości kolejnych zajęć” – dodaje Agata Battek.

Specjalnie przeszkoleni animatorzy, dzięki współpracy Fundacji VERBA i Fundacji PZU,  przez kolejne tygodnie odwiedzać będą placówki edukacyjne, aby realizować ten ważny dla kolejnych pokoleń projekt.

***

Fundacja VERBA – niezależna organizacja pozarządowa, która zajmuje się edukacją oraz przełamywaniem stereotypów funkcjonujących w odniesieniu do osób niepełnosprawnych. Głównym celem działalności jest wspieranie przemian związanych z postrzeganiem niepełnosprawności i działanie na rzecz poprawy jakości życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pomysłodawcą  i założycielką fundacji jest Agata Battek.

Więcej informacji na http://www.fundacjaverba.org.pl a także na oficjalnym Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/FundacjaVerba .

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź nasz kolejny artykuł

200 funtów – dokładnie tyle (w bonach do sklepu) może otrzymać kobieta za karmienie piersią swojego dziecka. W Wielkiej Brytanii wprowadzono właśnie pilotażowy program, którym objęto grupę kobiet z biedniejszych obszarów, gdzie odsetek karmiących piersią jest niezwykle niski.

Kobiety będą otrzymywały kupony o wartości 40 funtów cyklicznie od dnia narodzin aż do ukończenia 6 miesięcy dziecka (jeśli oczywiście maluch będzie karmiony piersią).  Należy dodać, że w tym uboższym regionie karmienie piersią jest kulturowo napiętnowane. Celem projektu jest przełamanie społecznych barier i przekonanie matek, że karmienie piersią jest zdrowsze dla ich dzieci.Program ma pokazać, jak na te 200 funtów będą reagować mamy. Czy będzie to dla nich, przymus, zachęta, nagroda czy przekupstwo? Jeśli projekt się sprawdzi, rząd planuje objąć tym cały kraj już w przyszłym roku.

Ja sama  karmię piersią drugie dziecko. W zasadzie nie widziałam innej możliwości. Przecież po to mam piersi, żeby w nich produkowało się mleko dla moich dzieci. Dlaczego więc miałabym płacić komuś za proszek do przyrządzania mikstury dla dzieci? Jak dla mnie totalna bzdura. Mam cycki, a w nich darmowe mleko, zawsze ciepłe, gotowe i łatwe do podania.Czego chcieć więcej?

Nie pogardziłabym jednak dodatkowymi pieniędzmi. W końcu przy dzieciach nigdy nie brakuje wydatków.

Słyszałam głosy, że to zły pomysł, bo to przekupstwo, bo wtedy matki nie robią tego dla dziecka tylko dla pieniędzy. Może i tak, ale pomijając motywację matki, to dziecko i tak wychodzi na tym najkorzystniej

Przecież od czegoś trzeba zacząć. Na początku kobiety przełamią się i będą karmić dla pieniędzy, lecz kiedy wejdzie im to w nawyk, a społeczeństwo będzie to uznawało ponownie za normę, będą to robić  dla dziecka, nie dla pieniędzy. Bo musimy pamiętać, że “Brytyjczycy”, a w zasadzie ogólnie “wyspiarze” są dość specyficzni i nie łatwo ich przekonać do pewnych rzeczy. Mam nadzieję, że oprócz gratyfikacji finansowej program zakłada edukowanie społeczeństwa przez propagowanie zalet płynących z takiego karmienia. Jeśli więc cała akcja sprawi, że kobiety chętniej będą się decydowały na karmienie naturalne, to jestem jak najbardziej za.

Pewnie na Polskim gruncie nie udałoby się tego wprowadzić. Jedni uważaliby to za atak na demokrację, inni za przekupstwo, jeszcze inni zaczęliby protestować pod sejmem, bo nie zgadzaliby się na wydawanie publicznych pieniędzy na taki cel.

Tak czy siak, czekam z niecierpliwością na efekty programu, mając nadzieję, że się sprawdzi.

A Wy chciałybyście sobie dorobić na macierzyńskim? 😉

Zdjęcia: Rachela

 

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Paulina Garbień

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
asia
asia
10 lat temu

jak tylko zaszlam w ciaze od razu wiedzialam ze bede karmila piersia, to najlepsze dla dziecka, teraz maja coreczka ma 3 miesiace i moment karmienia lubie najbardziej, ale musze dbac o soie zeby sie nie przezielic i dlatego zazywamdvitum, witamina d wspomaga bardzo odpornosc mooja i malej

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close