Coraz więcej Polaków ma problemy z zaśnięciem. Wielu z nas regularnie przebudza się w nocy i nie może powtórnie zapaść w sen. Lekarze alarmują, że już ponad połowa dorosłych Polaków cierpi na bezsenność. Niestety problem ten może wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Co zrobić, by mieć dobry, spokojny sen? Z okazji Światowego Dnia Snu, który przypada w tym roku 15 marca, zostanie uruchomiona bezpłatna infolinia „Czas na spokojny sen”.Ekspert dostępny pod numerem 801 066 366 odpowie na wszelkie pytania związane ze snem.
O bezsenności mówi się wtedy, gdy pojawiają się problemy z zaśnięciem, w nocy następują kilkukrotne przerwy we śnie, a po przebudzeniu organizm nie jest wyspany i wypoczęty.
Gdy przemęczenie postępuje, a żadne metody walki z bezsennością nie przynoszą pozytywnych efektówwarto porozmawiać ze specjalistą.Taką możliwość oferuje producent leku Melatonina LEK-AM, który w trosce o zdrowy i spokojny sen Polaków zaprasza osoby cierpiące na bezsenność do skorzystania z porady specjalisty.
Konsultacje telefoniczne odbywają się w następujące dni:
- 22 marca (piątek), w godzinach 16.00-19.00
- 26 marca (wtorek), w godzinach 16.00-19.00
- 2 kwietnia (wtorek), w godzinach 16.00-19.00
- 9 kwietnia (wtorek), w godzinach 16.00-19.00
- 12 kwietnia (piątek), w godzinach 16.00-19.00
Pod bezpłatnym numeremtelefonu: 801 066 366, na pytanie czeka lek. med. Michał Frybes, internista, endokrynolog.
O śnie na forum światowym
O problemach ze snem należy rozmawiać, gdyż konsekwencje zdrowotne bezsenności mogą prowadzić do poważnych zaburzeń psychofizycznych[1]. Dlatego Światowa Organizacja Medycyny Snu przekonuje w tegorocznej kampanii, że zdrowy sen jest równie istotny dla dobrego rozwoju w dzieciństwie jak i w życiu dorosłym, co zdrowe odżywianie i regularna aktywność sportowa.[2]
Człowiek ponad 1/3 swojego życia przesypia. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o właściwą higienę snu, walczyć z bezsennością, znaleźć jej źródło i wyeliminować przyczynę problemów.
Światowa Organizacja Medycyny Snu podkreśla, że brak snu, bądź zła jakość nocnego odpoczynku może wpływać na otyłość, cukrzycę bądźosłabić system odpornościowy, a nawet doprowadzić do depresji.[3]
Bezsenność w Polsce
Z różnych badań wynika, że w Polsce problemy z bezsennością oraz zaburzenia rytmu dobowego dotyczą już nawet połowy dorosłych mieszkańców, w tym młodych, aktywnych zawodowo osób. Wiąże się to zwykle z trybem życia, jaki prowadzimy, intensywnością pracy zawodowej, stresem i brakiem aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Taki styl życia prowadzi często do rozregulowania zegara biologicznego.
W grupie osób po 40. roku życia, za stan ten może odpowiadać spadek poziomu melatoniny.
Dodatkowo, na przełomie zimy i wiosny problemy ze snem może zintensyfikować przejście z czasu zimowego na letni. Nie wszyscy potrafią przyzwyczaić się do wcześniejszego wstawania. Doraźne środki nasenne pozwalają zasnąć, ale nie dają dobrej jakości snu. Rano budzimy się otępiali i nie odczuwamy całkowitej regeneracji.
6 zalet Melatoniny LEK-AM
Uzupełnienie tej substancji w organizmie w naturalny sposób reguluje pracę wewnętrznego zegara, przywracając właściwe rozpoznanie dnia i nocy.
Melatonina LEK-AM:
- Działa przyczynowo a nie objawowo[4]
- Poprawia jakość snu[5]
- Jestbezpieczna[6],[7], skuteczna i nie uzależnia[8]
- Nie upośledza zdolności psychomotorycznych[9].
