„Weganka w ciąży”, to książka, w której znajdziecie zbiór informacji na temat racjonalnego prowadzenia diety roślinnej podczas ciąży.
Zdanie Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego z 2003 roku powielane jest w wielu artykułach i książkach dotyczących diet roślinnych. Każdy szanujący się dietetyk, powinien je znać i nie lekceważyć wyboru żywieniowego swojego pacjenta. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne oznajmia, że odpowiednio zaplanowane diety roślinne są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe dla wszystkich grup osób, uwzględniając przy tym także niemowlęta, kobiety ciężarne i karmiące. Diety roślinne ponadto mają działanie prozdrowotne w stosunku do licznych chorób cywilizacyjnych (typu miażdżyca, cukrzyca typu II, nowotwory, otyłość itp.), ze względu na niskie spożycie tłuszczów nasyconych, cholesterolu, a wyższe spożycie przeciwutleniaczy (witamina E, C, beta-karoten, kwas foliowy, fitozwiązki).
Dlaczego zatem ludzie (a nawet lekarze i dietetycy) podchodzą sceptycznie do kobiet w ciąży, nie rezygnujących z diety roślinnej?
Kobiety w ciąży wegetariańskiej stale słuchają od znajomych i rodziny, że taka dieta nie jest zdrowa, szkodzi zarówno im jak i ich dziecku. Mało kto jednak zwraca uwagę ciężarnej, która od rana do wieczora zajada się kruchymi ciastkami, kiełbasą z grilla czy drożdżówkami z cukierni, doprowadzając przy tym nie tylko do niedoborów pokarmowych lecz do nadmiernego spożycia szkodliwych i toksycznych substancji! Niestety, w Polsce wciąż dominuje przekonanie, że kobieta w ciąży może jeść za dwoje i może jeść co chce (ma przecież zachcianki), oby tylko jadła mięso, które jest źródłem żelaza…
Poradnik „Weganka w ciąży” nie powstał po to, aby udowodnić osobom niedowierzającym, że dieta oparta na roślinach jest odpowiednia także w ciąży (pod warunkiem, jeżeli jest odpowiednio zbilansowana). Nie powstał również, by obalać mity dotyczące diety wegetariańskiej w ciąży. Głównym celem książki jest zwrócenie uwagi kobiet decydujących się na wegańską ciążę na ich dietę. Dieta kobiety ciężarnej odgrywa niebywałe znaczenie nie tylko podczas wzrostu i rozwój płodu, lecz także po urodzeniu dziecka i w jego dalszym życiu!
Czego dowiesz się z poradnika:
- Wegańska ciąża a ciąża tradycyjna – jakie są różnice w sposobie odżywiania się i w wynikach badań
- Ile kalorii powinno spożywać się w ciąży i ile powinno się przytyć
- Ile białka powinna spożywać ciężarna weganka, które źródła białka wybierać
- Kwasy tłuszczowe w diecie ciężarnej weganki – dlaczego są ważne i jak zadbać o ich odpowiednie spożycie
- Witaminy i składniki mineralne niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży
- Przykładowa dzienna racja pokarmowa dla ciężarnej weganki/wegetarianki
- Przykładowe jadłospisy dla weganki i wegetarianki w ciąży
- Przepisy ze zdjęciami
Polecamy!
Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.