Melatonina LEK-AM tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 1 mg, 3 mg lub 5 mg melatoniny (Melatoninum). Wskazania: Melatonina LEK-AM jest wskazana jako środek pomocniczy w leczeniu zaburzeń rytmu snu i czuwania np. związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową. Lek ułatwia także regulację zaburzeń dobowego rytmu snu i czuwania u pacjentów niewidomych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na melatoninę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Melatoniny LEK-AM nie należy stosować po spożyciu alkoholu oraz w okresie ciąży lub laktacji.
Podmiot odpowiedzialny: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o., ul. Ostrzykowizna 14A, 05-170 Zakroczym.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
[1] http://www.worldsleepday.org
[2]tamże.
[3]tamże.
[4] Award R et al. Effects of traditionally used anxiolytic botanicals on enzymes of the γ-aminobutyric acid (GABA) system. Cna J. Pysio. Pharmacol. 200, str 939; Ardent Josephine. Melatonin and the pineal gland: influence on mammalian seasonal circadian physiology. Reviews of Reproduction, str 20.
[5] Karasek M AT al. Melatonina: znaczenie kliniczne i zastosowanie terapeutyczne. EndokrynologiaPolska 200, str 14; Kunz Dieter at al. Melatonin in Patients with Reduced REM Sleep. The Journal of Endocrinology and Metabolism 2004, str 130; Taibi D. et al. A systemic review of valerian as a sleep aid: Safe but not effective.Sleep Medicine Review 2007.
[6]Karasek M AT al. Melatonina: znaczenie kliniczne i zastosowanie terapeutyczne. EndokrynologiaPolska 200, str 96.
[7]Nelson Michael. Sedative Hypnotic Drugs. Pharmacy 725: Principle of Drug Mechanisms 2006, str 8-9, DamnjanovicIvana et al. Contemporary Aspects of Using ValerianaeOfficinalis. Acta Medica Medianae 2010, str 19.
[8] Boguszewska A. Pol Merkur Lekarski 2004, str 525.
[9] Paul Michel et al. Sleep Inducing Pharmaceutical:A Comparison of Melatonin, Zaleplon, Zopiclone and Temazepam. Aviation, Space and Environmental Medicine 2004, str 8-9; Salzman Carl. Pharmacological Treatment of Distrubed Sleep in the Elderly. Harv Rev Psychiatry 2008, str 276; Valerian. Dietary Supplement Fact Sheet. Office of Dietary Supplements.
Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.
Na mnie Melatonina nie działa. Lepszy jest Forsen.
ja mogę spać na siedząco, kucając w pociągu, przy głośnej muzyce, po prostu wszędzie, uwielbiam spać jak się kładę, 3 min i odpływam, czasami tylko gdy coś mnie marti, coś przeżywam nie mogę usnąć . snu mi bardzo brakuje od momentu gdy zostałam mamą 🙂 bo mogłam przespać całą noc do 11 stać umyć się zjeść pójść spać do 15 trochę życia i 20, góra 21 szłam spać, oczywiście nie codziennie tylko od czasu do czasu, no może co miesiąc tych ciężkich dniach
A jak wygląda następny dzień po tym Forsenie? Dzięki!
Ja po forsenie czuje się fatalnie. Cały dzien jestem śnięta, nie mogę się skupić na pracy i właściwie to mam cały dzień z bańki…
Doskonale wiem, o czym piszesz. Z tym, że ja tak mam po Melatoninie. Po Forsenie nigdy.
Hmm… Zgoła skrajne opinie, chyba będę musiał spróbować obu, bo ciągle chodzę niewyspany.
Zaburzenia snu to chyba problem, który dotyka nie jednej mamy. Ja poradziłam sobie z problemem, dosyć prosto, bo poszłam do apteki po lek, który działa kojąco i uspokajająco. Brałam Forsen forte z melatoniną, dzięki temu mogłam normalnie zasypiać, a jednocześnie nie czułam się otumaniona.